Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czym i jak karmić świnkę morską? Jakich błędów unikać?

Żywienie świnki morskiej nie jest szczególnie skomplikowane, natomiast wymaga pewnej kontroli. Ważne są zarówno stałe godziny posiłków, jak i dobór odpowiednich produktów i unikanie podawania szkodliwych pokarmów, takich jak fasola, ziemniaki czy mleko.

 

 Żywienie kawii powinno być oparte o pełnoporcjową karmę, a także na warzywach i sianie. Dodatkiem mogą być niektóre owoce.

 

Co je świnka morska?

Żywienie świnki morskiej powinno być bardzo przemyślane. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że jest to zwierzę, któremu przy braku zbilansowanej diety zdarza się cierpieć na problemy z układem trawiennym. Aby ich uniknąć, trzeba kontrolować, co i w jakich ilościach je świnka morska. Koniecznie należy wprowadzić zbilansowany plan żywienia i ograniczyć liczbę podawanych jej owoców. Dzięki temu uniknąć można wielu problemów związanych z zatruciami pokarmowymi. Jedzenie podawane śwince morskiej powinno być dobrze rozplanowane, co przełoży się na lepsze zdrowie pupila i zwiększy długość jego życia. Podstawą karmienia jest oczywiście karma dobrej jakości, skomponowana specjalnie z myślą o świnkach morskich. Należy koniecznie stosować się do zaleceń jej producenta, należy wystrzegać się podawania zwierzęciu tak za dużych, jak i za małych porcji karmy.

 

 

Świnka morska – żywienie

Żywienie świnki morskiej nie opiera się jednak wyłącznie na podawaniu jej gotowej karmy. Koniecznie trzeba pamiętać także o świeżym sianku. Koniecznie trzeba podawać jej codziennie porcję świeżych roślin, dzięki którym można uzupełnić dietę pupila w pełnowartościowe witaminy. Zielenina różnego rodzaju to także sposób na regulację pracy wrażliwego u świnki morskiego układu trawiennego. Małe świnki uwielbiają także owoce, jabłka lub gruszki. Trzeba jednak uważać, ponieważ owoce te zawierają dużo cukru, a zbyt wysoka jego dawka może okazać się szkodliwa dla twojego pupila. Owoce powinny stanowić jedynie dodatek w diecie świnek morskich, a nie jej podstawę. Zdrowe i całkowicie bezpieczne przysmaki dla świnek morskich to między innymi:

 • sałata,
 • marchew,
 • brokuły,
 • szpinak,
 • pomidor,
 • buraki,
 • ogórki,
 • brukiew,
 • seler,
 • papryka
 • natka pietruszki,
 • liście rzodkiewki.

 

Dieta świnek morskich powinna być bogata w produkty bogate w witaminę C, ponieważ organizm zwierzęcia nie jest w stanie sam jej wyprodukować. 

 

Czego nie powinna jeść świnka morska?

Dieta świnek morskich powinna być bogata w produkty zawierające witaminę C, ponieważ organizm zwierzęcia sam nie jest w stanie jej wyprodukować, a więc przy nieodpowiedniej diecie mogą się pojawić u twojego pupila niedobory tej witaminy. Z tego też powodu niewskazane jest podawanie świnkom morskim karmy dla królików, ponieważ nie ma ona wszystkich niezbędnych dla tego pierwszego zwierzęcia witamin i minerałów. Witaminę C można co prawda suplementować, podając śwince koperek i bazylię, natomiast lepiej zainwestować w dobrze dobraną karmę.

Kawie domowe nie powinny także spożywać produktów o zbyt dużej zawartości wapnia – dlatego też niewskazane jest m.in. podawanie im lucerny. Unikać należy także gotowych przysmaków, które z reguły bogate są w węglowodany, a te często przyczyniają się do zaburzeń trawiennych.

Niezależnie od wieku, stanu zdrowia i rozwoju świnki morskiej nie należy jej podawać fasoli, która dla tego zwierzątka może się okazać trująca. Niewskazane jest także podawanie jej kapusty, ziemniaków oraz cebuli. Podobnie szkodliwe może okazać się podawanie mleka. Napój ten może przyczynić się do pojawienia się biegunki u świnki morskiej.

 

Śwince morskiej nie należy podawać fasoli, kapusty, ziemniaków, mleka i cebuli. Produkty te są dla kawii szkodliwe i mogą powodować problemy z układem trawiennym.

 

Podstawowe zasady żywienia i pielęgnacji świnek morskich

Świnki morskie powinny jeść przede wszystkim świeże, nieprzetworzone produkty o odpowiedniej zawartości witamin i minerałów. Nie należy podawać im starych, nadpsutych warzyw, ponieważ układ trawienny tych zwierząt jest niezwykle czuły i bardzo szybko taka dieta może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem kawi. Z tego samego powodu nie wolno drastycznie zmieniać im diety.

Najlepiej karmić je trzy razy dziennie o stałych porach. Zdarza się, że wyrazem przyzwyczajenia do stałych pór karmienia jest charakterystyczny kwik, kiedy zbliża się czas posiłku. Nie można także zapomnieć o stałym dostępie świnki do świeżej wody.

 

 

Magdalena Nabiałek

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość