Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Ile żyją króliki miniaturki? Jak się przekłada wiek królika na ludzkie lata?

Przeczytaj, ile średnio żyją króliki domowe i jak zadbać o to, aby żyły jak najdłużej. Geny, dieta, środowisko życia – to wszystko ma wpływ na długość życia naszego puchatego pupila.

Królik miniaturka to wspaniałe, domowe zwierzę – puchaty przyjaciel rodziny, dlatego każdemu zależy, aby żył jak najdłużej. Ile to jest „długo” w przypadku królików? Średnia długość życia królika miniaturki wynosi 7 lat, ale może żyć on nawet do 10 lat. Królik żyje znacznie dłużej niż większość małych ssaków – 3 razy dłużej od chomika i 2 razy dłużej od świnki morskiej. Sprawdź, co ma wpływ na długość jego życia.

Królik baranek, puchaty o maści brązowej.

Po pierwsze – geny

Niestety na to, jaka długość życia jest zapisana w genach naszego królika, nie mamy wpływu. Możemy jednak zwrócić na to uwagę podczas wyboru hodowli – jeżeli są w niej osobniki cieszące się długowiecznością, to istnieje szansa, że nasz królik również będzie żył długo. W genach również mogą być zakodowane choroby – także te śmiertelne, dlatego warto kupować króliki ze sprawdzonych hodowli.

Długość życia królika, może również zależeć od tego, jakiej jest rasy – niektóre wyróżnia dłuższa średnia długość życia, inne – krótsza:

Baran francuski – 5-8 lat
Belgijski olbrzym – 7 lat
Angora – 7 lat
Kalifornijski - 7-10 lat
Holenderski - 10 lat
Karzełek Teddy - 7 – 10 lat
Mini lop - 7 – 10 lat
Biały Nowozelandzki - 5 latPo drugie – bezstresowe życie

Stres nie służy nikomu – ani ludziom, ani zwierzętom. Zwłaszcza wrażliwe króliki należy chronić przed stresem. Króliki lubią spokojne życie, stałe miejsce i przewidywalność. Boją się zmian, obcych i niechętnie idą na ręce obcych ludzi czy dzieci. Im spokojniejsze będzie życie królika, tym może być dłuższe. Zdecydowanie nie służy im hałas, częste podnoszenie i zmiana miejsca bytowania. Źródłem stresu mogą być też inne zwierzęta domowe jak psy czy koty – i chociaż z reguły nie ma przeciwwskazań do tego, aby bytowały obok siebie, to należy bacznie obserwować ich relacje i zachowanie królika.

 

Królik podczas spaceru na smyczy.

 

Po trzecie – odpowiednie warunki do życia

Odpowiednio urządzona klatka dla królika, to podstawa hodowli tych zwierząt. Powinna być w ustronnym miejscu osłoniętym od przeciągów, mieć odpowiednią powierzchnię i być zawsze czysta! Zaniedbanie higieny królików może prowadzić do rozwoju wielu chorób i pasożytów. Podobnie jak o czystość w klatce, należy dbać o samego królika – nie wolno zapominać o zabiegach higienicznych i regularnym szczotkowaniu.
Pamiętajmy również, że królik potrzebuje ruchu – dlatego idealnie jest, kiedy możemy sprawić mu bezpieczny wybieg dla królików - koniecznie zadbajmy o to, aby był odpowiednio zabezpieczony, aby królik z niego nie uciekł, oraz aby nie miały do niego dostępu inne zwierzęta, które mogłyby zrobić królikowi krzywdę.Po czwarte – odpowiednia dieta

Podstawą wyżywienia królika powinno być dobrej jakości siano i suszona trawa, oraz świeże i czyste warzywa i owoce. Przeczytaj, jak powinna wyglądać dobrze zbilansowana dieta królików: Właściwe żywienie królików. Właściwa dieta to także unikanie produktów, których królik jeść nie powinien, o tym przeczytasz tutaj: Królik miniaturka – czego nie powinien jeść. Pamiętajmy, aby ostrożnie częstować króliki przysmakami i dbać o ich wagę – nadwaga może prowadzić do rozwoju chorób i przedwczesnej śmierci zwierzaka.Po piąte – obserwacja zwierzęcia i reagowanie na oznaki choroby

Króliki nie są chorowitymi zwierzętami, ale również i im zdarza się zachorować. Dlatego bardzo ważna jest zarówno profilaktyka, jak i jak najszybsze reagowanie na objawy chorobowe. Nie bójmy się skonsultować z weterynarzem, jeżeli nasz królik zaczyna się inaczej zachowywać, jest osowiały, nie ma apetytu, ma biegunkę czy dostrzegamy problemy z futerkiem. Większość chorób w początkowym stadium jest niegroźna, a leczenie nie jest kosztowne – niestety zaniedbanie choroby, może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, a nawet śmierci zwierzęcia.
Warto również regularnie szczepić królika na najczęstsze, królicze choroby - pomór i myksomatozę – zwłaszcza jeżeli hodujemy więcej niż jednego królika.

Królik angora je trawę.


Lata królicze w przeliczeniu na lata ludzkie

Oczywiście przeliczanie wieku królika miniaturki na ludzki wiek, to należy traktować raczej jako ciekawostkę. Niemniej, wielu właścicieli królików potwierdzi, że stan zdrowia i zmiany fizjologiczne bardzo często się z tym pokrywają.

- 6 miesięcy królika - 15 lat życia człowieka
- 12 miesięcy królika - 25 lat życia człowieka
- 3 lata królika - 33 lata życia człowieka,
- 5 lat królika - 49 lat życia człowieka,
- 8 lat królika - 73 lat życia człowieka,
- 10 lat królika - 89 lat życia człowieka
Ciekawostki o długości życia królików:

Najdłużej żyjącym królikiem na świecie był Flopsy z Australii, który żył prawie 19 lat.

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
11000232
 

Producent: 

TRIXIE

wysyłamy w 48 godziny

3539
149.80  159.80   

Linia produktowa: 

Josera Festival Adult, 

Waga opakowania (kg): 

15, 

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Producent: 

JOSERA

Faza życia: 

Dorosły, 

Wiek pupila od: 

12 miesiąca, 

Białko dominujące: 

Drób

Karma Super Premium dla psów Josera Festival Bezglutenowa karma dla wybrednych, dorosłych psów średnich i dużych ras Swoją wyjątkową smakowitość karma zawdzięcza granulkom otoczonym w pysznym sosie oraz dodatkowi łososia. Może być podawana w formie...
Kupując ten produkt otrzymasz: 37 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

55093
37.98   

Wielkość pupila: 

Rasy duże, 

Waga opakowania (kg): 

1.4, 

Producent: 

ROYAL CANIN

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Royal - Canin Maxi Adult Zalety Skład Opinie eBook Promocje Pytania i porady Maxi Adult Rozwiązanie żywieniowe opracowane specjalnie dla dorosłych psów, powyżej 15 miesiąca życia, ras dużych, o masie ciała 26-44 kg. Dowiedz się...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+