Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Woliera do szynszyli – budowa woliery krok po kroku

Woliera dla szynszyli – to obok odpowiedniej pielęgnacji i żywienia – najważniejszy punkt w hodowli szczęśliwego zwierzątka. Samodzielne zbudowanie klatki dla szynszyla nie jest trudnym wyzwaniem, a może dostarczyć ogromnej satysfakcji i przyjemności.

Zbudowanie idealnej klatki dla zwierzęcia zawsze wymaga przede wszystkim poznania upodobań przyszłego lokatora. Wszystkie informacje dotyczące hodowli szynszyli znajdują się w tekście: Szynszyl – jak oswoić szynszyla oraz jakie warunki trzeba jej zapewnić?. Z artykułu można się dowiedzieć m.in. że szynszyla to zwierzątko, które najlepiej czuje się w towarzystwie innej szynszyli i potrzebuje dużo ruchu i zabawy.

Szynszyle to zwierzęta stadne, uwielbiają towarzystwo innych szynszyli.

 

Jaka jest idealna woliera dla szynszyli?

Przede wszystkim musi być duża – im większa, tym lepsza. Minimalna wielkość klatki dla szynszyla powinna wynosić min.70 cm wysokości, 40 cm głębokości i 60 cm szerokości – ale to tylko absolutnie minimum. Im klatka będzie większa, tym większe możliwości budowy półek, domków, stopni, tuneli czy mostków oraz więcej miejsca na zabawki i atrakcje takie jak hamak, czy kołowrotek. Pamiętajmy również, że szynszyle lubią żyć w parach, więc warto od razu zbudować wolierę dla dwóch szynszyli – dbając o to, aby każde miała odpowiednio dużo miejsca do zabawy i odpoczynku.

 

Woliera dla szynszyli – projekt. Z czego klatka dla szynszyli?

Nie ma właściwie znaczenia, z czego zrobimy klatkę dla szynszyli – może to być drewno, płyta osb czy metal – ważne, aby uwzględnić rozmiar zwierzęcia, bezpieczeństwo i jego wygodę. Popularnym rozwiązaniem w budowie klatki handmade dla szynszyla jest skorzystanie z szafy lub witrynki, która stanowi szkielet woliery. Oczywiście należy wymontować wszelkie półki czy drążki, a w drzwi wstawić kraty, aby móc obserwować zwierzęta i zapewnić im odpowiednią wentylację i ilość światła.

W wybiegu dla szynszyli nie może zabraknąć zabawek i elementów drewnianych.

Jak zrobić wolierę dla szynszyli – zrób to sam:

  1. Zaplanuj wielkość woliery

  2. Kup lub zbuduj szkielet woliery – możesz zbudować własną konstrukcję lub skorzystać z szafy czy regału.

  3. Wymontuj wnętrze szafy, dbając o to, aby konstrukcja była nadal stabilna! Jeżeli jakieś półki są nośne – pozostaw je na miejscu i zrób np. otwór na tunel.

  4. Zaplanuj rozstawienie półek, mostków, domków i innych atrakcji. Co powinno się obowiązkowo znaleźć w wolierze dla szynszyli? Półki, aby szynszyla mogła się wspinać, domek – szynszyle to płochliwe zwierzęta, które potrzebują bezpiecznego schronienia, poidełko i miseczka – najlepiej metalowa, kuweta na odchody, kołowrotek – koniecznie duży i bezpieczny, oraz hamak – można zrobić samemu z miękkiego polaru lub kupić w sklepie zoologicznym na przykład tutaj - hamaki dla małych ssaków, domek warto wyposażyć również w gałązki do gryzienia i zabawki dla szynszyli. Oczywiście im więcej atrakcji, tym lepiej.

  5. Zbuduj wolierę, pamiętając o tym, aby była bezpieczna i wygodna dla zwierząt. Sprawdź, czy wysokość pomiędzy półkami nie jest zbyt duża i czy szynszyla może się swobodnie poruszać po wolierze. Czy nie jest zbyt ciasno, czy nie ma elementów, które by zagrażały zdrowiu lub życiu zwierzęcia – na przykład ostrych prętów, czy jest przytulnie – szynszyla lubi czuć się bezpiecznie. Warto również zadbać o delikatne stopy szynszyli – dobierając miękką wyściółkę, a w najlepszym przypadku pokrywając całe półki polarem.

  6. Zaproś lokatorów i sprawdź, czy zbudowana klatka sprawdza się w praktyce – zawsze możesz dokonać modyfikacji projektu, jeżeli coś się nie spodoba lokatorowi.

 

Co nie powinno znajdować się w wolierze dla szynszyli?

Piasek kąpielowy - na stałe. Szynszyle uwielbiają się kąpać w specjalnym piasku, ale basen z piaskiem nie powinien być stałym elementem woliery. Dlaczego? Głównie dlatego, że powinien być on bezwzględnie czysty! Piasek ubrudzony odchodami, może stanowić dla szynszyli ryzyko zatrucia. Oczywiście można uwzględnić w projekcie miejsce na takie kąpiele, ale sam basen udostępniać pod okiem opiekuna przez określony czas w ciągu dnia – np. codziennie wieczorem.

Niebezpieczne zabawki i akcesoria. Całe wyposażenie woliery powinno być dostosowane do potrzeb tych zwierząt – najlepiej zakupione w sklepie zoologicznym. Niezniszczalne, albo z naturalnych materiałów – jak drewno, aby szynszyla się nie zatruła. W klatce dla szynszyli nie powinno być gumowych czy plastikowych elementów – ani tez takich pokrytych toksyczną farbą!

Szynszyla zażywa kąpieli piaskowej w swoim baseniku.

 

Podaruj szynszyli poczucie bezpieczeństwa i spokój!

Najlepszy dom to taki, w którym czujemy się bezpiecznie i spokojnie – dotyczy to także zwierząt. Zadbaj więc o to, aby woliera dla szynszyli stała w ustronnym, spokojnym miejscu, zwłaszcza że szynszyla w dzień lubi sobie pospać. Woliera nie powinna stać w bezpośrednim słońcu lub w przeciągu, ale musi mieć dostęp do naturalnego światła i być dobrze wentylowana. Nie zmieniajmy też zbyt często wyposażenia woliery czy rozmieszczenia np. domków. Szynszyle bardzo szybko przyzwyczajają się do swoich klatek i każda większa zmiana może sprawić, że poczują się zdezorientowane i przestraszone.



Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość