Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Pomysły na zabawy z królikiem

Kiedy po raz pierwszy przyniosłeś do domu swojego królika, bez wątpienia marzyłeś o wspólnej zabawie. Warto pamiętać, że króliki – wbrew przekonaniom – nie lubią cały czas siedzieć w kącie klatki i zajadać smakołyki. Królik miniaturka lubi się bawić, a zabawa z tobą pozwala nie tylko na zabawę i ćwiczenia, ale również wzmacnia więzi i stymuluje fizycznie oraz psychicznie. Jak się bawić z królikiem miniaturką?

 

Królik w tunelu zabawkowym.

 

Zabawy z królikiem – o czym należy pamiętać

Chociaż króliki bardzo lubią bawić się w parach i w ten sposób łatwo jest je zająć, czas na zabawę z opiekunem jest ważny. Jeśli posiadamy więcej niż jednego królika, warto zastanowić się nad osobowością każdego z nich. Obserwując zabawy królików łatwo poznać, czy preferują bawić się same, czy może potrzebują częstej uwagi.

1. Poznaj swojego królika - zanim zacznie się zabawa, poświęć trochę czasu na obserwację swojego małego przyjaciela. Jaka jest jego osobowość? Czy odkrywanie schowanych przysmaków dla królików lub delikatne podrzucanie przedmiotami będzie go bawiło? – a może woli pieszczoty i głaskanie? Znajomość upodobań zwierzęcia pomoże wybrać zajęcia, dzięki którym królik z pewnością pokocha czas zabawy. Króliki komunikują się za pomocą wokalizacji i mowy ciała. Warto uważać na wszelkie oznaki świadczące o tym, że królik jest przestraszony lub czuje się niekomfortowo podczas gry. Należy wtedy przerwać grę i poszukać innej.

2. Myśl jak królik – choć ten pomysł może wydawać się szalony, ale patrzenie na świat z punktu widzenia królika daje wgląd w to, co może bardziej ucieszyć i zainteresować naszego zwierzaka. Króliki to zwierzęta silnie operujące na instynkcie - zwykle nie przepadają one za głośnymi dźwiękami czy nagłymi ruchami. Króliki łatwo przestraszyć, dlatego gonienie królika – nawet dla zabawy – nie jest zalecane.

3. Zastanów się nad anatomią królika - króliki mają delikatne kości i skórę, więc podczas zabawy trzeba szczególnie uważać.

4. Ogłoś czas na zabawę - zawsze, gdy nadejdzie czas na zabawę, warto wyraźnie wypowiadać te same słowa, by aby zasygnalizować swojemu królikowi, że zabawa zaraz się zacznie. Warto konsekwentnie trzymać się używanego wyrażenia, by królik miniaturka miał szansę nauczyć się połączenia między używanym zwrotem a zabawą. Gdy zabawa się kończy, również można to zasygnalizować. Zabawa o podobnych porach dnia jest pomocna (narzuca chronologię wydarzeń w ciągu dnia), ale nie konieczna.

5. Graj na ziemi – podczas zabawy warto zejść do poziomu naszego królika. Zabawa na ziemi eliminuje ryzyko upadku. To także terytorium królika, które może pomóc zwierzęciu poczuć się bezpieczniej.

6. Mądrze wybierz obszar gry – należy wybrać obszar podłogi z dużą ilością miejsca na wybraną grę. Bałagan lub obecność innych zwierząt może okazać się niebezpieczne.

7. Nie baw się zbyt długo - w zależności od gry, zabawa nie powinna trwać dłużej niż 20 minut. Króliki powinny mieć możliwość swobodnego jedzenia posiłków i drzemania. Jeśli zwierzę straci zainteresowanie lub odskoczy, jest do dobry czas, by zakończyć grę.

8. Bądź otwarty na zaproszenie - królik miniaturka sam może zdecydować, że nadszedł czas na zabawę. Jeśli zwierzę samo rzuci lub szturchnie zabawkę czy piłkę, może to oznaczać, że chce się bawić.

Przeczytaj także: Rabbit hopping - idealny sport i zabawa dla królików?

 

Zobacz zabawki dla królików

 

Jak można bawić się z królikiem?

Poszukując zabawy dla królika, warto zacząć od najprostszych gier. Jak można się bawić z królikiem? Na początek warto wypróbować toczenie piłki. W tym celu należy usiąść na podłodze naprzeciwko królika i powoli toczyć piłkę między rękami. W ten sposób pokażemy królikowi, że piłka się toczy. Gdy zyskamy uwagę zwierzaka, należy powoli toczyć piłkę w jego kierunku. Zabawa, zwłaszcza na początku, nie musi spotkać się z zainteresowaniem ze strony królika. Jeśli królik nie wykaże zainteresowania, ale nie wydaje się przestraszony, warto przerwać zabawę i spróbować następnego dnia. Po kilku tygodniach królik może całkowicie oswoić się z zabawą i z czasem zacząć bawić się razem z opiekunem.

Inną prostą grą jest delikatne podrzucanie zabawek. Umieść wokół królika kilka bezpiecznych, lekkich, małych i wytrzymałych zabawek. Jeśli królik lubi podrzucać przedmioty, ta gra jest dla niego stworzona. Jeśli zacznie rzucać zabawkami, należy ponownie położyć je obok zwierzęcia. Do tej zabawy spróbuj użyć rolki po papierze toaletowym, większość królików ją uwielbia!

Jeśli królik reaguje na swoje imię, zabawa w chowanego to kolejna gra warta wypróbowania. W tym celu należy się ukryć, a następnie zawołać królika. To właśnie od zwierzaka zależy, czy nas odnajdzie. Ukrywanie się pod kocem w różnych miejscach daje dodatkowe możliwości.

Pogoń za zabawkami to kolejna gra, która może zainteresować niektóre króliki. Na zabawkę należy nałożyć sznurem i przejść obok, powoli przeciągając zabawkę. Gra ta przypomina zabawę z kotem. Przysmak może zachęcić królika do „gonienia” za zabawką.

 

Sprawdź też jakie są najlepsze imiona dla królików

 

Dzieci bawią się z królikiem na dywanie. 

 

Zabawy z królikiem miniaturką – najważniejsze jest bezpieczeństwo

Zabawy z królikiem miniaturką ogranicza jedynie nasza wyobraźnia. Zawsze jednak należy pamiętać o bezpieczeństwie i komforcie zwierzęcia. Pamiętajmy, by bawić się na ziemi i unikać ciężkich i ostrych przedmiotów, które mogą zranić lub skaleczyć zwierzę. Zawsze należy również mieć na uwadze siłę, jaką wkładamy w zabawę. Królik to delikatne zwierzę, które łatwo uszkodzić. Wspomniane zabawy dla królika są bezpieczne i z pewnością pomogą umocnić więzi między zwierzęciem a opiekunem.

 

Może Cię zainteresować: Ile żyje królik miniaturowy?

 


Arnika Persona

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość