Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Rabbit hopping - idealna aktywność dla królików?

Rabbit hopping to świetny sport dla królików! Jest odpowiednikiem agility dla psów. Rabbit hopping polega na rozwijaniu zdolności ruchowych pupila oraz nauki koncentracji i współpracy z właścicielem. Wielu hodowców kojarzy sporty agility wyłącznie z psem, okazuje się, że coraz większą popularność zyskują one również wśród małych ssaków i gryzoni.

Jak rozpocząć treningi rabbit hoppingu, jakiego typu sprzęt jest potrzebny? Jeśli interesuje was temat rabbit hoppingu, w dalszej części poznacie więcej informacji o tym sporcie dla królików.

 

Co to jest rabbit hopping?

Podskakiwanie przez króliki, zwane również skokami królików i skokami przez przeszkody, to nowy sport, gdzie pupil uczy się jak pokonywać konkretny tor. Właściciel prowadzi królika na smyczy, a on po kolei wykonuje poszczególne ruchy i zadania, aż kończy cały tor przeszkód. Oczywiście można dostosować intensywność oraz rodzaj treningu pod preferencje pupila. Organizowane są zawody w rabbit hoppingu na całym świecie, gdzie ocenie podlegają różne kryteria. Najczęściej jury zwraca uwagę na wysokości skoków, prędkości oraz ogólną prezentację.

Dyscyplina sportu rabbit hoppingu została zapoczątkowana w Szwecji w latach 70.

 

Przeczytaj również: Agility dla małych zwierząt - co i jak trenować?

 

Zabawa i aktywność dla królików - rabbit hopping.

 

Jak zacząć trening rabbit hoppingu?

Rabbit hopping to nie tylko nauka posłuszeństwa i współpracy z królikiem, to również świetna zabawa i możliwość aktywnego spędzania czasu. Jeśli chcemy rozpocząć treningi hoppingu z naszym pupilem, warto wprowadzać tego typu aktywność powoli, żeby oswoić królika z nowymi zadaniami. Możemy zacząć od dodania akcesoriów do rozbudowy klatki, przeszkód do klatki. Warto w tym czasie obserwować zachowanie pupila czy jest ono zainteresowane nową atrakcją, czy jest mu to obojętne. Jeśli widzimy chęć do zabawy, warto zaopatrzyć się w ulubione przysmaki królika i za każde poprawne przejście przeszkody nagradzamy go. Pamiętajmy o nagrodach i motywowaniu pupila szczególnie w początkowej fazie nauki, aby królik szybko się nie zniechęcił.

W dalszych etapach treningu możemy dodawać więcej przeszkód i rozbudowywać tor. Istotnym elementem jest przyzwyczajanie do szelek dla królika, które na początku mogą drażnić pupila. Musimy być w takich momentach cierpliwi i wyrozumiali, a także budować pozytywne skojarzenia – np. poprzez podawanie smakołyków w trakcie noszenia szelek. Jeśli widzimy, że królik swobodnie się porusza z szelkami to możemy dodać smycz i próbować spaceru z królikiem, a dopiero potem przejścia na tor, gdzie królik będzie przeskakiwać przez przeszkody. Ważne jest, aby smycz była zawsze luźna. Gwałtowne szarpnięcia przez za krótką smycz mogą powodować poważne kontuzje i urazy królika!

 

Pamiętajmy, że trening rabbit hoppingu ma być dla zwierząt przyjemnością, a nie przymusem. Jeśli widzimy, że pupil nie czuje się dobrze w jakimś momencie albo stracił zainteresowanie, warto zrobić przerwę od sportu, odczekać albo porzucić na jakiś czas rabbit hopping.

 

Jak wygląda trening i jak często ćwiczyć rabbit hopping?

Częstotliwość wykonywania treningów, tak jak wspominaliśmy powyżej, jest zależna od nastawienia i chęci pupila. Jeśli widzimy, że królik szybko się odnajduje w tej dziedzinie sportu, trenujemy nawet kilka razy w tygodniu. Lepszym rozwiązaniem zdecydowanie są krótsze lekcje, dzięki czemu pupil tak szybko się nie nudzi i nie straci zainteresowania. Najważniejsze jest obserwowanie królika, tego, czy lubi pokonywać przeszkody, czy szybko się nie męczy. Niektóre osobniki wolą spokojniejsze aktywności, takie jak przechadzanie się po pokoju czy wyjścia na zewnątrz, nie każdy musi od razu ćwiczyć rabbit hopping i uczestniczyć w zawodach.

 

Skaczące króliki - czyli rabbit hopping. 

 

Czy wszystkie rasy królików mogą uprawiać rabbit hopping?

Rabbit hopping nie ma większych ograniczeń, jeśli chodzi o rasy królików. Tak samo dobre wyniki w skokach może osiągać królik miniaturowy czy inne rodzaje. Jeśli chodzi o wiek pupila, okazuje się, że młodsze osobniki częściej mają więcej siły i ich skoki są wyższe i bardziej precyzyjne, chociaż to nie oznacza, że starsze króliki sobie z tym nie poradzą. Wszystko jest zależne od chęci do nauki i ćwiczeń. Jednym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest stan zdrowia pupila. Przed rozpoczęciem treningów powinniśmy przedyskutować to z weterynarzem, który sprawdzi, czy królik jest na tyle sprawny, by mógł bez problemu przeskakiwać przeszkody. W niektórych przypadkach otyłe osobniki mogą mieć większy problem z rabbit hoppingiem, dlatego konsultacja ze specjalistą jest wskazana.

Przeczytaj również: Najpopularniejsze rasy królików

 

Kto powinien zająć się trenowaniem w rabbit hoppingu?

Królik to często pupil dzieci i nastolatków, dlatego też oni najwięcej czasu z nimi spędzają i nasuwa się pytanie, czy dzieci będą odpowiednimi osobami do trenowania królików? Oczywiście każdy przypadek jest inny i jeśli młoda osoba jest na tyle odpowiedzialna i zna się na rabbit hoppingu, może uczyć swojego królika, ale mimo to zaleca się to robić pod okiem dorosłego. W niektórych sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty, trenera, który specjalizuje się w tego typu sportach dla małych ssaków i gryzoni, o których pisaliśmy w artykule na ten temat. Osoby, które są bardziej kompetentne i mogą pomóc szczególnie podczas pierwszych treningów, kiedy to zwierzę jest najbardziej zestresowane, bo uczy się nowych ruchów. Samo wcześniej wspomniane zakładanie szelek jest wielką zmianą dla pupila, na którą trzeba go odpowiednio przygotować. Podsumowując, przy rabbit hoppingu, musimy uzbroić się w cierpliwość i dbać o naszego pupila, aby nowy sport nie męczył go, a stał się dobrą zabawą.

Może Cię zainteresować: Pomysły na zabawy z królikiem

 




Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość