Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Co może jeść chomik? Jak powinna wyglądać dieta tego zwierzęcia?

Co może jeść chomik? To pytanie zadaje sobie każdy początkowy opiekun tych uroczych zwierząt. Odpowiednio dobrana karma jest jednym z czynników, jakie zapewniają dobrą kondycję i pozwalają dłużej cieszyć się z towarzystwa chomików, które nie należą do długowiecznych pupili.

Podstawą opieki nad chomikiem stanowi przede wszystkim prawidłowe żywienie. Oprócz karmy podstawowej dietę tych zwierząt warto urozmaicić przekąskami. Wiele z nich znaleźć można w domowej spiżarni. Nie należy jednak przesadzać z ilością serwowanego pokarmu. W naturze tych stworzeń jest chowanie pokarmu.


 Żywienie chomików powinno opierać się na ziarnach - karmie pełnoporcjowej. Z dodatków bardzo chętnie jedzone są owoce, warzywa i zioła

 

Co może jeść chomik?

Podstawowym jedzeniem dla chomika jest gotowa karma. To opracowana przez specjalistów mieszanka niezbędnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania składników odżywczych. Jest odpowiednio skomponowana pod kątem zdrowotnych potrzeb pupila. Karma dla chomika składa się przede wszystkim z ziaren (amarantusa, jęczmienia, owsa, pszenicy, prosa, żyta, albo kasz i płatków zbożowych), pestek dyni i nasion słonecznika, które uzupełniane są często suszonymi kawałkami warzyw, takich jak np. burak, marchew, kukurydza. Dzienna porcja karmy dla chomika karłowatego to jedna łyżeczka. Nieco więcej będą potrzebowały większe osobniki – porcja jedzenia dla chomika syryjskiego to jedna łyżka stołowa.

 

Nie tylko podstawowa karma dla chomika

Co chomik może jeść oprócz podstawowej karmy? Konieczne jest urozmaicanie jadłospisu o przysmaki. Doskonałą propozycją są warzywa i owoce. Dobre jedzenie dla chomika stanowić będzie zwłaszcza marchew, gruszka, jabłko, seler, brokuł, cukinia, papryka, kabaczek, dynia, banan, szpinak, żurawina i melon. Dodatkowo jagody, figi, borówki amerykańskie, maliny, porzeczki, poziomki, truskawki, winogrona (także rodzynki) i ogórki. Wskazane jest serwowanie chomikowi białka w postaci np. kawałka ugotowanego jajka, mięsa z kurczaka lub indyka, suszonych lub świeżych chrząszczy, pasikoników, larw mącznika.


Zdrową przekąską między posiłkami będzie karma uzupełniająca, która stanowi cenne źródło witamin i składników mineralnych. Może mieć różną postać i przykładowo składać się wyłącznie z suszonych ziół, a w składzie znajduje się przeważnie ziele owsa, mniszek lekarski, kwiat nagietka, pokrzywa, kwiat rumianku, kwiat słonecznika, ziele babki lancetowatej. Innym elementem chomiczej diety mogą być gryzaki. Oprócz dostarczania dodatkowych walorów smakowych wpływają pozytywnie na stan jamy ustnej i są sposobem na nudę. Ciekawą propozycją jest kostka wapienna, która dostarcza wapnia koniecznego do prawidłowego wzrostu kości, zębów i innych struktur. Kolejną przekąską dla chomika mogą być mleczne dropsy wzbogacone o owocowe smaki. Ich struktura i twardość pozwalają na prawidłowe ścieranie siekaczy, co jest bardzo ważne, gdyż rosną one chomikom przez całe życie.




Czego nie powinien jeść chomik?

Zakazany pokarm dla chomika to produkty solone, takie jak paluszki czy krakersy, cebula, czosnek, cytrusy, czekolada i inne słodycze, surowa fasola i ziemniaki, awokado, bakłażan, ciecierzyca, brukselka, granat, liczi, mango, kapusta, rabarbar, soczewica i rzodkiew. Jedzenie chomika nie powinno zawierać pozostałości po obiedzie. Warto też ograniczyć ilość ziaren słonecznika i orzeszków ziemnych, które w nadmiarze mogą prowadzić do nadmiernego przyrostu masy ciała.

Chomiki nie powinny jest produktów strączkowych, cebuli, kapusty, awokado czy owoców tropikalnych.


Dieta chomika: podstawowe zasady

Wśród zasad żywieniowych chomików bardzo ważne jest dostarczanie zwierzęciu odpowiedniej ilości i wysokiej jakości prawidłowo zbilansowanego pokarmu. Jadłospisu nie powinno się gwałtownie zmieniać. Organizm pupila potrzebuje czasu, żeby móc przyzwyczaić się do nowego jedzenia. Nie wolno zapominać o indywidualnościach zwierząt. To, co je chomik dżungarski, może nie przypaść do gustu nie tylko chomikowi syryjskiemu, lecz także osobnikom w obrębie jednego gatunku. Opiekunowie muszą pamiętać o zapewnieniu zwierzęciu dostępu do świeżej wody. Świeże owoce wolno podawać chomikowi dwa razy w tygodniu – wystarczy jedna łyżeczka co 3–4 dni. Warzywa można serwować codziennie w ilości jednej łyżeczki. Owoce i warzywa przed podaniem należy umyć, obrać i posiekać na drobne kawałki. Te, których zwierzę nie zje w ciągu 4 godzin, trzeba wyrzucić. Białko w diecie powinno się pojawiać z taką samą częstotliwością jak owoce.

 

Przeczytaj również: Jak zajmować się chomikiem? Wszystko o chomikach

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość