Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Charakterystyka chomika syryjskiego. Jak o niego zadbać?

Chomik syryjski to pełen energii, inteligentny gryzoń, większy od innych hodowanych w domach gatunków chomików. Choć nie wchodzi w tak głęboką interakcję z człowiekiem, jak kot czy pies, może dostarczyć wiele radości osobom, które pragną mieć mało absorbującego, niekłopotliwego w obsłudze pupila.

Chomik syryjski wywodzi się z Azji Mniejszej. Gatunek został odkryty na początku XIX wieku, ale po niedługim czasie uznano go za wymarły. W latach 30. wieku ubiegłego znaleziono pojedyncze osobniki, które udało się rozmnożyć w warunkach laboratoryjnych. Doszło do odnowienia rasy, a jednocześnie jej udomowienia. Chomiki okazały się niezwykle płodne i szybko trafiły do domowych hodowli po obu stronach Atlantyku. W Polsce pojawiły się w latach 50. XX w. Chomik syryjski to pierwszy gatunek z tej podrodziny ssaków, który trafił w ręce hobbystów. Przez wiele lat był jednym z najchętniej kupowanych zwierząt domowych. Z czasem ustąpił pola odmianom o mniejszych gabarytach. Wciąż jednak cieszy się dużą popularnością.

 

Chomiki syryjskie są zwierzętami bardzo terytorialnymi. W klatce powinien znajdować się tylko jeden osobnik.


Wygląd chomika syryjskiego

Chomiki syryjskie cechują się znacznymi – jak na przedstawicieli swojego rodzaju – rozmiarami. Osiągają długość 15–18 cm, ważą od 100 do 250 g (są 3-krotnie większe od popularnego chomika dżungarskiego). Mają walcowaty kształt ciała z lekko zaznaczoną linią talii i krótkie, silne łapy przystosowane do przemierzania długich dystansów.

Chomiki syryjskie żyjące w naturze mają krótkowłosą sierść, złotobrązową w górnej części, a białą – w dolnej. Formy hodowlane przybrały bardzo wiele umaszczeń – białe, kremowe, cynamonowe, płowe, brązowe, szare, czarne. Chomiki syryjskie nierzadko także są wielobarwne, np. szylkretowe czy cętkowane. Mają przy tym różne typy sierści – krótką, długą, satynową (krótką, ale wyjątkowo gęstą i lśniącą), rex (kręconą lub falującą).

Chomiki syryjskie mają duże, wypukłe oczy, ale kiepski wzrok. Dysponują za to świetnym słuchem (słyszą nawet ultradźwięki) i bardzo wrażliwym węchem. Ważnym narządem zmysłu są także wibrysy, które ułatwiają gryzoniom orientację w terenie. Charakterystyczne w budowie ciała chomików są bezkorzeniowe, rosnące przez całe życie siekacze oraz rozciągliwe torby policzkowe, które mogą pomieścić nawet 20 g pokarmu. Chomiki syryjskie w warunkach domowych żyją przeciętnie 2–4 lata.

 


Jakie wymagania ma chomik syryjski?

Choć chomik syryjski to zwierzę żywiołowe, skłonne do zabawy, jest on typem samotnika. Dlatego dwa chomiki syryjskie w jednej klatce to kiepski pomysł. Co więcej, pupil potrzebuje dla siebie sporo przestrzeni. Optymalna powierzchnia dla dorosłego chomika syryjskiego to 1 m2. Klatka powinna być ponadto wykonana z trwałych materiałów. W przeciwnym razie zwierzę przegryzie pręty.

Ze względu na bezpieczeństwo chomika, wskazany jest wybór klatki jednopoziomowej – delikatny gryzoń zrobi sobie krzywdę, jeśli spadnie z dużej wysokości. Pupila nie należy narażać na hałas, silne nasłonecznienie, przeciągi czy szybkie zmiany temperatury (ciekawostką jest fakt, że w określonych temperaturach chomiki zapadają w sen zimowy lub letni, z których nie wolno go gwałtownie wybudzać). Chomiki syryjskie są aktywne w nocy i same są przy tym dość hałaśliwe. Nie jest więc dobrym pomysłem ustawienie klatki w sypialni.

 

Przeczytaj także: Chomik - czy to dobre zwierzę dla dzieci? Jakie wymagania ma chomik?

 

W klatce chomika syryjskiego nie powinno zabraknąć kołowrotka, gryzaków i zabawek, np. huśtawki czy piłki. Zalecana jest klatka jednopoziomowa.


Wyprawka dla chomika syryjskiego

Gryzoń musi mieć w klatce rozmaite akcesoria. Najważniejszą z nich jest odpowiedniej wielkości (około 25 cm średnicy) kołowrotek, który pozwala chomikowi utrzymać dobrą kondycję i rozładować nadmiar energii. Z tych samych powodów zwierzęciu potrzebne są inne zabawki, np. huśtawki, piłki, gryzaki. Te ostatnio dodatkowo umożliwiają ścieranie siekaczy.

W klatce nie może zabraknąć misek na jedzenie i wodę, najlepiej odpornych na siekacze pupila. Poczucie bezpieczeństwa zapewnia chomikowi syryjskiemu domek, np. z drewna albo z kartonu (trzeba go co pewien czas wymieniać, ponieważ zwierzak będzie go obgryzał). Dno należy wysypać na tyle grubą warstwą podłoża, by pupil mógł się w nim swobodnie zakopywać. Warto też postawić w rogu klatki toaletę, z której ceniący czystość chomik syryjski szybko uczy się korzystać.

 

https://fera.pl/zabawkidlamalychssakow/


Co jedzą chomiki syryjskie?

Podstawę diety chomika syryjskiego powinna stanowić specjalistyczna karma. Jest to mieszanka ziaren, ziół, warzyw i owoców o składzie, który zapewni zwierzęciu wszystkie niezbędne substancje odżywcze w odpowiedniej proporcji. Dobrym wyborem jest gotowy granulat, którego podawanie zapobiega selektywnemu wyjadaniu ulubionych składników karmy (co prowadzi do niedoborów żywieniowych).

Dietę chomika syryjskiego można urozmaicać niewielką ilością świeżych warzyw (np. marchwi) i owoców (np. bananów). Dodatek do karmy powinny też stanowić produkty pochodzenia zwierzęcego (np. larwy mącznika), bo gryzonie żywią się nimi w naturze. Uzupełnieniem diety mogą być pestki dyni czy orzechy (niewielkie ilości, bo nasiona są wysokokaloryczne). Ścieranie siekaczy ułatwią chomikom specjalne smakołyki. Zwierzęta muszą mieć zawsze dostęp do świeżej wody pitnej.

 

Chomiki syryjskie mogą być wybredne i wybierać tylko ulubione kąski do jedzenia, dlatego dobrym wyjściem jest karmienie ich granulatem wysokiej jakości.


Pielęgnacja chomika syryjskiego

Codzienna opieka nad chomikiem syryjskim nie jest skomplikowana. Poza regularnym karmieniem, opiera się przede wszystkim na utrzymywaniu porządku w klatce – usuwaniu odchodów, a także zepsutych resztek jedzenia. Naturalnym zachowaniem chomików jest gromadzenie zapasów pokarmu (chomikowanie) w wybranym przez siebie miejscu. Trzeba je stale kontrolować i dbać o to, by nie zalegały w nim np. gnijące kawałki owoców, ponieważ mogłyby one zwierzęciu zaszkodzić. Nie wolno całkowicie opróżniać spiżarni, bo to mogłoby stać się dla chomika przyczyną silnego stresu.

 


Jak oswoić chomika syryjskiego?

Chomikowi, który trafia do nowego domu, początkowo trzeba zapewnić spokój. Nie należy nawiązywać z nim interakcji, dopóki nie oswoi się z nowym otoczeniem i nie zacznie swobodnie zachowywać w swojej klatce.

Następnie zwierzę musi przyzwyczaić się do głosu, zapachu i widoku opiekuna. W tym celu można usiąść przed klatką i przemawiać do chomika spokojnym tonem. Pupil oczywiście nie zrozumie słów, ale rozpozna emocje swojego nowego właściciela. Na ten etap oswajania najlepiej przeznaczyć czas aktywności chomika, czyli wieczór.

Po kilku dniach można pogłaskać zwierzę, pamiętając że gwałtowne ruchy odebrane zostaną jako atak (chomik może odpowiedzieć na niego pogryzieniem). Dopiero gdy chomik zacznie reagować pozytywnie na głaskanie, można wziąć go do ręki. Warto nagrodzić go potem smakołykiem, by kontakt z opiekunem wzbudzał w pupilu pozytywne skojarzenia.

 

 

Anna Dobroń

Komentarze

Nowa wiadomość
Super kupię. Mu większe klatkę
DZIĘKUJĘ ZA TĄ PORADĘ BYŁA SUPER
super
Bardzo dobra porada

Dzięki przyda mi się bardzo .
Napewno mi się to przyda .Dziękuję bardzo