Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Co siejemy w marcu? Poradnik ogrodnika

Marzec to miesiąc, kiedy wszystko powoli wraca do życia po zimowym okresie, wtedy też najwięcej czasu spędzamy w ogrodzie na sadzeniu kwiatów i warzyw. Warto przygotować się do tej czynności odpowiednio by potem wszelki pracy poszły zdecydowanie sprawniej. Dostępne są specjalne kalendarze siewów, które ułatwiają cały proces sadzenia. Jeśli nadal nie wiesz jakie warzywa i kwiaty powinno się sadzić w marcu, w dalszej części artykułu poznasz odpowiedzi na wszelkie pytania.

 

Akcesoria ogrodnicze i doniczki z kwiatkami.

 

Co sadzimy w marcu w ogrodzie?

Wiosna to czas sadzenia nowych roślin w naszych ogrodach, warto zaplanować, na jakie konkretne gatunki roślin się decydujemy by latem i jesienią móc nadal podziwiać ich kwitnięcie. Marzec to czas, kiedy pogoda za oknem robi się coraz lepsza i możemy przejść do przygotowania ogrodu do nadchodzącej wiosny. Na samym początku powinniśmy usunąć wszelkie okrycia zimowe, które ochraniały krzewy przed mrozami.
Pustniki to jedne z pierwszych roślin, które zaczynają rosnąć już w marcu, warto jednak mieć na uwadze, że temperatura w marcu może być różna. Zaleca się więc zaopatrzyć w okrycia, które uchronią krzewy przed porannymi przymrozkami.
W ogrodzie pracy wiosną nie brakuje, powinniśmy pamiętać o usuwaniu zeszłorocznych bylin oraz o przycinaniu krzewów. Ważne jest uporządkowanie całego terenu i gruntu przed sadzeniem nowych roślin i kwiatów.
Pamiętajmy o spulchnieniu oraz odpowiednim nawożeniu ziemi, która po kilku miesiącach zimy potrzebuje odżywienia. Kiedy powierzchnia jest odpowiednio uprzątnięta, możemy przystąpić do zakupu pierwszych kwiatów, które będą odporne na marcowe wahania temperatur.

 

Zobacz akcesoria ogrodnicze

 

Co siejemy w marcu do gruntu?

Jakie rośliny mogą być zasadzone już w marcu bezpośrednio do gruntu? Jak wygląda cały proces sadzenia? Popularne rodzaje roślin, które możemy zasadzić w marcu to:
  • nagietek,
  • groszek pachnący,
  • portulaka wielokwiatowa,
  • aster chiński,
  • chaber bławatek

Niektóre z nich są zdecydowanie bardziej odporne na niskie temperatury i nie wymagają przykrycia, inne natomiast muszą być regularnie przykrywane agrowłóknina w celu zabezpieczenia ich przed przymrozkami.
Kwiaty bylinowe, należą do grupy roślin odpornych na temperatury, możemy je bezpośrednio zasadzić w grunt. Są stosunkowo łatwe w utrzymaniu i szybko się rozrastają, dlatego tak wielu ogrodników się na nie decyduje. Popularnymi odmianami bylin kwiatowych są:
  • astry alpejskie,
  • dzwonki karpackie,
  • orliki.


Wyżej wymienione kwiaty oraz byliny należą do grupy roślin jednorocznych, to oznacza, że kwitną tylko przez jeden sezon. Dodatkowo są najczęściej proste w pielęgnacji, możemy je sadzić bezpośrednio do gruntu, są odporne na przymrozki i inne choroby.

 

Prace ogrodowe przy tulipanach.

 

Co sadzimy w marcu na balkonie?

Rośliny, jakie sadzimy na balkonie w marcu, najczęściej zaliczane są do gatunków wieloletnich, przykładem tego może być bratek ogrodowy, który ma wiele opcji kolorystycznych na rynku. Dodatkowym plusem tego rodzaju kwiatów jest ich łatwość utrzymania oraz dość długi czas kwitnienia, niektóre z gatunków są w stanie dożyć do jesieni nawet. Oprócz bratków popularną opcja sadzenia jest również chryzantema, narcyz, krokus, przebiśnieg. Pamiętajmy o doborze odpowiedniej doniczki do kwiatów, ważne, aby rośliny miały stosunkowo dużo miejsca na korzenie i możliwość rozrastania się bez większego problemu. Na rynku są dostępne donice plastikowe, drewniane oraz ceramiczne, więc w zależności od naszych własnych preferencji dobieramy konkretny model. Warto kupić ziemię do kwiatów, która jest przeznaczona do roślin balkonowych oraz nawóz dla kwiatów, który możemy dodawać do wody, podczas podlewania.
Jakie warzywa siejemy w marcu?
Sadzenie warzyw w marcu wymaga przygotowania odpowiedniego podłoża oraz dobór konkretnych warzyw, które będą w stanie przeżyć marcowe przymrozki. Najczęściej w tym czasie sadzi się:
  • cebulę,
  • por,
  • groszek,
  • bób,
  • szpinak,
  • rzodkiew,
  • marchew,
  • pietruszkę,
  • koper.


Dzięki wcześniejszym zasiewie warzyw szybciej będziemy mogli zbierać pierwsze plony, pamiętajmy, że dobór odpowiedniego miejsca jest równie znaczący. Warzywa potrzebują dużo słońca oraz ochrony przed wiatrem. Wysoka temperatura przyspiesza cały proces kiełkowania, dlatego podczas przymrozków warto przykrywać cebulki agrowłókniną. Grunt musi być również odpowiednio przygotowany, nawożony oraz spulchniony, wtedy dopiero możemy w równych rzędach zasiać nasiona. Następny krok polega na przykryciu nasion niewielka warstwą ziemi oraz ich podlewaniu. Wraz z upływem czasu mogą pojawić się pierwsze chwasty, które warto systematycznie usuwać, by nie mieć później większego problemu z pozbyciem się ich.
Co sadzimy w marcu, jakie kwiaty powinny być wcześniej posadzone, a które wymagają większych temperatur? Warto przygotować sobie plan siewu, aby rośliny miały odpowiednie warunki do rozrastania się w odpowiednim dla siebie czasie i warunkach atmosferycznych. Nie zapominajmy, że w marcu prace ogrodowe dopiero się zaczynają, a o ogród musimy dbać tak samo przez cały rok.



Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość