Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Biegunka u królika – najczęstsze przyczyny i sposoby leczenia

Czy wiesz jak zareagować, kiedy królik ma biegunkę? Ta z pozoru niewinna przypadłość, dla delikatnych królików może być śmiertelnym zagrożeniem. Dlatego nie wolno bagatelizować rozwolnienia u królika. Przeczytaj jak zareagować i czy można leczyć biegunkę u królika domowymi sposobami.

Króliki to bardzo delikatne zwierzęta, szczególnie wrażliwa jest ich mikroflora jelitowa – dlatego nie jest trudno o zatrucie. Biegunka najczęściej jest wynikiem nieprawidłowej diety albo zatrucia. Ale może być także sygnałem alarmującym o istnieniu innej choroby. Nigdy nie należy jej bagatelizować i czekać aż sama minie – może to doprowadzić do odwodnienia organizmu, a w skrajnych przypadkach do śmierci zwierzęcia.

Biegunka u królika miniaturki może być spowodowana stresem, niewłaściwym żywieniem lub brakiem higieny.

 

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u królika?

Najczęstszym powodem rozwolnienia u królika są błędy w karmieniu – biegunkę może powodować nagła zmiana diety np. zbyt gwałtowne wprowadzenie świeżej trawy do diety latem, albo nakarmienie królika zanieczyszczonymi lub zaparzonymi siankiem i trawą. Dlatego ważne jest, aby pokarm dla królika trzymać w przewiewnych opakowaniach, a niedojedzone resztki jedzenie usuwać z klatki. Lekkie zatrucia u królika mogą powodować także nowalijki – dlatego lepiej unikać podawania ich królikowi. Jeżeli biegunka jest wynikiem delikatnego zatrucia, to zwykle wystarczy problem przeczekać – dzień czy dwa o suchym sianku i wodzie powinno wyeliminować problem. Oczywiście takie niewinne zatrucie także należy skonsultować z weterynarzem – który wyeliminuje inne, potencjalne przyczyny.

Zatrucie u królika mogą wywołać także spryskane owoce i warzywa, szkodliwe rośliny, w także wszelkiego rodzaju chorobotwórcze bakterie np. E coli lub salmonella, wirusy i pasożyty np. ziarniaki.

 

Może Cię zainteresować: Rośliny trujące dla królików

 

Choroby królików a biegunka

Biegunka może być ten sygnałem alarmującym o istnieniu innych, często poważnych chorób królika, nie zawsze związanych z układem pokarmowym. Rozwolnienie może towarzyszyć także problemom z nerkami czy wątrobą, a także być efektem stresu. Warto również wiedzieć, że rozwojowi wszelkich chorób – nie tylko u królików – sprzyjają złe warunki hodowlane i brak higieny, dlatego należy dbać o to, aby klatka była zawsze czysta i stała w zacisznym miejscu. Warto również wzmacniać naturalną odporność organizmu królików za pomocą witamin i suplementów dla królików.

Nowalijki dla królika są przysmakiem, jednak zbyt szybko podane mogą spowodować biegunkę.

Kokcydioza – niebezpieczna choroba królików

Jedną z najpoważniejszych przyczyn biegunki u królika miniaturki jest kokcydioza – niebezpieczna choroba zakaźna, którą wywołują pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Jeśli królik zachoruje na kokcydiozę, w jego kale pojawia się także krew lub śluz, a zwierzę chudnie, nie ma apetytu, może mieć także wzdęcia, drgawki, a w poważnym stadium nawet paraliż. Ponieważ choroba bardzo szybko rozpowszechnia się w kale chorych zwierząt, niezbędne jest odizolowanie chorego królika i zdezynfekowanie klatki.

 

 

Jak wygląda biegunka u królika?

Najczęściej mamy do czynienia z biegunką, kiedy królik oddaje kilka razy dziennie cuchnące, lekko rozwodnione stolce. Może mieć ubrudzone okolice odbytu. Dodatkowo biegunce często towarzyszy brak apetytu, apatia – czasem wzdęcia.

 

Biegunka u królika co robić – leczenie koniecznie pod kontrolą lekarza weterynarii!

Nigdy nie należy samodzielnie leczyć królików (ani żadnych innych zwierząt domowych!) - może to prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia zwierzęcia. Tylko lekarz weterynarii na podstawie wywiadu i wyników badania próbki kału, będzie w stanie zdiagnozować przyczyny biegunki i zalecić odpowiednie leczenie. Często w początkowym stadium nie zaleca się podawania lekarstwa dla królików na biegunkę mającego na celu wstrzymanie odchodów – gdyż zalegające masy kałowe w jelitach, mogą dodatkowo pogorszyć sprawę. Jeżeli lekarz stwierdzi występowanie innych chorób, może podać antybiotyki lub zastosuje inne rodzaje leczenia. W przypadku zatrucia zaleca się odpowiednią dietę i nawodnienie organizmu, a po skończonej kuracji zwykle zaleca się odbudowę flory bakteryjnej za pomocą probiotyków.

Króliki baranki w klatce.

Domowe sposoby na biegunkę u królika

W internecie można znaleźć wskazówki, jak leczyć biegunkę u królika domowymi sposobami. Wśród zalecanych metod jest podawanie soli glauberskiej, oleju rycynowego czy taniny. Powstrzymać biegunkę mogą podobno także młode gałązki brzozowe, wierzbowe albo dębowe – podgryzanie ich przez królika uwalnia zawarty w nich garbnik.
Wśród domowych sposobów jest także podawanie królikowi herbaty rumiankowej i elektrolitów.
Wszystkie te sposoby stosowane bez konsultacji z weterynarzem mogą jednak przynieść odwrotne skutki i doprowadzić do rozwoju nie tylko biegunki, ale także innych chorób, dlatego apelujemy, aby nigdy nie leczyć zwierzęcia na własną rękę w oparciu o wskazówki z internetu. W końcu chodzi o zdrowie, a może nawet życie naszego puchatego przyjaciela.

 

 

Zadbaj o własną higienę i inne zwierzęta w hodowli

Jeżeli zauważymy biegunkę u królika, należy go odizolować od innych zwierząt, na wypadek, gdyby przyczyną było zarażenie wirusami, bakteriami czy pasożytami, które mogą przenieść się także na inne zwierzęta.
Konieczne jest również zadbanie o własną higienę – po każdym kontakcie z królikiem należy myć dokładnie ręce ciepłą wodą i mydłem. Dotyczy to zresztą nie tylko zabawy z chorym zwierzęciem – powinna to być stała praktyka kontaktu z domowymi zwierzętami.

 

Przeczytaj także: Ile żyją króliki?
Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość