Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak interpretować odgłosy szynszyli?

Właściciele zwierząt domowych wiedzą, że w relacji właściciel-pupil najważniejsze jest wzajemne zrozumienie. Połową sukcesu jest, gdy pupil - czy to kot, pies, czy chomik - reaguje na polecenia i prośby właściciela, lub jest w stanie poprawnie zinterpretować jego sposoby nagradzania i negowania. Dzięki temu możliwe jest odpowiednie wychowanie pupila, nauczenie go sztuczek i trików, ale także odpowiednich zachowań, dzięki którym wspólne życie będzie dla obu stron przyjemne. Drugą połową sukcesu jest jednak zrozumienie przez właściciela potrzeb i zachowań jego pupila. Osiągnięcie tego może być jednak czasem problematyczne, szczególnie, jeśli chodzi o interpretację odgłosów - pisków, szczeków, syków - jakie nasz futrzak wydaje.

Aby być w stanie dobrze zaopiekować się pupilem, warto dowiedzieć się więcej jakie są dźwięki wydawane przez szynszyle, i ten właśnie temat przybliżymy w niniejszym artykule.

 

Dźwięki szynszyli

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego szynszyla wydaje dziwne odgłosy, wiedz, że nie masz się czym martwić. Odgłosy szynszyli są zjawiskiem absolutnie normalnym - to właśnie w ten sposób futrzaki te porozumiewają się z ludźmi oraz ze sobą wzajemnie. Jeśli więc posiadasz dwa szynszyle, nie zdziw się, że ich gama dźwięków wielokrotnie się powiększy!

Najczęstszymi dźwiękami wydawane przez szynszyle to przede wszystkim charakterystyczne szczekanie, piszczenie, mruczenie i tym podobne. Aby zaobserwować szynszylę, kiedy wydaje odgłosy, warto na przykład puścić zwierzęciu odgłosy wydawane przez inną szynszylę na jednym z filmów znalezionych w Internecie - pupil prawdopodobnie zacznie odpowiadać na to, co słyszy.

Jednocześnie warto jednak dodać, że szynszyle, tak samo, jak ludzie, mogą być bardziej rozmowne, lub mniej. Nie zawsze zatem milczenie szynszyla jest czymś złym czy niepokojącym - być może pupil po prostu nie ma na co się skarżyć, lub nie ma potrzeby niczego komunikować. Może to zatem oznaczać, że wszystkie jego potrzeby są spełnione. Co jednak oznacza, kiedy szynszyla wydaje wiele różnych dźwięków?

Przeczytaj również: Jak oswoić szynszylę?

 

 

Odgłosy szynszyli - znaczenie

Podobnie jak w przypadku mowy ludzkiej, różne odgłosy wydawane przez szynszyle mają różne znaczenia. Każdy właściciel, chcący szybko odpowiadać na potrzeby swojego futrzaka i zapewnić mu dobre samopoczucie i komfort, powinien się z nimi zaznajomić.

Szczekanie szynszyli

charakterystyczne “szczekanie” jest dźwiękiem typowym dla szynszyli, niewiele jednak wspólnego ma ze szczekaniem znanym nam dzięki psom. Jest to dźwięk, który szynszyle wydają kiedy są rozdrażnione, zdenerwowane, i zazwyczaj nie chcą mieć z właścicielem w danej chwili zbyt wiele wspólnego. W języku szynszyli szczekanie oznacza złość, i świadomość tego faktu może ułatwić właścicielowi nie tylko opiekę nad zwierzęciem, ale także… wychowanie go.

Szczekanie bowiem nie musi być wykorzystywane jedynie przez pupila w celu sygnalizacji złości. Wręcz przeciwnie, w komunikacji z futrzakiem również właściciel może na swoje zwierzę szczekać. Dźwięk ten właściciel powinien więc naśladować w momencie, w którym jego pupil zachowuje się nieodpowiednio - gryzie przedmioty, jest niegrzeczny, etc. W ten sposób zakomunikować może pupilowi, że jego zachowanie mu się nie podoba. Aby to zrobić, właściciel powinien szybko zaszczekać 3 razy, jednym ciągiem. Ilość i szybkość szczęknięć są generalnie rzecz ujmując uzależnione od poziomu złości, jaki chcemy przekazać, dlatego też warto przed wypróbowaniem tego sposobu zaznajomić się z filmami w sieci, które pokazują, jak wykonywać to prawidłowo.

Warto też dodać, że charakterystyczne szczekanie może pojawić się w momencie, kiedy dopiero zaznajamiamy się z nowym pupilem. Wielu właścicieli skarży się, że świeżo nabyta szynszyla szczeka na nich i na resztę domowników po przyniesieniu do nowego domu. Zazwyczaj ustaje to po paru dniach, kiedy szynszyla przyzwyczai się do środowiska - ogólnie przyjmuje się mniej więcej 3-4 dni. Nie należy się tym martwić, jedynie zapewnić pupilowi dużo komfortu i spokój, i nie narażać go na zbędny, dodatkowy stres.

Syczenie szynszyli

szynszyla może czasami syczeć, na przykład w momencie zagrożenia. Zdarzyć się może, że w ten sposób zechce odgonić człowieka lub inne zwierzę od swojego jedzenia.

Piszczenie szynszyli

gdy szynszyle piszczą, niekoniecznie musi to oznaczać negatywne emocje. Piszczenie czasami może pojawić się na przykład w trakcie snu.

 

Przeczytaj także: Jak interpretować odgłosy kawii domowej?

 

 

 

Dlaczego szynszyla wydaje dziwne odgłosy?

Mimo, że dźwięki wydawane przez szynszyle są zjawiskiem w pełni normalnym, zawsze warto czujnie obserwować i interpretować to, co nasz mały pupil chce nam powiedzieć. Jakby nie było, to właśnie w tych komunikatach pojawią się domagania się o nową porcję ulubionego jedzenia czy przekąskę. Zawsze należy jednak pamiętać, że nasza szynszyla nie zakomunikuje wszystkiego - to w gestii właściciela leży pamiętanie o wymianie piasku czy też ufundowanie zwierzakowi nowej toalety. Aby zapewnić pupilowi szczęście i komfort, należy zawsze pamiętać o kupnie dobrych produktów do opieki nad zwierzęciem.

 

Może Cię zainteresować: Jak wybudować wolierę dla szynszyli?



Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość