Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Królik baranek miniaturowy (Mini Lop) - Charakterystyka, pielęgnacja, zdrowie (Encyklopedia ras)

Urocze kłapouche króliki mają swoich wielbicieli na całym świecie. Niewielkie rozmiary ciała, mięciutka sierść i słodki wyraz pyska sprawia, że są one częstym członkiem rodzin mieszkających w miastach.

Historia królików tej rasy jest bujna i kolorowa, a rozpoczęła się mniej więcej w 1972 roku. W tamtym okresie czasu króliki te nosiły nazwę „Klein Widder”, czyli z niemieckiego „mały baran”, i były mieszanką niemieckiego Big Lop’a i królika Chinchilla. Wyglądem przypominały obecnie znane mini lop’y jednak były o wiele większe i cięższe – ich masa ciała wynosiła ok. 4 kg. Promotor tej rasy, Bob Herschbach, zabrał parę osobników do USA, gdzie pod wodzą Amerykańskiego Stowarzyszenia Hodowców Królików, rozpoczął on hodowlę skierowaną na pomniejszenie masy ciała i wielkości królików. W 1977 roku osiągnięto docelową miniaturkę królika i zmieniono nazwę rasy z „Klein Widder” na „mini lop”. Wybrano osobę odpowiedzialną za wypromowanie i doskonalenie nowej, miniaturowej rasy królików mini lop – Herb Dyke’a, który 3 lata później doprowadził do wpisania jej do rejestru oraz do opracowania wzorca rasy.

 

Uroczy królik zwisłouchy patrzy się wprost w obiektyw. Króliki mini lop lubią kontakt z człowiekiem.

 

Wygląd królika mini lop'a

Baranek miniaturowy jest najmniejszym z rodziny królików niekarłowatych. Jego masa ciała powinna szacować się między 1,5 – 2 kg. Mini lop jest średniej wielkości królikiem, o zwartym ciele. Jego głowa jest mocno zbudowana, ale proporcjonalna do ciała, osadzona na krótkiej szyi. Podgardle u mini lop’a nie powinno być zaznaczone. Klatka piersiowa szeroka. Tułów okrągły i szeroki, silny. Króliki tej rasy mają dosyć krótkie łapy, jednak przednie są grubsze od tylnych kończyn. Kuper baranka jest zaokrąglony, a ogon mocno owłosiony i prosty. Charakterystyczne dla tej rasy królika są uszy - zwisające, długie, dosyć cienkie. Wnętrze ucha nie powinno być widoczne z żadnej strony.

Króliki mini lop mają gładką, ale bardzo gęstą i twardą sierść. Lśniąca okrywa włosowa może być jednolita lub załamana (wielobarwna). Dopuszczone odmiany: czarna, czekoladowa, niebieska, ruda i biała, a ze złamanych: kasztanowy aguti, szynszylowy, stalowy oraz opal.

Sylwetka królika zwisłouchego. Cały czarny, proporcjonalny, królik mini lop ma dosyć krótkie łapki i zwięzły, okrągły kuper.

 

Królik baranek - opieka

 

Pielęgnacja

Króliki mini lop nie są wymagające pod względem pielęgnacji ich futra. Doskonale same radzą sobie z myciem i zachowaniem czystości. Niepotrzebne jest ich dodatkowe mycie, a kąpanie królików może im nawet zaszkodzić – zmniejszyć odporność i spowodować przeziębienie, a stres podczas zabiegu wpłynie na ich delikatne serca.

Co najmniej raz w tygodniu zaleca się czesać króliki. Pozwoli to zebrać martwą sierść, zmniejszyć jej wypadanie oraz zachować ją lśniącą i w dobrej kondycji. Trzeba wziąć pod uwagę, że sierść baranka miniaturowego linieje. W tym okresie należy znacząco zwiększyć częstotliwość czesania.

Regularnie, najlepiej raz w miesiącu należy podcinać pazury królika. Jak i u innych zwierząt, mają one rdzeń oraz przebiegające naczynia krwionośne. Podczas obcinania należy zachować bezpieczną odległość, tak aby nie przeciąć tego miejsca i nie spowodować krwawienia.

W celu zachowania zdrowych zębów, o odpowiedniej długości należy zapewnić królikom twarde przedmioty do gryzienia. Ich zęby rosną przez całe życie królika, dlatego ważne jest, aby mogły być ścierane. W roli gryzaków dobrze sprawdzają się drewienka, zabawki dedykowane królikom, twarde kolby oraz różnego rodzaju gałązki drzew owocowych. Zbyt długie zęby są przyczyną bólu, dyskomfortu i problemów z jedzeniem. W ostateczności można udać się na przycinanie zębów do lekarza weterynarii.

 

Zobacz ofertę klatek dla królików

 

Zdrowie baranka

Baranki, jak wszystkie króliki, źle reagują na przeciągi. Szybko się wtedy przeziębiają i osłabiają. Dodatkowo, narażone są na otyłość, dlatego bardzo ważne jest ich prawidłowe żywienie i wydzielanie porcji, tak aby się nie przejadały. Baranki miniaturowe zjedzą tyle ile mają nałożone, nawet jakby to miała być porcja na dwa dni.

Chorobami, na które narażone są króliki wszystkich ras są myksomatoza, kaliciwirus, pastereloza, kokcydioza. Króliki należy zaszczepić według zaleceń lekarza weterynarii i regularnie odrobaczać.

Ich długie i zwisające uszy mogą stać się źródłem problemów – łatwo zbiera się w nich brud i kurz, a królik nie zawsze jest w stanie dokładnie dotrzeć do wszystkich ich zakamarków. Nadmiernie częste drapanie uszu może oznaczać świerzb lub zapalenie ucha, co jest dość częstą przypadłością mini lop.

Średnia długość życia królików mini lop to 10 lat. Przy dobrej pielęgnacji i prawidłowym odżywianiu cieszą się one długo dobrym zdrowiem.

 Zwisłouchy królik stoi na zielonej trawie. Ważną częścią diety królików jest świeża zielenina.

 

Utrzymanie i żywienie królika baranka

Króliki potrzebują bezpiecznej przestrzeni, w której mogą spokojnie odpoczywać. Ich domem powinna być odpowiedniej wielkości, ocynkowana klatka. Dla jednego królika, o standardowych rozmiarach ciała, wystarczy taka o wymiarach 100x50x30 cm. Jeżeli dysponujemy większą ilością wolnego miejsca, to tym lepiej dla naszego królika, im większa klatka tym swobodniej będzie się w niej czuł. Przy doborze klatki warto pamiętać, że królik powinien móc się w niej rozłożyć, czyli jej długość musi co najmniej odpowiadać długości leżącego królika. Wysokość klatki musi być na tyle duża, aby ten mógł w niej stanąć na tylnych nogach. Klatka nie może stać w przeciągach, ani w miejscu nadmiernie nasłonecznionym.

Dno klatki musi być wypełnione miękką ściółką, dobrze sprawdzają się trociny (niepylące) lub drobny pellet. Nieczystości należy codziennie usuwać, a co pewien czas, nie rzadziej niż raz w miesiącu, zaleca się wymianę całego podłoża, zdezynfekowanie klatki i napełnienie jej od nowa.

W klatce nie może zabraknąć poidełka, miseczki, siana oraz elementów pomocniczych, takich jak: gryzaki, zabawki, itp. Królik powinien móc też pobiegać poza klatką, zaleca się, aby co najmniej 2-3 godziny dziennie mógł szaleć wraz z opiekunami. Spacery z królikiem rasy baranek miniaturowy powinny być stopniowo wprowadzane, aby zwierzak mógł się przyzwyczaić. W czasie spacerów powinien być on na dobrze dobranych szelkach i smyczy. Króliki te są ciekawskie, więc chwila nieuwagi na spacerze mogłaby się źle zakończyć. Jeżeli decydujemy się na wychodzenie z królikiem, zaleca się regularnie szczepić i odrobaczać swojego pupila. Nie powinien być on wystawiony na pełne słońce.

Króliki powinny być żywione mieszankami na bazie ziół, warzyw i trawy. Dostępnych jest wiele gotowych karm przygotowanych dla królików. Urozmaicać dietę królika można poprzez owoce (jabłka, gruszki, itp.), dodatkowe warzywa (marchew, pomidory, szpinak, szczaw, itp.), trawy (mniszek lekarski), gałązki drzew i krzewów owocowych i oczywiście siano – dobrej jakości, nie pylące się i ono musi być cały czas dostępne w paśniku lub klatce. Poidełko należy codziennie myć i wymieniać w nim wodę na świeżą.

 

Królik rasy mini lop je marchewkę. Stoi na trawie z otwartym pyszczkiem.

 

Królik baranek - charakter

Króliki mini lop są naprawdę towarzyskimi zwierzątkami. Lubią przebywać z ludźmi oraz innymi zwierzętami. Chętnie się uczą i przy regularnej, systematycznej nauce, reagują na imię oraz mogą wykonywać proste komendy. Nauka powinna odbywać się krótkimi sesjami, gdzie będziemy nagradzali dobre zachowania. Nie należy ganić królików, ani podnosić głosu.

Baranki miniaturowe są bardzo żywymi królikami, uwielbiają rozrabiać i są bardzo ciekawskie, wszędzie muszą zaglądnąć. Lubią skakać i biegać godzinami. Mini lop’y powinny mieć zapewniony wybieg lub być wypuszczane w mieszkaniu, ale tam gdzie niebezpieczne miejsca oraz sprzęty zostały odgrodzone. Podczas harców królików należy szczególną uwagę zwracać na rośliny, większość z domowych kwiatków jest trująca dla tych zajęczaków.

Króliki są z natury lękliwe i strachliwe. Nie lubią hałasu, nadmiernego tarmoszenia, częstych zmian. Delikatne baranki miniaturowe są cudownym przyjacielem rodziny, dogadują się ze spokojnymi, nieco starszymi dziećmi, które potrafią szanować przestrzeń zwierzęcia. Króliczki lubią przytulanie i głaskanie, ale nie nachalne i mocne. W żadnym wypadku nie można łapać królików za uszy! To niezwykle wrażliwe miejsca, które łatwo zranić.

 

Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nowa wiadomość
Sekcja o klatce jest bardzo myląca. Trociny nie są odpowiednim dla królika podłożem!!!! Pyląc szkodzą drogom oddechowym. Pellet powinien być jedynie w kuwecie, w całej klatce może doprowadzić do bardzo bolesnych i trudnych do wygojenia ran łapek. Dno klatki powinno być puste lub wyłożone matą z nietoksycznego materiału/kocem. Dodatkowo apropo diety SIANO JEST GŁÓWNYM JEJ ELEMENTEM nie dodatkiem, dodatkiem są właśnie jedynie bezzbożowe mieszanki karmy.
Tak, Mini Lop to inna nazwa królika baranka miniaturowego.
Czy mini lop to to samo co baranek miniaturka???
Mam Pytanie czy Mini Lop To to samo co Baranek Miniaturka???
Będę miał mini lipa i się cieszę bo teraz o nim wiem
kochamm mini lopy
Bardzo przydatne????super polecam????
66253
37.99   

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61256
22.06   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61253
22.06   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+