Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Chomik – w jaki sposób opiekować się chomikiem?

Chomiki są jednymi z popularniejszych zwierząt domowych. Najczęściej kupowane jako pierwsze zwierzątka dla dzieci, aby te nauczyły się odpowiedzialności i zaznajomiły ze światem zwierząt. Jednak spora część osób zapomina o prawdziwym charakterze chomików i ich specyficznych potrzebach, jako odrębnego gatunku. Jak to więc jest z tymi chomikami? Czy nadają się już dla kilkulatków?

 

Biały chomik w tunelu. Chomiki są bardzo ciekawskimi zwierzętami, aby się nie nudziły warto co jakiś czas urozmaicać im otoczenie i dodawać zabawki lub tunele.

Gdzie żyją chomiki?

W naturze, chomiki żyją głównie na terenach półpustynnych i pustynnych. Pochodzą one z terenów Syrii oraz pólnocych Chin, jednak jest jeden rodzaj chomika, który możemy spotkać w lasach i na łąkach w naszym kraju! Są to chomiki europejskie i są jedynymi z większych przedstawicieli swojego gatunku.

Pochodzenie chomika mocno wpłynęło na jego zachowanie, które można zauważyć po dziś dzień - zakopywanie w trocinach dla chomika, budowanie tuneli, nocny tryb życia, zatrzymywanie jedzenia w workach policzkowych czy duże możliwości przystosowawcze do zmian temperatur.

 

Chomik – rasy chomików

Istnieje parę gatunków chomików, te polecane do mieszkań można podzielić na chomiki syryjskie oraz na chomiki karłowate, wśród których wyróżniamy:

  • Chomik dżungarski
  • Chomik chiński
  • Chomik mandżurski
  • Chomik roborowskiego

 

Chomiki syryjskie

są największe z rodzaju chomików domowych, a także najspokojniejsze. Ta rasa chomika osiąga masę ciała do 150 g, a wielkość do 20 cm. Chomik syryjski dostępny jest w wielu umaszczeniach i paru rodzajach sierści – od krótkowłosych, przed kręcone, po długowłose.

 

Chomik karłowaty

są one znaczenie mniejsze, masa ich ciała nie powinna przekraczać 50 g, a długość ciała ok. 10 cm.

 

Najmniejszym jest chomik Roborowskiego, ta rasa chomika ma długość ciała tylko do 5 cm.

 

Rzeczy dla chomika.

 

Bez względu na rasę, chomiki są bardzo wrażliwymi i delikatnymi zwierzętami. Należy uważać, aby ich nie przydeptać czy nie zahaczyć. Bardzo łatwo o skrzywdzenie chomików i zafundowanie im kontuzji. Decydując się na chomika warto już zawczasu poszukać dobrego lekarza weterynarii specjalizującego się w leczeniu małych ssaków.

 

Ile kosztuje chomik?

Cena chomika uzależniona jest od regionu, ale przede wszystkim od gatunku. Najtańsze chomiki mogą kosztować już kilkanaście złotych, droższe do 100 zł. Do tego należy doliczyć koszty zakupu całego sprzętu i produktów niezbędnych do zapewnienia chomikom dobrego samopoczucia. Kupując chomika również należy zwrócić uwagę na jakość sklepu czy miejsca, które je sprzedaje. Chomiki ze złej hodowli mogą częściej chorować, szczególnie na choroby genetyczne, a także mieć predyspozycje do niektórych schorzeń.

 

Chomiki syryjskie występują w paru odmianach barwnych oraz mogą mieć różne struktury sierści. Dostępne są chomiki syryjskie o kędzierzawym futerku,

 

Charakter chomików - jakie są chomiki?

Chomiki są mocno niezależnymi zwierzętami. Ich słodki wygląd może być mylący, bo to naprawdę waleczne ssaki. Prowadzą nocy tryb życia i gdy tylko zajdzie zmrok rozładowują swoją energię. Są bardzo ciekawskie i żywiołowe, lubią eksplorować nowe miejsca, dużo chodzić i kopać. Tak, chomiki uwielbiają kopać. To wszystko sprawia, że chomiki są dosyć hałaśliwymi zwierzakami w nocy. Natomiast w dzień potrzebują one dużo spokoju i odpoczynku, głównie śpią i tylko od czasu do czasu przebudzą się na posiłek.

Z biegiem czasu przyzwyczajają się do kontaktu z ludźmi, ale nie są to zwierzęta typowo przytulaśne. Raczej stronią od uścisków i buziaków, tolerując tylko trzymanie na rękach czy wspólne przebywanie obok siebie. Przy nawiązaniu więzi z chomikiem, chętnie będzie on prosił o przysmaki i pozwoli na głaskanie. Jak wszystkie zwierzęta, chomiki odczuwają emocje, takie jak np. strach. Swój lęk mogą prezentować poprzez delikatne syczenie lub nerwowe popiskiwanie.

Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że chomik to indywidualista i samotnik. W jednej klatce można trzymać tylko jednego chomika. Próba łączenia paru zwierząt w klatce wiąże się z ogromnym dla nich stresem i agresją. I nie ma tutaj znaczenia płeć chomików czy nawet rozmiar klatki, bez nadzoru chomiki mogą się zranić czy zagryźć!

 

Chomiki są samotnikami. Po pewnym czasie przyzwyczajają się do kontaktu z ludźmi i lubią przebywać w bliskim otoczeniu. Nie są jednak skore do przytulania i buziaków.

 

Klatka dla chomika

Chomiki, mimo swoich niewielkich rozmiarów, potrzebują stosunkowo dużą powierzchnię do szczęśliwego życia. Te malutkie ssaki potrafią dziennie przetuptać nawet 9 km! Dlatego im większa klatka dla chomika tym właściwie lepiej. Należy jednak pamiętać o szerokości prętów, chomik nie może się przez nie przedostać. Optymalna szerokość to ok. 0,5 cm. Dla chomików karłowatych minimalne wymiary klatki to 60x40 cm, natomiast dla większych, syryjskich chomików klatka nie powinna być mniejsza niż 80x50 cm. Wysokość klatki dla chomików nie jest już tak istotna, nie są to zwierzęta wysokolubne, a upadek z wysokości może się dla nich skończyć poważnymi urazami. Przed zakupem klatki warto jednak wziąć po uwagę, że ściółka w kuwecie powinna sięgać nawet 15 cm. Jeżeli zdecydujemy się na akwarium lub terrarium, to nie można przykrywać jej szkłem. Chomik musi mieć dobrą cyrkulację i dostęp do świeżego powietrza.

Klatka dla chomika powinna stać w spokojnym miejscu, z dala od przeciągów czy zbytniego nasłonecznienia.

W klatce dla chomika bardzo ważne jest jej wyposażenie. Chomiki są żywiołowymi i ciekawskimi zwierzętami, więc wszelkiego rodzaju akcesoria i gadżety są mile widziane. Podstawowym wyposażeniem klatki dla chomika jest miseczka, poidełko, domek. Z dodatkowych akcesoriów można zdecydować się na kołowrotek, zabawki,  tunele, kuwety na kąpiele piaskowe.

 

Wyposażenie klatki dla chomików powinno być bogate. Można wykorzystać domowe sposoby, np. rurę po ręcznikach papierowych.

 

Ściółka dla chomika

Trociny dla chomika powinny być delikatne dla łapek, bez drzazg i ostrych elementów. Naturalna, najlepiej drewniana wyściółka, która będzie dobrze chłonęła zapachy i nie będzie się zbyt mocno pyliła. Pellety nie są wskazane jako podłoże do chomiczej klatki. W jednej części klatki można ściółkę dla chomika wymieszać z sianem, co zwiększy jej atrakcyjność, posłuży do budowy gniazdka i do podjadania. Pamiętajmy, że chomiki uwielbiają kopać i drążyć tunele, dlatego też nie należy oszczędzać na ściółce. Jej wysokość może sięgać 15 cm i więcej. Regularnie, w zależności od potrzeb, ale co około 2 miesiące, należy wymieniać podłoże i dokładnie wymyć oraz zdezynfekować klatkę. Sprzęty i zabawki zaleca się myć mniej więcej co pół roku.

Kołowrotek dla chomika

jest bardzo lubianą przez nie zabawką i chętnie używaną. Należy dobrze dobrać kołowrotek, ponieważ źle dobrany może powodować skrzywienia kręgosłupa, problemy z chodzeniem czy uszkodzenia nóżek chomików. Najmniejsza średnica kołowrotka to 20 cm i dotyczy to chomików karłowatych, dla chomików syryjskich i innych większych minimalna wielkość kołowrotka to 28 cm. Dostępne są kołowrotki plastikowe lub drewniane. Najcichszych rodzajem są kołowrotki drewniane, ale należy mieć na uwadze ich czyszczenie. Najważniejsze, aby wybrany kołowrotek dla chomika nie miał szczelin, ani zabudowanej przedniej części, odpadają również te kołowrotki z nożycowym mechanizmem. Tylko pełna, zabudowana bieżnia gwarantuje bezpieczeństwo dla chomika, a brak zabudowań z przodu nie pozwoli na zakleszczenie lub przygniecenie chomika.

Domek i zabawki dla chomika

Chomiki uwielbiają wszelkiego rodzaju urozmaicenia ich klatki. Domek traktują jako schronienie i często budują w nim gniazdko. Najlepiej jakby domek nie miał zabudowanego spodu, pozwoli to chomikom na przekopywanie i aranżację domku według swojego gustu. Domek powinien być łatwy w czyszczeniu. Najbardziej polecane są domki plastikowe lub drewniane, które pozwalają na ich gryzienie i od razu ścieranie zębów.

Dużą część akcesoriów do klatki chomika można zrobić samemu. Wykorzystując rolki po papierach, kokosy, zdezynfekowane opakowania po jajkach, itp. Dobrym pomysłem jest również wysypanie pasków papieru i umieszczenie w klatce kartoników. Pamiętaj, że chomiki lubią wszystko gryźć, dobrze więc, aby oferowane przez nas sprzęty były bezpieczne po spożyciu przez zwierzątko.

Z zabawek popularna jest specjalna kula dla chomika, które mają zapewnić wysiłek fizyczny. Nie są one jednak dopasowane do potrzeb chomików – jest w nich bardzo głośno, duszno i gorąco. Chomiki nie do końca wiedzą o co w takich kulach chodzi i najczęściej na oślep próbują w nich biegać. Takie zabawki są również niebezpieczne i mogą okazać się śmiertelne jeżeli chomik zleci w nich np. ze schodów.

Nawet najlepiej przygotowana klatka dla chomika raczej nie wystarczy. Co najmniej raz na klika dni, a najlepiej codziennie zaleca się wpuszczać chomiczka na zabezpieczony teren. Najlepszym rozwiązaniem byłby specjalne kojce dla chomików, z wąskim rozkładem pręcików, aby chomik nie zdołał się przecisnąć. Można spróbować zrobić taki wybieg samemu lub dokładnie odgrodzić wydzielone miejsce w pokoju i tam wypuścić pupila. Wtedy trzeba zabezpieczyć wszystkie szczeliny, kable i dziury, aby nie mógł uciec.

 

Za domek dla chomików może posłużyć wyczyszczony owoc kokosu.

 

Co jedzą chomiki?

Dostępnych jest wiele rodzajów gotowych karm dla chomików. Podstawą diety powinien być dobrej jakości pokarm pełnoporcjowy dla chomika, a dodatkiem ten uzupełniający lub naturalne i świeże produkty. Dieta chomików głównie powinna składać się z suszonych ziół, traw i kwiatów, zbóż oraz owoców i warzyw. Nie zaleca się podawania pszenicy. Orzechy oraz nasiona oleiste powinny stanowić tylko mały procent mieszanki. Raz lub dwa razy w tygodniu należy podać chomikom suszone białko zwierzęce, w postaci świerszcza lub mącznika młynarka. Pozwoli to na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu chomiczka. Z domowych produktów jak najbardziej można podawać od czasu do czasu marchewki, ogórki i jabłka, słonecznika w łupinie. Dobry pomysłem jest również podanie chomikom świeżych roślin – mlecza lub koniczyny.

Tak jak i inne ssaki, chomiki nie wytrzymają długo bez jedzenia i wody. Świeżą wodę zdatną do picia powinny mieć zawsze łatwo dostępną. Chomiki nie jedzą dużo na dzień, więc jeśli nasypiemy im wystarczająco dużo karmy do miseczek, a dodatkowo rozsypiemy część po klatce i poukrywamy np. w zabawkach to podczas naszego wyjazdu na dwa dni spokojnie sobie poradzą. Wodę należy wtedy nalać znacznie więcej do poidełka lub nawet zainstalować dwa. Woda jest niezbędna do życia, a odwodnienie organizmu niesie ze sobą fatalne skutki.

 

Przeczytaj także: Rośliny niebezpieczne dla chomików i innych gryzoni

Chomiki powinny dostawać białko zwierzęce w postaci suszonych mączników lub świerszczy. Najlepiej podawać taki pokarm raz lub dwa razy na tydzień.

Ile żyje chomik?

Chomiki żyją od dwóch do czterech lat. Długość życia chomika zależy od jakości jego życia. Złe samopoczuie - wywołane ciągłym stresem, niemożnością spełnienia swoich potrzeb gatunkowych czy za małą klatką - wpływa na kondycję całego ciała i osłabia odporność zwierzęcia. Przy dobrym odżywianiu i dobrym komforcie życia, te małe zwierzątka mogą cieszyć się mocnym zdrowiem ogólnym.

Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać stan uzębienia swojego chomika i nie dopuścić do przerostu jego zębów siekaczy.

 

Chomiki nie są wymagającymi zwierzętami. Same doskonale dbają o swoją czystość, nie trzeba ich czesać, kąpać wręcz nie wolno. Potrzebują dużo zrozumienia i cierpliwości, delikatnego kontaktu z ludźmi. Regularności w sprzątaniu klatki, obowiązku, obserwacji życia zwierząt i zrozumienia dla drugiej, delikatniejszej istoty  - tego z pewnością mogą nauczyć się dzieci dzięki chomikom.

 

Przeczytaj również: Imiona dla chomika - wybierz najlepsze dla swojego pupila!

 

Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nowa wiadomość
Ja czekam aż będę miała swojego chomika i cały czas czytam coś w Google i znalazłam tą stronę mega fajna ale nie wiem czy prawda no nie wiem no ale już nawet mam imię dla mojego chomika baby
Leno,
będzie stabilniej stał w podłożu, a w przypadku wypadnięcia z niego chomika - chomikowi z pewnością nic się nie stanie, bo wyląduje od razu na miękkiej ściółce ;)
Witam serdecznie.
Jak najlepiej pogodzić fakt że w klatce powinno być do 15 cm ściółki i kołowrotek? Jednocześnie zalecają Państwo jednopoziomowe klatki. Czy kołowrotek nie będzie ciągle zasypywany?
Dziękuję za odpowiedź
Lilo,
spróbuj pomału zmniejszać dystans między Tobą a chomikiem. Do zabawy używaj zabawek długodystansowych i sprawdzaj jak reaguje chomik. Pozwalaj mu też na zwykłe obcowanie z Tobą, wąchanie Ciebie i poznawanie Twojego głosu.
Mam chomika nazywa się Gucio i jest u mnie półroku ale kiedy daje mu jeść albo chce się z nim pobawić to on bardzo mnie gryzie i mam obawy że mnie poprostu nie lubi niech mi pani coś poradzi
Bardzo fajny artykuł. Dziękuję :) przydatne informacje. Córka namawia nas na chomika, więc czytamy przed zakupem, aby wiedzieć jak najwięcej. Pozdrawiam wszystkich
mój chomik jest chomikiem dżungalskim a jak przyjdę do niego to zaczyna wspinać się po szczeblach. Czy to jest normalne?
image
Mam pytanie czy jeśli mój chomik jest u mnie pierwszy dzień i niepije wody z poidła to źle. Chociaż muszę przypomnieć że no niby jest u mnie pierwszy dzień i się trochę boje o niego????????
image
Mam chomika którego nazwałem parszywek ta strona jest naprawdę dobra dowiedziałam się wszystkich najważniejszych rzeczy jak opiekować się chomikiem. POLECAM!!!!!????????
Helko,
spróbuj na spokojnie porozmawiać z Mamą i wytłumaczyć jej podstawy fizjologii chomików. Możesz również pokazać jej ten artykuł. Jeżeli naprawdę już Mama się nie zgodzi na pomoc Tobie w poprawie warunków chomika, to możesz do skarbonki składać na lepszy byt chomika :) Zbliżają się Święta - być może to też dobra okazja aby podsunąć pomysł na prezent?
Hejka
Mam chomika syryjskiego długowłosego, nie wiedziałam że powinny mieć takie warunki (rodzice kupili bez pytania chomika) postanowiłam zmienić na lepsze kupiłam odpowiedni kołowrotek. Wszystko idzie z planem, ale mam 1 przeszkodę.. Mamę chce kupić z Moich pieniędzy klatkę ziółka a ona po co przecież chomik nąstop śpi kiedyś chomiki miały tak i zyły, kupiłam parę ziółek ale dużo jeszcze brakuje w diecie, mączniki są a ona kupiła jakieś badziewną karmę i mówi ze nie mogę ziół kupywac bo w karmie wszystko jest (skład masakryczny) ale ona się upiera ze jest idealna. Widziałam ze jeżeli kogoś na klatkę nie stać to może kupić plastikowe duże pudło bez przykrywki, a ona nie przecież ma klatkę (do dupy) zaraz przez nią depresji dostanę. Jak zwierzak cierpi to ja też wolę już zeby chomik umarł niż się męczył w złych warunkach
Ja bede miala chomika w listopadzie
image
Mam dwa chomiczki były razem w jednej klatce ale po jakimś czasie zaczęły się gryźć musieliśmy dokupić klatkę. BARDZO KOCHAM MOJE CHOMIKI!!!!!!!!!!!!!!!!
Droga Dario,
warto podawać larwy jako urozmaicenie diety, a także wzbogacenie jej o wartościowe białko. Chomik może podgryzać ze strachu lub z bólu - warto popracować nad wzmocnieniem komunikacji i oswojeniem chomika - zachęcamy do przeczytania tekstu o oswajaniu chomików https://fera.pl/charakterystyka-chomika-syryjskiego.-jak-o-niego-zadbac.html , jeżeli problem nie będzie się zmniejszał to zachęcamy do zabrania chomika do weterynarza.
ja mam pytanie czy trzeba kupowac dla chomika larwy i mu dawac a jak tak to ile dzienie z moim chomikiem jest mały problem jak mu wkładam palca do klatki to strasznie gryzie i nie wiem co zrobic bardzo duzo je tez daje mu coraz mniej do miseczki ale i tak je duzo
Za nie długo będę mieć chomika
Moja miała 2 latka i zachorowała ciężko i musiała być uśpiona ????była moją najukochańszą taką jakby córeczką
image
Mój chomik jest w ciąży ☺️
mój chomik bardzo szybko sie do mnie przyzwyczaja i jak wracam to on leci do wyjścia klatki i biore go i leci na głowe (:
dziękuje!za tydZen dostane chomika!
image
Mam chomika i to moja naj naj naj naj naj najcenniejsza żecz
Mój chomiczek chodził po rekach nikogo nie gryzł ale umarł a teraz mam nowego
Super mam chomika :3
ja mam chomika i o niego dbam