Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Ile żyją króliki miniaturki? Jak się przekłada wiek królika na ludzkie lata?

Przeczytaj, ile średnio żyją króliki domowe i jak zadbać o to, aby żyły jak najdłużej. Geny, dieta, środowisko życia – to wszystko ma wpływ na długość życia naszego puchatego pupila.

Królik miniaturka to wspaniałe, domowe zwierzę – puchaty przyjaciel rodziny, dlatego każdemu zależy, aby żył jak najdłużej. Ile to jest „długo” w przypadku królików? Średnia długość życia królika miniaturki wynosi 7 lat, ale może żyć on nawet do 10 lat. Królik żyje znacznie dłużej niż większość małych ssaków – 3 razy dłużej od chomika i 2 razy dłużej od świnki morskiej. Sprawdź, co ma wpływ na długość jego życia.

Królik baranek, puchaty o maści brązowej.

Po pierwsze – geny

Niestety na to, jaka długość życia jest zapisana w genach naszego królika, nie mamy wpływu. Możemy jednak zwrócić na to uwagę podczas wyboru hodowli – jeżeli są w niej osobniki cieszące się długowiecznością, to istnieje szansa, że nasz królik również będzie żył długo. W genach również mogą być zakodowane choroby – także te śmiertelne, dlatego warto kupować króliki ze sprawdzonych hodowli.

Długość życia królika, może również zależeć od tego, jakiej jest rasy – niektóre wyróżnia dłuższa średnia długość życia, inne – krótsza:

Baran francuski – 5-8 lat
Belgijski olbrzym – 7 lat
Angora – 7 lat
Kalifornijski - 7-10 lat
Holenderski - 10 lat
Karzełek Teddy - 7 – 10 lat
Mini lop - 7 – 10 lat
Biały Nowozelandzki - 5 latPo drugie – bezstresowe życie

Stres nie służy nikomu – ani ludziom, ani zwierzętom. Zwłaszcza wrażliwe króliki należy chronić przed stresem. Króliki lubią spokojne życie, stałe miejsce i przewidywalność. Boją się zmian, obcych i niechętnie idą na ręce obcych ludzi czy dzieci. Im spokojniejsze będzie życie królika, tym może być dłuższe. Zdecydowanie nie służy im hałas, częste podnoszenie i zmiana miejsca bytowania. Źródłem stresu mogą być też inne zwierzęta domowe jak psy czy koty – i chociaż z reguły nie ma przeciwwskazań do tego, aby bytowały obok siebie, to należy bacznie obserwować ich relacje i zachowanie królika.

 

Królik podczas spaceru na smyczy.

 

Po trzecie – odpowiednie warunki do życia

Odpowiednio urządzona klatka dla królika, to podstawa hodowli tych zwierząt. Powinna być w ustronnym miejscu osłoniętym od przeciągów, mieć odpowiednią powierzchnię i być zawsze czysta! Zaniedbanie higieny królików może prowadzić do rozwoju wielu chorób i pasożytów. Podobnie jak o czystość w klatce, należy dbać o samego królika – nie wolno zapominać o zabiegach higienicznych i regularnym szczotkowaniu.
Pamiętajmy również, że królik potrzebuje ruchu – dlatego idealnie jest, kiedy możemy sprawić mu bezpieczny wybieg dla królików - koniecznie zadbajmy o to, aby był odpowiednio zabezpieczony, aby królik z niego nie uciekł, oraz aby nie miały do niego dostępu inne zwierzęta, które mogłyby zrobić królikowi krzywdę.Po czwarte – odpowiednia dieta

Podstawą wyżywienia królika powinno być dobrej jakości siano i suszona trawa, oraz świeże i czyste warzywa i owoce. Przeczytaj, jak powinna wyglądać dobrze zbilansowana dieta królików: Właściwe żywienie królików. Właściwa dieta to także unikanie produktów, których królik jeść nie powinien, o tym przeczytasz tutaj: Królik miniaturka – czego nie powinien jeść. Pamiętajmy, aby ostrożnie częstować króliki przysmakami i dbać o ich wagę – nadwaga może prowadzić do rozwoju chorób i przedwczesnej śmierci zwierzaka.Po piąte – obserwacja zwierzęcia i reagowanie na oznaki choroby

Króliki nie są chorowitymi zwierzętami, ale również i im zdarza się zachorować. Dlatego bardzo ważna jest zarówno profilaktyka, jak i jak najszybsze reagowanie na objawy chorobowe. Nie bójmy się skonsultować z weterynarzem, jeżeli nasz królik zaczyna się inaczej zachowywać, jest osowiały, nie ma apetytu, ma biegunkę czy dostrzegamy problemy z futerkiem. Większość chorób w początkowym stadium jest niegroźna, a leczenie nie jest kosztowne – niestety zaniedbanie choroby, może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, a nawet śmierci zwierzęcia.
Warto również regularnie szczepić królika na najczęstsze, królicze choroby - pomór i myksomatozę – zwłaszcza jeżeli hodujemy więcej niż jednego królika.

Królik angora je trawę.


Lata królicze w przeliczeniu na lata ludzkie

Oczywiście przeliczanie wieku królika miniaturki na ludzki wiek, to należy traktować raczej jako ciekawostkę. Niemniej, wielu właścicieli królików potwierdzi, że stan zdrowia i zmiany fizjologiczne bardzo często się z tym pokrywają.

- 6 miesięcy królika - 15 lat życia człowieka
- 12 miesięcy królika - 25 lat życia człowieka
- 3 lata królika - 33 lata życia człowieka,
- 5 lat królika - 49 lat życia człowieka,
- 8 lat królika - 73 lat życia człowieka,
- 10 lat królika - 89 lat życia człowieka
Ciekawostki o długości życia królików:

Najdłużej żyjącym królikiem na świecie był Flopsy z Australii, który żył prawie 19 lat.

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
66253
37.39   

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61256
22.06   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61253
22.06   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+