Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czy królik miniaturka się nie poci? Czym się charakteryzuje królicza sierść i jak o nią dbać?

Pytanie zdawać by się mogło banalne, a okazuje się, że warte milion złotych. To właśnie w popularnym teleturnieju Milionerzy, gracz miał szansę wygrać milion, gdyby tylko znał na nie odpowiedź.


W 2019 r. Ostatnim pytaniem wyżej wspomnianego teleturnieju było: „Który ssak się nie poci?”, gracz miał do wyboru cztery opcje: owca, koń, człowiek, królik i koło ratunkowe telefon do przyjaciela. Gracz od razu odrzucił konia i człowieka, ale nie był pewien odpowiedzi. Zadzwonił więc do przyjaciela, który wskazał owcę. Sam jednak skłaniał się bardziej ku królikowi. Ostatecznie zrezygnował z gry i wycofał się z 500000 zł. Która odpowiedź była prawidłowa? Oczywiście ostatnia – królik. On jako jedyny z tych ssaków nie ma gruczołów potowych.

 

Królik nie posiada gruczołów potowych na powierzchni skóry.

 

Dlaczego królik się nie poci?

Królik nie posiada gruczołów potowych. Gdy jest mu ciepło, podobnie jak psy reguluje swoją temperaturę sapiąc. Poza królikiem do zwierząt, które się nie pocą, można dopisać także m.in. kozę, szczura i mysz.

 

Kto się poci najbardziej? Na pewno nie króliki!

Człowiek, koń i owca posiadają gruczoły potowe na całym ciele, dlatego zdecydowanie pocą się najbardziej. Psy i koty gruczoły potowe mają tylko na dolnej powierzchni palców. Świnie i krowy pocą się tylko na pyszczku.

 

Po co ten pot?

Pot, zarówno u ludzi jak i u zwierząt pełni bardzo ważną funkcję – pozwala na termoregulację organizmu. Pocąc się i ludzie i zwierzęta się ochładzają. Oprócz tego pot uwalnia organizm od substancji toksycznych – stąd często jego przykry zapach. Pojawia się również w innych sytuacjach niż upał np. w przypływie silnych emocji – strachu, stresu, ekscytacji czy bólu i to zarówno u człowieka jak i u zwierząt. Wracając jednak do królika fakt, że jest to ssak, który się nie poci sprawia, że szczególnie należy zadbać o jego komfort termiczny.

 

Królik nie poci się, jego termoregulacja polega na ziajaniu, oddaje też ciepło poprzez dużą powierzchnię uszu.

 

Idealna temperatura dla królika?

Króliki są zwierzętami, które mają bardzo ograniczoną termoregulacją, czyli zdolność do utrzymania temperatury ciała w zakresie optymalnym dla organizmu, dlatego bardzo ważne jest, aby właściciel zadbał o to, by temperatura otoczenia była odpowiednia.
Optymalna temperatura królika to od 16 do 20°C. Pomieszczenie w którym jest królik, nie powinno być nagrzane bardziej niż do 25 stopni, oczywiście nie należy stawiać klatki królika w bezpośrednim słońcu – może to doprowadzić do przegrzania i udaru.

 

Jak dbać o futro królika?

Sierść królika jest wyjątkowo przyjemne w dotyku, a dodatkowo nie potrzebuje specjalnie dużo zabiegów pielęgnacyjnych. Sierść królika powinna być błyszcząca i gładka. Królik jest zwierzęciem, które samo dba o własną higienę, więc nie należy go kąpać, ale odmiany długowłose należy regularnie wyczesywać szczotką lub grzebieniem dla królika. Krótkowłose nie potrzebują, aż tak częstego czesania, ale również należy co jakiś czas wyczesać sierść, aby pozbyć się podszerstka w czasie linienia. Pomoże to uchronić królika przed wylizywaniem podczas mycia zbyt dużej ilości króliczej sierści, która może być niebezpieczna dla króliczego układu pokarmowego.
Aby futro królika było w dobrej kondycji, oprócz wyczesywania podstawą jest zdrowa, zbilansowana dieta królika, a w razie konieczności suplementacja witaminami dla małych ssaków.


Ważne jest również, aby regularnie kontrolować stan skóry królika – powinna być ona gładka, lekko różowa – bez łupieżu, strupów czy wyłysień. Każdą ewentualną zmianę należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem weterynarii.

Królik nie poci się, dlatego bardzo ważne jest zapewnienie mu odpowiedniej temperatury pomieszczenia i nie wystawianie go bezpośrednio na słońce.

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość