Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Myksomatoza – choroba królików. Czym się objawia i czy można jej zapobiec?

Króliki hodowane w domu zwykle cieszą się dobrym zdrowiem. Jednak i te zwierzaki narażone są na kilka chorób specyficznych dla gatunku. Jedną z popularniejszych jest myksomatoza. Przeczytaj czym się objawia, jak ją leczyć oraz najważniejsze – jak ustrzec przed nią królika.


Myksomatoza to jedna z najpopularniejszych chorób, jakie dotykają króliki miniaturki – niestety również jest to jedna z najgroźniejszych chorób. Warto więc dowiedzieć się o niej jak najwięcej, by ustrzec przed nią królika.

 

Króliki powinny być szczepione na myksomatozę. Po pierwszym szczepieniu należy szczepienie powtarzać co roku.


Czym jest myksomatoza?

Jest to bardzo zaraźliwa choroba wirusowa występująca u królików wywołana przez wirusa o nazwie Leporipoxvirus. Najczęściej przenoszona jest przez kleszcze, komary i pchły lub poprzez bezpośredni kontakt z zarażonym królikiem. Wirus niestety może również zostać przeniesiony na ubraniach czy butach człowieka bądź też wraz z pokarmem czy wodą zabrudzoną odchodami zarażonego zwierzęcia.
Wirus pojawił się w Brazylii, a potem przeniesiony został do Australii i Europy. Początkowo wirus miał służyć do pozbycia się nadmiernie licznej populacji dzikich królików, ale niestety szybko stracono nad nim kontrolę i obecnie jest prawdziwym zagrożeniem dla królików hodowlanych.

 

 


Jakie są objawy myksomatozy?

Objawy choroby pojawiają się od 3 dni do 2 tygodni od zarażenia. Choroba występuje w trzech postaciach – nieostrej, ostrej oraz przewlekłej. Postać nieostra jest najtrudniejsza w zdiagnozowaniu, bo objawia się tylko zaczerwienieniem powiek. Przy postaci ostrej w początkowym stadium choroby pojawia się wysoka temperatura oraz obrzęk głowy i powiek królika. Następnie pojawia się duszność i puchną okolice uszu, nosa i narządów płciowych. W kolejnym stadium na ciele królika zaczynają pojawiać się guzy pokryte strupami. Chory królik z każdym dniem staje się coraz bardziej wyniszczony przez chorobę – apatyczny i pozbawiony apetytu. W postaci przewlekłej po około dwóch tygodniach od zakażenia pojawiają się na uszach, nosie i łapach galaretowate obrzęki. Następnie pojawiają się obrzęki w okolicach narządów płciowych. W końcowym stadium pojawia się duszność, a w najbardziej zaawansowanym zostaje porażony układ nerwowy. Choroba rozwija się około miesiąca.

 

Mysomatoza jest chorobą śmiertelną dla królików, bardzo szybko się rozprzestrzenia i jest niezmiernie groźna.Czy myksomatoza jest śmiertelna?

Niestety, śmiertelność tej choroby jest bardzo duża. W postaci nieostrej i ostrej wynosi niemalże 100%, w postaci przewlekłej śmiertelność to 25% - 90%. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii przy zaobserwowaniu pierwszych objawów.

 

Jak wygląda leczenie myksomatozy?

Leczenie Myksomatozy jest tylko objawowe. Choremu królikowi podaje się antybiotyki w celu zapobiegania dodatkowym infekcjom oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ważne jest, aby zadbać, by chory królik jadł i pił. Opuchnięcia niestety są bolesne, dlatego często trzeba karmić chorego królika na siłę – ale tylko tak możemy walczyć o jego wyleczenie.

 


Jak ustrzec króliki przed myksomatozą?

Jedynym, skutecznym sposobem na uniknięcie choroby królików jest szczepienie ochronne. Pierwsze powinno się odbyć między 4 a 12 tygodniem życia królika. Szczepienie należy ponawiać co roku.

 

Czy myksomatoza jest groźna dla człowieka?

Jest to na szczęście choroba niezagrażająca człowiekowi. Atakuje głównie króliki – bez względu na gatunek, rzadziej zające – a w rzadkich przypadkach szczury.

 

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
66253
37.99   

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61256
22.06   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61253
22.06   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+