Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Królik miniaturka - czego nie powinien jeść?

  W stosunku do zwierząt egzotycznych (a do takich zaliczamy króliki utrzymywane jako zwierzątka domowe) najlepiej sprawdza się zasada, aby żywić je zgodnie z tym, czym żywią się w naturze. Wymaga to od opiekuna zdobycia podstawowej wiedzy z zakresu biologii danego gatunku zwierzęcia. Z pewnością królik miniaturka nie powinien jeść owoców cytrusowych, bananów, słodyczy. W diecie królika również nie powinno być owoców typowych dla naszego klimatu, ze względu na wysoką zawartość cukrów prostych. Dieta królika powinna być wyłącznie roślinna. Siano podejrzanej jakości, o stęchłym zapachu lub z wyczuwalnym zapachem pleśni nie nadaje się do spożycia.

 

Dwa młode króliki miniaturowe siedzą wśród trawy i stokrotek. Jeden z nich je stokrotkę.

 

Żywienie królika miniaturkiW diecie królika nie mogą znajdować się również produkty mleczne. Wyjątkiem są noworodki królicze pozbawione matki. Jednak wówczas mieszanka zastępcza musi zostać ustalona przez lekarza weterynarii zajmującego się zwierzętami egzotycznymi lub przez odpowiedzialnego i zaufanego  hodowcę. W odchowywaniu noworodków króliczych mleko krowie jest zakazane, ze względu na wysoką zawartość laktozy.


W przypadku stanów chorobowych karmę zaleci lekarz weterynarii dostosowaną do kondycji zwierzęcia. W żywieniu królików w zaawansowanym wieku, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Starsze króliki zazwyczaj maja osłabiony węch i smak. Warto wówczas zmieniać im karmę z uwzględnieniem zwiększonej smakowitości i intensywnego zapachu. W podeszłym wieku dochodzi również do osłabienia i zanikania masy mięśniowej, należy więc zwiększyć odpowiednio ilość białka i energii dostarczanych w diecie. Starsze króliki powinny też mieć stymulowaną aktywność.

Jakie warzywa najlepiej podawać królikom?


Polecane warzywa to marchew, cukinia, seler, łagodna papryka, warzywa korzeniowe.
Kwiatostany jadalne, jak koniczyna, nasturcja, mniszek.
Liście zielone: liście marchwi, mięta, liście ogórecznika, liście mniszka, liście poziomek i truskawek.

Przy zakupie roślin i liści warto w pierwszej kolejności brać uprawy organiczne.

 

Dwa króliki chcą zjeść jedną marchewkę. Świeża marchewka jest bardzo lubiana przez króliki i jet idealnym urozmaiceniem ich diety.

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość