Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Szynszyl – jak oswoić szynszyla oraz jakie warunki trzeba jej zapewnić?

Szynszyl domowy to popularny gryzoń charakteryzujący się nieprzeciętnie przyjemnym w dotyku futerkiem. Nie jest trudny w hodowli, więc świetnie sprawdza się w roli zwierzątka domowego.


Pochodzący z Ameryki Południowej gryzoń jest coraz popularniejszym zwierzątkiem w polskich domach. Wyjątkowo miękkie futerko, puchaty ogon, duże uszy i oczy sprawiają, że wyglądają przyjaźnie i uroczo. W istocie są to spokojne zwierzątka – często płochliwe, potrzebujące sporo zajęć, ruchu i najchętniej towarzystwa drugiej szynszyli.


Szynszyle mają delikatny układ pokarmowy, z tego względu konieczna jest konkretna dieta, bez niedozwolonych produktów.


Skąd pochodzi szynszyl?

Przodkiem dzisiejszych domowych szynszyli jest Chinchilla lanigera – szynszyla mała. W naturze występuje również drugi gatunek - Chinchilla chinchilla – szynszyla krótkoogonowa, ale nigdy nie udało się jej udomowić. Pierwotnie szynszyle można było spotkać na niewielkim obszarze w okolicach południowoamerykańskich Andów, gdzie panuje suchy, pustynny klimat.
W środowisku naturalnym szynszyle narażone są na duże wahania temperatur i trudny dostęp do pożywienia i wody – dlatego w domowej hodowli także trzeba uważać na ich przekarmienie.
Szynszyle w naturze są zwierzętami dość płochliwymi, w dzień śpią schowane w zaroślach lub jaskiniach – dopiero po zmierzchu wychodzą, aby coś zjeść najczęściej korzenie i nasiona roślin.

 

Zobacz ofertę karm dla szynszyliHodowla szynszyli w domu

Posiadanie szynszyla nie jest wymagające, ale aby był szczęśliwy trzeba spełnić kilka warunków.


1) Jaka klatka dla szynszyla?

Duża. To bardzo skoczne zwierzęta i potrzebują naprawdę dużej ilości ruchu. Tak naprawdę im większa tym lepsza, jednak nie może być mniejsza niż taka o wymiarach 60 x 50 x 40 cm. Ważne, aby woliera dla szynszyla miała schronienie i zabawki dla szynszyla np. drewniane gryzaki, tunele czy hamak. Wolierę najlepiej ustawić w zacisznym, jasnym miejscu (ale nie na słońcu!), mając na uwadze, że zwierzęta te cenią sobie spokój i w dzień dużo śpią.


2) Co jedzą szynszyle?

Diety szynszyla trzeba koniecznie przestrzegać, bo maja bardzo wrażliwy układ pokarmowy. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z gotowej karmy np. VERSELE-LAGA Granulat Chinchilla Complete dla szynszyli 500g można również poczęstować szynszylę ziołami i gałązkami drzew owocowych.


3) Jak pielęgnować szynszyla?

Nie jest to trudne. Wystarczy szczotkować jego futerko i zapewniać mu kąpiele w specjalnym piasku np. ZOLUX Piasek do kąpieli Rody Sand 2 l naturalny

 Szynszyle są zwierzętami stadnymi, doskonale odnajdują się w większej grupie.


Jak oswoić szynszyla?

Mamy klatkę, wiemy czym karmić, ale czy to wystarczy, żeby nasza szynszyla, była szczęśliwa i zadowolona? Niestety nie do końca, bo do pełni szczęścia będzie jej brakować drugiego szynszyla! To niezwykle towarzyskie gryzonie. Uwielbiają się bawić i droczyć, ale tylko w ramach swojego gatunku. I tak człowiek może oczywiście zyskać ich zaufanie, chętnie się z nim pobawią, są podatne na szkolenie i bardzo inteligentne, ale aby w pełni cieszyć się z obserwacji tego wspaniałego zwierzaka najlepiej zapewnić mu towarzystwo. Wtedy będziemy mieli okazję zobaczyć całe spektrum wyjątkowych zachowań – wzajemne zabawy, dokuczanie sobie, ale też ogromne przywiązanie.


Jeżeli chcemy oswoić dopiero co kupionego szynszyla warto mu dać czas i pamiętać, że jest to płochliwe zwierze – dużo do niego mówmy, pozwalajmy się obserwować, ale nie bierzmy od razu na ręce. Zresztą niestety wiele spośród szynszyli nie przepada za pieszczotami i głaskaniem – ku niezadowoleniu właścicieli, bo kto raz dotknie to aksamitne futerko z trudem się powstrzyma przed głaskaniem. Oswajanie szynszyli może trwać dzień, miesiąc a nawet dłużej, ale cierpliwość jest tu niezbędna. Zdecydowanie łatwiej oswoić strach szynszyli, która ma towarzystwo.


Warto również pamiętać, że to zwierzęta długowieczne. Ile żyje szynszyla? W warunkach domowych około 20 lat! To bardzo długo, więc decyzja o zakupie powinna być przemyślana. Ile kosztuje szynszyla? Koszt zakupu to od 150 do 300 zł. Może się wydawać dużo, ale nie jest to wielka kwota w stosunku do tego ile wydamy na utrzymanie jej przez cały okres jej życia.

 Szynszyle potrzebują dużo miejsca w klatce i sporo atrakcji, które pozwolą na rozładowanie energii.

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nowa wiadomość
Mówi się “szynszyla" — rodzaj żeński. Serio serio.