Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Świnka morska (kawia domowa) - najważniejsze informacje

Świnki morskie zyskały popularność w Polsce już wiele lat temu. Mają łagodne usposobienie i nie wykazują agresji. Potrafią nawiązywać relację z właścicielem i przywiązują się do rodziny. Często jest to pierwszy zwierzak w domu, jednak nie jest to zabawka! Zanim zdecydujemy się na adopcję świnki morskiej, trzeba uzyskać informacje na jej temat, a zwłaszcza o żywieniu i długości życia.

 

Świnka morska jako zwierzak domowy.

 

Jakie są świnki morskie?

Są to inteligentne i komunikatywne zwierzęta, które potrafią się dogadywać się z innymi świnkami, ale i z właścicielami. Są zdecydowanie bardziej towarzyskie niż chomiki, które równie często są pierwszym zwierzęciem dziecka. Kawie używają mowy ciała i dźwięków, aby zakomunikować swoje emocje i potrzeby. Na początku może być do trudne do odczytania, jednak z czasem możemy nauczyć się rozumieć swojego pupila. Świnki morskie mogą nauczyć się rozumieć niektóre słowa, a równie sukcesywne może być komunikowanie się z nimi dźwiękami. Kawia wydaje różne odgłosy – na przykład podczas ekscytacji gwiżdże, może również w ten sposób witać się z właścicielem. Podczas pieszczot czy zabawy może pomrukiwać, co oznacza zadowolenie. Alarmujące powinno być kwilenie, które zazwyczaj świadczy o smutku lub bólu. Świnka na początku może nie wydawać tych odgłosów, gdyż będzie się bała człowieka, ale wraz z czasem powinna wypracować swój system komunikacji.

Przeczytaj więcej o odgłosach, jakie wydają świnki morskie

 

Czy świnka morska to samotnik?

W polskich domach można spotkać kawie domowe w odosobnieniu. Niestety jest to błąd, gdyż świnki morskie są bardzo towarzyskie i potrzebują kompana. Istotne jest, aby nie parować samicy i samicy, gdyż z jednego miotu może urodzić się nawet kilka świnek. Można wysterylizować świnki, aby uniknąć tego problemu, jednak to wiąże się z ryzykiem, jak każdy zabieg pod narkozą.

Przeczytaj więcej: Jak oswoić kawię domową?

Aby zadbać o prawidłowy rozwój kawii, należy zapewniać jej rozrywkę. Wraz z drugą świnką mogą zająć się sobą, jednak niezbędne będą zabawki i treningi nagradzane smaczkami. Świnki morskie dzięki swojej inteligencji mogą nauczyć się takich komend jak daj łapkę, zrób obrót czy reagowania na swoje imię. Jeśli świnka będzie wychowywana samotnie, trzeba dać jej o wiele więcej uwagi niż w przypadku dwupaku. W przypadku zbyt małej uwagi świnki mogą stać się apatyczne i popaść nawet w depresję. To bardzo mądre i wrażliwe zwierzęta, które silnie reagują na wszelkie zmiany w mieszkaniu, w tym wyjazdy czy zmiany otoczenia.

 

Świnki morskiej to zwierzęca stadne, towarzystkie.

 

Świnka morska – warunki utrzymania i wybór klatki

Poza stymulacją intelektualną równie istotne są dobre warunki bytowe dla świnki morskiej. Powinna mieć przestronną klatkę, w której będzie mogła się bawić, biegać i jeść. Klatka dla świnki morskiej nie powinna być mniejsza niż 120x60 cm. Istotnym elementem wyposażenia są miejsca, gdzie świnka będzie mogła się schować i spać. Klatka nie musi być wysoka, bo te gryzonie nie przepadają za wspinaczką. Istotna jest przestrzeń wszerz i regularne wypuszczanie świnki po mieszkaniu. Należy zachować wtedy szczególną ostrożność, gdyż, jak to gryzoń, może pogryźć kable lub meble. Ważne jest, aby w klatce znalazło się sianko i trociny, w które będzie mogła się wypróżniać. Istotne jest regularne czyszczenie klatki, aby świnka nie przebywała zbyt długo w okolicy swoich odchodów.

 

Ile żyje świnka morska?

Długość życia świnki morskiej zależy od warunków, w jakich była hodowana i od gatunku. Średnia długość życia świnki morskiej wynosi od 4 do 6 lat. Popularna świnka morska rozetka żyje ok. 5-6 lat.

 

Pielęgnacja świnki morskiej.

 

Ile kosztuje świnka morska?

Cena waha się od gatunku, jednak średnio wynosi od 50 do 200 złotych. Świnki rasowe czy na przykład długowłose czy np. świnka morska skinny będą zdecydowanie droższa.

 

Świnka morska – żywienie

Świnki morskie powinny dostawać codziennie świeże siano, a stare powinno być wymieniane co najmniej raz w tygodniu. Można podawać im świeże warzywa i owoce, z dominacją tych pierwszych. Równie dobrze sprawdzą się gotowe mieszanki karm dla kawii. Karmę można szukać pod nazwą karma dla świnek morskich lub karma dla kawii, gdyż są to nazwy synonimiczne. Nie można drastycznie zmieniać diety, dobrze jest prowadzić urozmaiconą i zbilansowaną dietę, aby przedłużyć życie naszego pupila. Świnki morskie potrzebują też dużej ilości witaminy C. Jeśli nie mogą pobierać jej z pokarmu, należy codziennie podawać preparaty przeznaczone dla świnek morskich. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak karmić pupila, warto dopytać o tę kwestię zoodietetyka czy lekarza weterynarii.

Przeczytaj więcej o żywieniu świnki morskiej

 

Żywienie świnki morskiej.

 

Świnka morska – choroby

Kawie domowe mogą popaść w apatię, depresję i odmawiać wtedy jedzenia lub zabawy. Jeśli nie jesteśmy w stanie wyeliminować czynnika stresogennego, należy poświęcać więcej czasu pupilowi. Jeśli negatywny stan się utrzymuje, należy udać się do lekarza weterynarii. Pogorszenie nastroju może skutkować linieniem, zaprzestaniem pielęgnacji przez świnkę i ogólnym pogorszeniem zdrowia.

W przypadku zbyt rzadkiego czyszczenia klatki świnka może mieć problemy z drogami oddechowymi. Klatka nie może stać zbyt blisko często otwieranego okna, bo kawie są wrażliwe na przeciągi. Higiena i pielęgnacja świnki jest nieodłącznym elementem hodowli. Należy regularnie podcinać jej pazurki i można delikatnie czesać futerko. Można zapewnić kawii miejsce do tępienia pazurków, jednak ingerencja człowieka jest niezbędna. Jeśli obawiamy się, że możemy zrobić kawii krzywdę, można poprosić o pomoc weterynarza.

Świnki mogą też doznać urazu lub być zestresowane po kontakcie z dziećmi. Warto uczyć dzieci, jak obchodzić się z tym zwierzęciem, bo bardzo łatwo zrobić im krzywdę. Odpowiednie dbanie o świnkę może przedłużyć jej życie i podnieść komfort. Ważne jest, aby świnka miała odpowiednie pożywienie do chrupania, tak, by móc czyścić naturalnie zęby. Istotne są regularne kontrole u weterynarza, który będzie mógł ocenić stan uzębienia kawii, ponieważ coraz częściej następuje przerost siekaczy u świnki morskiej. Taka sytuacja jest groźna dla zdrowia, a nawet życia zwierzęcia, ponieważ utrudnia pobieranie pokarmu oraz ból, który przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Konieczne jest regularnie sprawdzanie stanu uzębienia pupila.

 

 


Aleksandra Drzewińska

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość