Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Popularne rasy królików miniaturek – jakie są rodzaje królików karłowatych i co je od siebie różni?

Królik miniaturka jest karłowatą wersją królików w standardowej wielkości. Nie jest trudny w hodowli, a wyróżnia go miłe usposobienie i uroczy wygląd. Przeczytaj, jakie są najpopularniejsze rasy tych wyjątkowych zwierząt.


Króliki miniaturowe i karłowate cieszą się w Polsce ogromną popularnością wśród hodowców. Występują one w wielu rasach – szacuje się, że jest ich ponad sto, więc nie sposób wymienić wszystkich znanych. Skupimy się zatem na tych najbardziej popularnych. Poszczególne rasy różnią się między sobą wagą, wyglądem oraz sierścią – zarówno jej kolorem jak i długością. Można zaobserwować również drobne różnice w charakterze poszczególnych ras, ale nie są one aż tak znaczące jak na przykład wśród psów czy kotów – raczej są to niuanse dostrzegalne dla doświadczonych hodowców.

 

Królik angora miniaturka.

Rasy królików miniaturowych:


Angora miniaturka

Rasa królika popularna głównie ze względu na piękne, długie futerko, które należy regularnie wyczesywać, a nawet strzyc. Angora występuje w wielu odmianach kolorystycznych i waży ok. 1,5 kg. Charakter Angory jest bardzo przyjazny i spokojny. Angora miniaturka miewa problemy trawienne, więc należy szczególnie zadbać o jej zdrową dietę.


Lew minaturka

Jest to jedna z najmłodszych ras królików, charakteryzująca się przede wszystkim bujną „lwią” grzywą – skąd nazwa. Wyróżnia go także „pędzelek” na końcu ogona. Lewek posiada stosunkowo małe uszy i waży ok. 1,1 – 1,5 kg.

Królik lew miniaturka.


Królik kalifonijski

Biały królik z charakterystyczną ciemną plamą na środku pyszczka i ciemnymi uszami. Dorasta do nawet 5,5 kg, więc całkiem spory jak na miniaturkę! Królik kalifornijski nie należy do najodważniejszych i w przypływie strachu może nawet ugryźć opiekuna. Zwykle jednak cechuje go spokojne usposobienie.

Królik kalifornijski


Karzełek Teddy

Teddy, zwany również perskim pluszowym charakteryzuje się długą, ale łatwą w pielęgnacji sierścią. Nie wymaga strzyżenia, a jedynie regularnego wyczesywania. Karzełek Teddy zwykle ma ciemne oczy, ale możliwe są również niebieskie. Waga tego królika powinna wynosić ok. 0,8 – 1,7 kg.



Baranek minaturka

Cechą charakterystyczną tego królika są cudne, długie, delikatne uszy. Waga nie powinna przekraczać 2 kg. Charakter baranka jest bardzo żywiołowy i przyjacielski. Królik baranek występuje w wielu odmianach m.in. baranek kaszmirowy, baranek rex – zarówno z długą jak i krótką sierścią.


Królik holenderski

Jest to królik przyjacielski charakteryzujący się dwubarwnym umaszczeniem. Przód królika wraz z charakterystycznym trójkątem na pyszczku jest biały, tył czarny lub szary – zawsze jednolity. Na tylnych łapkach królik holenderski posiada także białe „skarpetki”. Waga królika holenderskiego nie przekracza 2,4 kg.

Królik holenderski.


Hotot

Jedna z rzadziej występujących ras królików miniaturek. Hotot wyróżnia się przede wszystkim wyglądem – jest zawsze biały, a jego oczy mają czarne obramowanie – sprawiając wrażenie wyjątkowo dużych. Waga tego królika oscyluje w granicach 2 kg. Uszy są średniej długości, zaokrąglone na końcach. Charakter otwarty, przyjazny i odważny.


Mini Rex

To jedna z popularniejszych hodowlanych ras królików. Popularność zawdzięcza wspaniałemu charakterowi oraz nieprzyzwoicie gładkiej, wręcz aksamitnej sierści. Mini rex waży ok. 1,2 – 2 kg i ma dość duże, sterczące uszy. Rasę cechuje bardzo duża różnorodność kolorystyczna. Mini rex to królik cechujący się dużą odwagą – chętnie eksploruje mieszkanie.


Królik Polish

Królik polski? Nic bardziej mylnego! Nazwy nie należy tłumaczyć dosłownie. Jest to angielski królik powstały ze skrzyżowania odmiany holenderskiej z himalajską. Polish waży ok. 1,1 – 1,5 kg i występuje głównie w odmianie albinoskiej z czerwonymi oczami, popularna jest również odmiana niebieskooka. Jest to królik o małych uszach i krótkim futerku. Polish jest królikiem bardzo wesołym i pogodnym.

 

 

Miniaturka czy nie miniaturka – jak długo rośnie królik?

Niejednokrotnie się zdarza, że rozmiar królika miniaturki zadziwia właściciela, a nawet rozczarowuje. Dlatego zanim zakupimy królika, warto zapoznać się z jego docelową wagą, bo ten kupiony jako malutki w sklepie zoologicznym może znacznie zwiększyć swoje wymiary. Bezpiecznie również jest kupować króliki ze sprawdzonej hodowli – widząc rodziców, unikniemy niespodzianek i rozczarowań, bo miniaturki potrafią być całkiem spore! Królik swój ostateczny rozmiar osiąga w okolicach 1 roku.

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość