Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Hodowla kotów – jak ją założyć?

Hodowla kotów to dla wielu osób pasja i sposób utrzymania. Jednak jej założenie wymaga sumiennego przygotowania, w tym spełnienia szeregu wymogów formalnych. Głównym założeniem dobrej hodowli powinno być ulepszanie rasy, a nie zwiększenie jej liczebności.

 

Koty obok psów to najpopularniejsze zwierzęta domowe, stąd ich hodowla okazać się może bardzo opłacalna. Decydując się na to przedsięwzięcie, nie wolno kierować się jedynie chęcią zysku. Konieczne jest rozbudzenie zainteresowania. Stąd hodowla kotów bez względu na ich rasę wymaga odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Zacząć trzeba od zdobycia wiedzy o danej rasie.

 

Założenie hodowli wymaga sumiennego przygotowania, w tym spełnienia szeregu wymogów formalnych. Głównym założeniem dobrej hodowli powinno być ulepszanie rasy, a nie zwiększenie jej liczebności.

 

Hodowla kotów – wybór rasy

Wybór rasy, którą planuje się hodować, to podstawowa sprawa. Dlatego też decyzja nie podejmuje się pochopnie. Musi być przemyślana i przeanalizowana. Należy jej poświęcić sporo uwagi i zapoznać się wcześniej ze specyfiką rasy. Każda ma typowe dla siebie cechy charakterologiczne i związane z tym wymagania, a te bezpośrednio odzwierciedlają się w kosztach utrzymania. Należy nauczyć się czytać rodowody, zaznajomić się ze standardem i różnicami w budowie kotów z różnych linii hodowlanych. Trzeba poznać kocią etologię i podstawy behawioryzmu. To konieczne dla odpowiedniego wychowania i socjalizowania kota. Wymagana jest wiedza z zakresu fizjologii, rozrodu i genetyki.

 

Hodowla kotów rasowych skupia się zazwyczaj na jednej lub dwóch rasach. Rzadkością są hodowle obejmujące jednocześnie wiele ras. Czym kierować się przy wyborze rasy kota? Najlepiej własnymi preferencjami i możliwościami. Nie warto ulegać modzie, gdyż, jak pokazuje doświadczenie, jest ona chwilowa i szybko się zmienia. Sympatia do danej rasy będzie owocowała chęcią zgłębienia informacji na jej temat. Dzięki temu można stać się ekspertem w danej dziedzinie, a to przyciąga klientów.

 

Hodowla kotów – zakup kota

Kiedy sprecyzuje się kwestie rasy, przychodzi pora na zakup pierwszej kotki. To bardzo ważny moment. Znalezieniu odpowiedniego zwierzęcia trzeba poświęcić sporo uwagi. Warto wcześniej odwiedzić wystawy i zapoznać się ze światem hodowców. Nie wolno kupować pochopnie i z myślą o szybkim rozmnażaniu. Dobra hodowla kotów opiera się na wyselekcjonowanych osobnikach. Nie każdy kot rasowy nadaje się do rozrodu. Do hodowli przeznaczane powinny być wybitne osobniki. Dzięki selekcji nie traci się cech ważnych dla ras, co pozwala na jej udoskonalenie. Sprawę utrudnia fakt, iż działający już hodowcy niechętnie sprzedają kotki w celach hodowlanych. Kupując kotkę, trzeba sprawdzić jej pochodzenie i poznać historię jej przodków. To sposób na upewnienie się, że zwierzę nie jest obciążone genetycznie. Co więcej, nabycie takiego zwierzęcia to duży wydatek. Hodowcy powinni pamiętać, że cena to sprawa drugorzędna. Należy też pamiętać o tym, że wyłącznie zwierzę z rodowodem jest przedstawicielem danej rasy.

 

Celem pracy hodowców jest doprowadzenie do przyjścia na świat kotów zdrowych i wolnych od wad genetycznych, a także jak najlepszych w danej rasie.

 

Hodowla kotów – formalności do spełnienia

Kolejnym krokiem w zakładaniu hodowli jest zapisanie się do wybranego klubu felinologicznego i opłacenie składki członkowskiej. Ich wykazem dysponuje Związek Felinologiczny. Następnie rejestruje się w nim kupioną kotkę. To pora na podanie przydomku hodowlanego. Warto dobrze się nad nim zastanowić, gdyż będzie nadawany wszystkim z hodowli. Po zatwierdzeniu go przez komisję stajemy się hodowcami. Można teraz zadbać o budowanie i promowanie działalności, w tym poszukiwanie godnych reproduktorów. Pamiętać trzeba, że hodowla kotów bez względu na rasę to ogromna odpowiedzialność, mnóstwo pracy, czasu i wiedzy. Najważniejsza powinna być troska o rozwój rasy. Celem pracy hodowców jest doprowadzenie do przyjścia na świat kotów zdrowych i wolnych od wad genetycznych, a także jak najlepszych w danej rasie.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nowa wiadomość
Beato,
należy założyć hodowlę i postępować zgodnie z wiedzą genetyczną oraz biologiczną kotów. Zakup kota reproduktora z legalnej hodowli okraszone jest odpowiednimi umowami, a także przekazywaniem sobie nawzajem wiedzy - doświadczony hodowca- początkujący hodowca. W innym wypadku rozmnażanie kota i następnie sprzedawanie kociąt jest nielegalne w Polsce. Nie mając zarejestrowanej hodowli należy kocura wykastrować.
Jak prowadzić kocurka reproduktora ,zakupiłam pięknego 5 mcznego sfinksa ,ale vhcialabym kilka poród jak go prowadzić, gdy już bed,ie dojrzały
66253
37.99   

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61256
22.06   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61253
22.06   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+