Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Robaki u królika – kiedy przeprowadzić odrobaczanie królika i jakie są na to metody?

Tasiemce, nicienie i pierwotniaki to najczęściej występujące pasożyty u królików. Czy jest się czego bać? Jak często i czy w ogóle warto przeprowadzać odrobaczanie królika? Zaraz poznasz odpowiedzi na te pytania. Zapraszamy do lektury.

 

 

Robaki u królików

Pasożyty to niechciani goście, którzy wysysają odżywcze soki ze sowich żywicieli. Tymi żywicielami możemy być zarówno my, jak i nasze zwierzaki. Wyróżniamy pasożyty zewnętrzne oraz wewnętrzne. My dzisiaj bierzemy na tapet te wewnętrzne szkodniki. Pasożyty wewnętrzne bardzo często umiejscawiają się w układzie pokarmowym. To jest ich centrum dowodzenia i… jadalnia, w której regularnie się pożywiają kosztem swojego żywiciela. Niestety i nasze króliki są narażone na atak tych niechcianych gości, którzy bardzo często dostają się do organizmu królika poprzez pokarm. Musisz wiedzieć, że pasożyty są wytrzymałe i dobrze radzą sobie także poza organizmem żywiciela i cierpliwie czekają na swoją okazję, czyli głodnego królika.

 

Królik w zagrodzie na ogródku.

 

Odrobaczanie królików hodowlanych

Podejrzewamy, że normalne jest dla ciebie odrobaczanie psa czy kota. Nawet, jeśli to tym zapomnisz, to gdzieś z tyłu głowy wiesz, że za jakiś czas udasz się do weterynarza na profilaktyczne odrobaczanie. Nieco inna sytuacja jest u królika: w przypadku naszego uszatego zwierzaka można śmiało powiedzieć, że zdania są podzielone, co do regularności i zasadności odrobaczania. Niektórzy hodowcy radzą odrobaczać króliki raz w roku: po okresie letnim, a także przed szczepieniami, szczególnie tymi początkowymi.

Odrobaczanie królika hodowlanego po okresie letnim wydaje się być uzasadnione, bo w okresie lata karmimy naszych pupili trawami skoszonymi z łąk i ogrodowych trawników, w których mogą być jaja pasożytów: wystarczy że roślina będzie zanieczyszczona odchodami zrażonego psa czy kota. Także i my możemy przenieść jaja pasożytów na butach czy rękach. Niektóre pasożyty unoszą się w kurzu i z łatwością dostają się do układu pokarmowego królika.

Odrobaczenie królików można też przeprowadzić po wcześniejszym badaniu kału: to dobra metoda dla sceptyków odrobaczania. Badanie jest szybkie i proste do wykonania, a po otrzymaniu wyniku, znika nam pytanie: odrobaczać czy nie odrobaczać?

Niektórzy radzą odrobaczać króliki przed szczepieniami, szczególnie tymi, które nasz pupil otrzymuje na wczesnym etapie swojego życia. Wtedy odrobaczamy królika 1-2 tygodnie przed szczepieniem.

 

 

Pasożyty u królika - objawy

Niestety, obecność pasożyta w przewodzie pokarmowym królika nie zawsze jest łatwa do wykrycia. Fakt, czasami możemy zaobserwować człony tasiemca w kale, ale nie jest to norma. Równocześnie są pewne sygnały ostrzegawcze, które mogą świadczyć o obecności pasożyta. Sygnał SOS to:

• apatia
• utrata apetytu
• zmiany na skórze
• utrata wagi

W chwili zaobserwowania powyższych objawów, wykonujemy badanie kału i inne badania diagnostyczne. Należy też przebadać bliskich towarzyszy naszego pupila i bezwzględnie wymienić ściółkę, umyć poidełkamiseczki oraz odkazić klatkę, żeby uniknąć ponownej inwazji.

 

Królik miniaturowy na dłoniach.

 

Odrobaczanie królików - preparaty

Pamiętaj o tym, żeby odrobaczanie królika przeprowadzać u weterynarza. Dlaczego o tym piszemy? Bo niektóre, dostępne środki mają piękne opisy, ale mogą okazać się niebezpieczne dla twojego zwierzaka. Niestety, nie wszyscy hodowcy mają tego świadomość. Ponadto lekarz weterynarii dobierze lek na odrobaczanie królików, biorąc pod uwagę:

• ogólny stan zwierzęcia
• wiek
• wagę
• rodzaj pasożyta-intruza (preparaty na wszystko zazwyczaj nie spełniają swojej funkcji)

Lekarze weterynarii najczęściej stosują pasty, czasem zalecają krople, które rozcierasz na karku królika. Wybrane krople działają także na pasożyty zewnętrzne. Niektóre leki wesprą cię w walce z chorobami pasożytniczymi, takimi jak świerzb. Przed wyjazdem do weterynarza umieść pupila w transporterze i bezpiecznie przewieź go do kliniki.

 

 

Odrobaczanie królika miniaturki i co jeszcze?

Jeżeli pod twoim dachem masz przyjaciela-królika, zapewnij mu jak najlepsze warunki do życia. Kup przestronną klatkę, w której twój pupil będzie mógł się bawić, jak i odpoczywać. Im większa klatka – tym lepiej. W swoim domku królik musi mieć możliwość zrobienia tak zwanej stójki, czyli naturalnej pozycji obronnej. Podstawą jest czystość i częsta wymiana ściółki. Twój królik będzie ci wdzięczny za dobrą i zróżnicowaną dietę, na którą będzie się składać porządna karma, ziarna, trawa oraz świeże warzywa, takie jak: kalarepa, marchew czy seler. Króliki mają wrażliwy układ pokarmowy, dlatego usuwasz świeże warzywa, jeśli twój pupil nie zje ich w ciągu kilku godzin. Dzięki temu zapobiegniesz namnażaniu się bakterii, które mogą zaszkodzić twojemu przyjacielowi.

 

 

Odrobaczanie królika podsumowanie

Króliki tak jak i nasze psy czy koty mogą być zaatakowane przez pasożyty wewnętrzne jak i zewnętrzne. Profilaktyczne odrobaczanie królika chroni go przed szkodliwym działaniem tych intruzów. Odrobaczanie radzimy wykonywać u weterynarza. Lekarz dobierze bezpieczny preparat i dostosuje go do potrzeb naszego pupila. Nie ma z góry ustalonych zasad odrobaczania królików. Niektórzy są sceptykami odrobaczania, inni radzą je przeprowadzać raz w roku oraz przed szczepieniami, szczególnie tymi, które są zalecane na wczesnym etapie życia. Dobrą praktyką, przed podjęciem decyzji o podaniu preparatu, jest przeprowadzanie badania kału pod kątem pasożytów. Wtedy dylemat: odrobaczać czy nie odrobaczać – zupełnie znika z horyzontu: my śpimy spokojnie, a nasz królik jest bezpieczny.

 

 

Może Cię zainteresować: Czy można swobodnie wypuszczać królika do ogrodu?


Dominika Tarnacka

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość