Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Co jedzą szynszyle?

Szynszyle to jedne z popularniejszych małych zwierząt domowych. Są stosunkowo niewielkie, łatwe w utrzymaniu i mało problemowe, natomiast ważne by żywienie szynszyli było odpowiednio zbilansowane.

Co mogą jeść szynszyle? Co jedzą szynszyle domowe? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w poniższym artykule.

 

Szynszyla wącha żołędzie.

 

Co mogą jeść szynszyle?

Gryzonie takie jak szynszyle nie mają skomplikowanej diety, ich głównym pokarmem jest siano, które pupil powinien spożywać codziennie. Dlaczego siano jest aż tak istotne w żywieniu szynszyli? Okazuje się, że siano usprawnia wszelkie procesy trawienia, jeśli w diecie pupila będzie za mało tego elementu szynszyla może borykać się z problemami jelitowymi. Siano pomaga przesuwać pokarm przez układ trawienny. Żywienie szynszyli ma bezpośredni wpływ na ich stan zdrowia i ogólną kondycję, więc jeśli zabraknie w ich jadłospisie podstawowych składników odżywczych, których dostarcza im przykładowo siano, pupil może borykać się z licznymi chorobami. Na rynku mamy dostępnych dużo opcji siana pakowanego po pół kilograma czy mniej. Zaleca się wybierać wysokiej jakości siano, które nasz pupil będzie chciał jeść. Niektóre z nich mogą zawierać w sobie zanieczyszczenia czy gałęzie, wiec warto być uważnym przy zakupie.

 

Szynszyla żywienie - zioła

Szynszyle co jedzą oprócz siana? Wielu początkujących hodowców, myśli, że szynszyle przez cały dzień spożywają tylko siano, tak oczywiście siano jest podstawą, lecz kolejnym równie istotnym elementem diety szynszyli są zioła. Na rynku są również dostępne siana z dodatkiem ziół, co jest równie dobrym rozwiązaniem. Jeśli decydujemy się na wybór samych ziół, pamiętajmy, by wybierać produkty ze sprawdzonych miejsc, gdzie rośliny nie były psikane szkodliwymi substancjami. Czasem warto zasadzić zioła we własnym ogrodzie, jeśli mamy odpowiednio dużo miejsca i czasu.


Może Cię zainteresować: Co siać w ogródku?


Rodzajów ziół jest sporo, dla szynszyli najlepszym rozwiązaniem będą jednak zioła regulujące trawienie oraz poprawiające odporność. Zioła są źródłem witamin i mikroelementów, których nie ma przykładowo w sianie. Popularne zioła podawane dla szynszyli to:

- pokrzywa,
- mniszek lekarski,
- nagietek,
- mięta.

Warto urozmaicać co jakiś czas zestaw ziół podawanych pupilowi lub dobrać je pod preferencje zdrowotne szynszyli. W artykule o szynszylach i ich oswajaniu pisaliśmy również o gotowych produktach granulowanych, które w swoim składzie posiadają mieszanki ziół. Tego typu opcja jest równie dobra, wszystko zależy od preferencji pupila.

 

Szynszyla je karmę granulowaną.

 

Żywienie szynszyli - przysmaki

Żywienie szynszyli nie opiera się tylko na spożywaniu siana i ziół, ważne są również przysmaki i twarde produkty, które poprawiają stan uzębienia naszych pupili. Przysmaki są to różnego typu owoce czy warzywa, które powinny być podawane w wersji suszonej. Pamiętajmy, że tego typu jedzenie jest jedynie dodatkiem do podstawowej diety szynszyli. Warto wspomnieć, że szynszyle często mają problemy z cukrzycą, wiec wszelkie cukry powinny być zredukowane do minimum, raz na tydzień w zupełności wystarczy. Dobrym rozwiązaniem dla szynszyli i jej żywienia są kolby, które mogą składać się z suszonych warzyw typu marchewka czy owoców, to świetne zajęcie dla pupila w ciągu dnia.
Co lubią szynszyle oprócz cukru, który nie jest do końca dla nich dobry? Te małe ssaki potrzebują gryzienia, jako że ich zęby rosną przez cały okres życia, muszą być regularnie ścierane, w tym idealnie pomagają im wszelkiego rodzaju gałęzie lub inne twarde produkty. Popularne gałęzie, odpowiednie dla szynszyli to:

- gałązki lipy,
- gałązki orzecha włoskiego,
- gałązki jabłoni.

sklepie zoologicznym mamy już przygotowane przekąski tego typu, więc jeśli nie mamy dostępu do własnego ogrodu czy sadu, gdzie znajdę tego typu produkty, bez problemu kupimy je w sklepach.

 

Szynszyla je przysmak.

 

Co może jeść szynszyla? Karmy dla szynszyli

Małe ssaki takie jak szynszyle mogą również spożywać gotowe karmy w formie granulatu dla szynszyli. Szczególnie w przypadku młodych szynszyli warto stosować gotową karmę, która zawiera dużą ilość witamin i minerałów, których nie zawsze mamy aż tak dużo, przykładowo w sianie. Jeśli nasz pupil ma problemy zdrowotne, weterynarze często zlecają również specjalistyczne karmy, które pomagają w konkretnych dolegliwościach.Decydując się na karmy dla szynszyli, musimy zwrócić szczególną uwagę na skład, warto dokładnie czytać jakie produkty są w składzie tego typu jedzenia, unikajmy dodatkowych cukrów, słodzików czy dużej ilości owoców, które mogą powodować już wcześniej wspominaną cukrzycę. Kolejnym zakazanym produktem są zboża, one przyczyniają się do otyłości szynszyli i problemów z trawieniem.

Żywienie szynszyli przyczyni, ale do dobrego stanu zdrowia naszych pupili. Ważne by posiłki były zbilansowane i dobrane pod preferencje szynszyla. Warto wybierać naturalne produkty, zioła czy gałęzie, które znajdziecie we własnym ogrodzie. Ten gatunek ssaków nie jest wymagający, wystarczy odpowiednie podejście oraz rozwaga w komponowaniu posiłków.

 

 

Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość