Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak rozpoznać przegrzanie u królika? Nie dopuść do udaru słonecznego!

Przegrzanie królika czy innych małych gryzoni to bardzo niebezpieczna sytuacja, do której może dojść szczególnie latem, kiedy temperatury przewyższają nawet 30*C. Decydując się na zwierzaka, np. królika, warto mieć na uwadze fakt, że musimy je chronić przed nadmiarem słońca. Przegrzanie i udar słoneczny może doprowadzić do śmierci pupila!

 

Udar u królików.

 

Kiedy królik jest narażony na udar słoneczny?

W jakich sytuacjach królik może być narażony na udar słoneczny lub przegrzanie? Specjaliści twierdzą, że nasi pupile odczuwają temperatury znacznie wyższe, niż one są w rzeczywistości. Częstym problemem są letnie upały, kiedy w mieszkaniu czy pokoju, w którym mamy klatkę z królikiem nie ma klimatyzacji lub odpowiedniego systemu chłodzenia. Dodatkowo, promienie słońca mogą nagrzewać klatkę lub trafiać bezpośrednio na pupila. Nie zaleca się stawiać domków tych małych ssaków przy oknie, pupile wolą zdecydowanie zacienione miejsca oraz posiadanie dużo przestrzeni w klatce. Warto zainwestować w większe domki dla królików oraz duże pojemniki na wodę, które muszą być cały czas uzupełnione. Warto pamiętać o tym, jeśli planujemy kupić królika. Pupile, które są w ciąży lub chorują są w grupie największego ryzyka.

 

Przeczytaj również: Czy królik się poci?

 

Przegrzanie królika - objawy

Udar słoneczny u królika ma kilka specyficznych objawów, które zauważone stosunkowo szybko, są w stanie uchronić królika przed śmiercią. Najczęstszymi oznakami przegrzania u królika jest:

- Nadmierna apatia, brak chęci do zabawy i niereagowanie na podstawowe komendy.
- Przyśpieszone bicie serca, płytki oddech, brak sił, często króliki w pierwszych etapach udaru słonecznego nie są w stanie się poruszać. Od dłuższego czasu leżą i nic nie robią.
- Obniżony apetyt.
- Wyższa temperatura ciała niż zazwyczaj, warto regularnie mierzyć ją królowi szczególnie latem.
- Nadmierne ślinienie się pupila, które trwa od dłuższego czasu.
- Przekrwione spojówki.

Wymienione obaw nie muszą występować u każdego pupila, niektóre mają tylko jeden konkretny symptom - przykładowo brak apetytu, które niektórzy opiekunowie nie łączą z udarem słonecznym, tylko z ogólnym osłabieniem lub inną chorobą. Jeśli nie mamy doświadczenia w tego typu problemach, warto od razu skierować się do weterynarza, który wykona kompleks badań i stwierdzi, z jaką konkretną dolegliwością mamy do czynienia.

 

Uważaj na przegrzanie u królików!

 

Jak sobie radzić podczas udaru słonecznego u królika?

Udar słoneczny u królika to poważna sprawa i nie można tego bagatelizować. Jak wspominaliśmy powyżej, konieczna w takiej sytuacji jest wizyta u weterynarza, który zbada pupila i zaleci dalsze kroki. Mimo to, pierwsze minuty w domu są równie ważne. Jeśli widzimy, że nasz królik od dłuższego czasu przebywał w nasłonecznionym miejscu bez dobrej wentylacji, musimy od razu go przenieść do chłodnego pomieszczenia. Pamiętajmy, by ochładzanie organizmu wykonywać stopniowo i powoli, by królik nie doznał szoku. Kolejnym etapem jest podawanie królikowi do picia chłodnej wody, która nie może być zbyt zimna. Kiedy opanujemy pierwsze objawy, musimy udać się do weterynarza, w transporterze królika musi być odpowiednio chłodno, zadbajmy o wentylacje i dużo przestrzeni, żeby królik miał czym oddychać. Dobrym pomysłem jest włożenie do środka mokrej ściereczki obok królika. Warto w transporterze mieć poidełko na wodę, by podczas jazdy pupil mógł się napić. Po udarze słonecznym jeszcze przez kilka dni warto baczniej obserwować stan pupila, często powikłania po przegrzaniu pojawiają się z po jakimś czasie.

 

Ochrona królika przed udarem słonecznym - porady

Jak uchronić królika przed przegrzaniem? Oczywiście, że możemy uniknąć udaru słonecznego u królika. Najważniejszą i podstawową rzeczą, od której zależy to, czy nasz królik będzie narażony na przegrzanie, jest odpowiednie umiejscowienie jego klatki, która musi być dostosowana do wielkości zwierzęcia. Warto zawsze wybierać większe klatki, gdzie pupil będzie miał przestrzeń na swobodne przemieszczanie się i zabawę. Latem klatka nie może stać w nasłonecznionym miejscu, klimatyzacja będzie dobrym rozwiązaniem, ewentualnie wentylator, który nie może być skierowany bezpośrednio na klatkę, by nie przewiało królika. Pojemnik na wodę to podstawa wyposażenia klatki, pamiętajmy by królikowi, nigdy nie brakowało świeżej i chłodnej wody. Sama pielęgnacja sierści ssaka może dużo zdziałać, regularne czesanie sierści królika, pomoże usunąć kołtuny, które utrudniają poprawną termoregulację.

Jeżeli spacerujesz z królikiem na szelkach na dworze lub wypuszczasz go do woliery, to wybieraj godziny ranne lub wieczorne - wtedy temperatury nie są takie wysokie.

Najważniejsze, by obserwować królika, dbać o jego kondycję i stan zdrowia, tego typu małe ssaki są szczególnie wrażliwe na wszelkiego rodzaju zmiany temperatury, warto mieć to na uwadze i latem dbać o odpowiednie wietrzenie przestrzeni.

Może Cię zainteresować: Jak zbudować wolierę?

 



Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość