Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

5 trujących roślin dla królika, chomika i innych gryzoni

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem gryzonia, czyli chomika, szczura czy domowej myszy, musisz wiedzieć, że pewne rośliny, które prawdopodobnie hodujesz lub w niektórych miesiącach przynosisz do domu, są trujące dla twoich zwierzęcych przyjaciół (a także dla ciebie). Poznaj rośliny trujące dla gryzoni – oto niebezpieczna czwórka.

 

Rośliny trujące dla zwierząt i ludzi

Świat natury jest fascynujący, ale może być groźny. Ogień przyjemnie ogrzeje cię w chłodny, wrześniowy wieczór, ale może cię też poparzyć. Dualizm świata natury pojawia się też w świecie roślin, ponieważ niektóre z nich nie tylko zachwycają nas swoim pięknem,
ale równocześnie po spożyciu stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia i życia, a także są szkodliwe dla domowych zwierząt. Nie raz jest też tak, że jedna roślina równocześnie leczy, jak i truje. Wszystko zależy od spożytej dawki, części czy przetworzenia rośliny.

 

 Kawia siedzi przy bratkach.

 

Trujące rośliny dla gryzoni i królików

Szczury, myszy czy chomiki to roślinożercy, którzy uwielbiają obgryzać liście, łodygi i korzenie roślin. Nasze zwierzaki są mądre, ale, niestety, nie zawsze rozpoznają pokarm, który jest dla nich trujący. Trujące rośliny są groźne, bo posiadają w sobie toksyczne substancje. Toksyna może występować w całym organizmie lub w poszczególnych jego częściach (na przykład w korzeniach, za które z lubością zabrałby się nasz szczur). Sprawa jest poważna, bo tutaj nie chodzi tylko o przejściową biegunkę, apatię czy wymioty (objawy zatrucia gryzonia), ale nawet o śmierć zwierzaka, która może nastąpić w wyniku spożycia toksyny.

 

Przeczytaj także: Dlaczego królik to nie gryzoń?

 

Dlaczego rośliny są trujące

Rośliny są trujące z prostego powodu. To ich mechanizm obronny, który chroni je przed zjedzeniem czy uszkodzeniem i zapewnia przetrwanie. Trujące substancje obronne roślin to na przykład:
• glikozydy
• alkaloidy
• saponiny

 

Objawy zatrucia gryzonia i królika

Objawy zatrucia gryzonia i ich natężenie zależą, między innymi, od rodzaju, ilości oraz części spożytej rośliny. Najczęstsze objawy to:
• ostra biegunka gryzonia
• trudności z oddychaniem (na skutek poparzenia górnych dróg oddechowych albo problemów z sercem)
• wymioty
• osłabienie, apatia
• drżenie, drgawki
• krew w kale gryzonia
• zatrzymanie akcji serca
• brak apetytu
• łzawienie oczu
• śmierć

 

Królik angora przy kwiatkach i ziołach.


Co zrobić, gdy zobaczymy, że nasz maluch, żuje trującą roślinę? Natychmiast usuńmy z pyszczka resztki toksycznego pokarmu. Nasza szybka reakcja zminimalizuje ilość trucizny, która dostanie się do organizmu gryzonia. Nasz refleks może nawet uratować mu życie. Drugi krok w przypadku zatrucia gryzonia to błyskawiczna wizyta u weterynarza.

 

Trujące rośliny dla królików, chomików i innych gryzoni

Obstawiamy, że masz w swoim domu czy na balkonie choćby jedną, niebezpieczną roślinę, która może zaszkodzić twojemu przyjacielowi, a nawet o tym nie wiesz. Jeśli się mylimy, punkt dla ciebie i dla twojego zwierzaka. Ale radzimy ci teraz zapoznać się z opisem kilku popularnych i groźnych roślin. Opowiemy ci o 5-ciu roślinach trujących dla gryzoni, które bardzo często hodujemy lub mamy w swoich domach lub ogrodach.

 

Tulipan

Już widzimy zaskoczenie na twojej twarzy. Tulipany to przepiękne kwiaty, które możemy spotkać w wielu kolorach i… domach. Mają tysiące odmian, a ich płatki nie raz zdobią desery, lody i ciasta. Widok tulipanów budzi radość. Ich słodki zapach oszałamia, ale też działa relaksująco. Dlatego tak trudno uwierzyć, że tulipan ma w sobie toksyczne substancje. Jednak nie cały tulipan jest taki groźny. Wykorzystywane w kuchni płatki tego kwiatka są bezpieczne, ale już w pozostałych częściach tulipana znajdują się toksyny i absolutnie nie mogą być tknięte przez gryzonia, bo zawierają szkodliwe alkaloidy i związki glikozydowe. Największe stężenie toksyn jest w cebulce. Czy zjedzenie cebulki tulipana może zaszkodzić ludziom? Tak. Swego czasu znana była historia zatrucia dzieci, którym w przedszkolu została podana zupa z dodatkiem cebulki tulipana. Cebulka tulipana przypomina jadalną cebulę i przez pomyłkę trafiła do garnka! Jeżeli hodujesz tulipany albo lubisz, gdy cięte kwiaty zdobią twoje mieszkanie, uważaj na to, żeby twój gryzoń nie poczęstował się zawadiacko dyndającym listkiem.

 

Krokus

Krokusy to kwiaty, które przynoszą nadzieję i zapach wiosny. Kiedy patrzymy na ich złote lub fioletowe łebki, wiemy, że mroźna i szara zima odchodzi w niepamięć i czas otworzyć serce na powoli zbliżające się lato. Krokus jest piękny, ale niebezpieczny dla gryzoni. Krokusy zawierają kolchicynę i w przeciwieństwie do tulipana, którego płatki nie są groźne, w każdej części zawierają toksynę.

 

Oleander pospolity

Oleander pospolity to roślina, która często zdobi nasze balkony, tarasy i mieszkania. Jest piękny i toksyczny dla gryzoni. Kwiaty oleandra kwitną między majem a wrześniem. Są białe, różowe, liliowe lub czerwone. Roślina jest zachwycająca, prosta w uprawie i szalenie niebezpieczna po spożyciu. Jeżeli masz w domu gryzonia, kota czy psa (nie mówiąc o małym dziecku) nawet nie patrz w stronę oleandra w sklepie ogrodniczym. Niegdyś z liści oleandra robiono trutki na szczury.


Oleander szkodzi zarówno ludziom jak i zwierzętom. Niegdyś, kiedy wiedza o oleandrze nie była tak rozpowszechniona, odnotowywano liczne zatrucia dzieci i zwierząt tą rośliną. Spożycie nawet małego fragmentu liścia po 2-3 godzinach może doprowadzić do śmierci.
Cała roślina jest trująca, bo od stóp do głów zawiera szkodliwe dla zdrowia glikozydy oraz alkaloidy, które mają wpływ na pracę serca. Oleander jest szkodliwy po zjedzeniu, ale bezpiecznie można go dotykać, wąchać i podziwiać.

 

 

Konwalia majowa

Konwalia majowa zachwyca słodkim zapachem oraz niewinnym wyglądem. Równocześnie ten delikatny kwiat posiada bardzo szkodliwe substancje, które są niebezpieczne dla gryzoni. Być może cię to zaskoczy, ale Niemcy uznali konwalię za trującą roślinę 2014 roku.


Konwalia majowa od stóp do głów zawiera toksyczne związki, tak zwane glikozydy nasercowe, a także saponiny i fenelokwasy. Jak sama nazwa wskazuje glikozydy wpływają na pracę serca. Spożycie konwalii zaszkodzi zarówno ludziom (uważać na dzieci) jak i zwierzętom, w tym naszemu gryzoniowi. Objawy zatrucia są podobne u ludzi jak i naszych zwierzęcych przyjaciół, oto najczęstsze z nich:
• biegunka
• nudności
• zaburzenia pracy serca
• problemy ze wzrokiem


Jeżeli zobaczysz, że twój szczur (twoja mysz, twój chomik) żuje, na przykład, łodygę konwalii, natychmiast usuń ją z pyska i pędź się do weterynarza.

 

Jak uchronić królika i gryzonia przed zatruciem

Jeżeli chcesz uchronić zwierzę przed zatruciem, usuń z mieszkania, domu czy ogrodu niebezpieczne rośliny. Natomiast jeśli nadal chcesz cieszyć oczy ozdobnymi tulipanami albo krokusami, musisz bezwzględnie dbać o to, żeby nie zostały skosztowane przez gryzonia. Gdy wychodzisz z domu, a na twoim stole są tulipany, bezwzględnie zamknij zwierzaka w klatce.
Ważne jest też zadbanie o zabawkigryzaki dla twojego przyjaciela. Najczęściej zwierzak nie sięga po niebezpieczną roślinę z powodu głodu, ale z ciekawości, potrzeby ścierania zębów, gryzienia, a także z nudów. Jeśli zapewnisz twojemu pupilowi drewniane gryzaki, które zadbają o jego zęby oraz poświęcisz czas na wspólną zabawę, odciągniesz jego uwagę od roślin.


W roli gryzaków świetnie sprawdzą się też patyczki z drzewa owocowego, które możesz ułożyć w kryjówki i tunele, co zwiększy szansę na to, że maluch się nimi bardziej zainteresuje. Oczywiście gryzaki i zabawki nie wyeliminują całkowicie zagrożenia związanego ze zjedzeniem rośliny, ale na pewno je zmniejszą. Warto wzbogacić dietę gryzoni o przysmaki, na przykład karmę granulowaną, której forma sprzyja ścieraniu ząbków gryzonia.


Tulipan, krokus, oleander pospolity i konwalia to, oczywiście, nie jedyne rośliny trujące dla gryzoni. Niebezpiecznych rośli jest znacznie więcej i warto je znać, jeśli w domu masz przyjaciela-gryzonia.

 

Może Cię też zainteresować: Rośliny niebezpieczne dla kotów


Dominika Tarnacka

Komentarze

Nowa wiadomość
Czy coś się stanie gdy mój królik zje kawałek liścia monstera ale nie zawielki tylko trochę i gałązkę mała
Piotereq, nie. Powoduje ona zaburzenia wchłaniania witamin B, co prowadzić może do problemów m.in. z układem nerwowym,
Czy homik dzungarski może jeść paproć?
Czy coś się stanie jak krolik zje palmę DYPSIS LUTESCENS??? Szybko
Dzień dobry chciałam zapytać czy dla gryzoni jest niebezpieczny liliak pospolity inaczej znany nam jako bez, z tego co mi wiadomo nie jest on niebezpieczny dla ludzi i można go jeść ale nie mogę znaleść żadnych informacji na ten temat jeżeli chodzi o gryzonie.
Muj chomik zjadł 1/4liścia tulipana czy on mugł Się zatruć

Mój królik zjadł kawałek bardzo mały kawałek liścia Zamiokulkas zamiolistny. Czy mam się martwić?
Czy chomiki mogą kwiat aksamitki????? Bo moje chomiki dostały przez nieuwage brata i nie sprawdził czy mogą
Zosiu,
należy udać się natychmiast z królikiem do weterynarza. Zapewne zrobi płukanie żołądka.
proszę o pomoc mój królik[rasy baranek] zjadł trochę aloesu nie wiem co robić martwię się ona ma 5 młodych ????????