Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czy można uprawiać kocimiętkę właściwą na balkonie?

Kocimiętka, roślina uprawna lub dziko rosnąca w miejscach nasłonecznionych, na poboczach czy polach uprawnych, która wpływa pozytywnie na stan i samopoczucie naszego kota. Kocimiętka może być uprawiana w ogrodzie, a nawet na balkonie. Warto zainteresować się uprawą kocimiętki, jeśli posiadamy koty w domu. Kocimiętka uprawna nie wymaga większej uwagi ani specjalnych preparatów, wystarczy, jedynie nasłonecznione miejsce i ciepło.

 

Zakwitnięte kwiaty kocimiętki właściwej

 

Kocimiętka dla kota

Kocimiętka dla kota jest niczym narkotyk, wszystko za sprawą zapachu, jaki ulatnia się z rośliny. On jest znacząco podobny do feromonów kotów, dlatego też pupile tak ją lubią i przez wielu właścicieli kocimiętka jest uprawiana w domu. Kocimiętka faassena rośnie nawet do 50 centymetrów wysokości, ma srebrno-zielone liście, które kwitną do października, a same kwiaty mają barwę niebiesko fioletową. Kocimiętka uprawna z nasion wyrasta stosunkowo szybko, poleca się jednak dzielić starsze sadzonki na mniejsze części i sadzić kocimiętkę w doniczce. Jeśli jednak nie mamy miejsca na balkonie ani nie chcemy czekać aż roślina wyrośnie można zakupić kocimiętkę w sprayu, która posiada samą esencję zapachu, tak lubianą przez naszych czworonogów.

 

Przeczytaj więcej jak kocimiętka działa na koty.

 

Kocimiętka w doniczce

Kocimiętka w ogrodzie czy nawet na balkonie może być posadzona w doniczce, nie jest konieczne uprawianie jej w bezpośrednio w glebie. Mimo to, jeśli posiadamy odpowiednio dużo miejsca w ogrodzie, to również warto. Okazuje się, że kocimiętka może wspomagać i umacniać rabaty. Warto też je uprawiać w pobliżu altan czy na tarasie, gdyż jej zapach odstrasza również niektóre owady, takie jak muchy czy komary. Sprawdzi się zwłaszcza podczas długich letnich wieczorów, kiedy siedzimy na balkonie, a komary zaczynają intensywniej gryźć. Dodatkowo kocimiętka w kwiatach posiada miododajny pył, który przyciąga pszczoły latem. Warto dbać o kocimiętkę i regularnie ją przycinać z pomocą nożyczek uniwersalnych. Usuwajmy głównie przekwitłe pąki oraz zeschnięte kwiaty, dzięki czemu na ich miejsce wyrosną nowe kwiaty.

 

Liście kocimiętki z rosą.

 

Kiedy sadzić kocimiętkę?

Kocimiętka i jej sadzenie to istotny temat, o którym warto powiedzieć więcej, okazuje się, że jest kilka metod sadzenia byliny. Pierwszą z nich jest zebranie nasion kocimiętki zaraz po zakwitnięciu z kwiatów. Nasiona są bardzo małe, dlatego, jeśli nie mamy bezpośredniego dostępu do kocimiętki uprawnej, warto zakupić już zebrane nasiona lub przygotowaną kocimiętkę w kartonie, którą rozsypiemy w konkretnych miejscach w domu.
Kiedy już mamy przygotowane nasiona możemy rozpocząć sam proces sadzenia, który poleca się wykonać od połowy do końca maja. Pierwsze kiełkowanie powinno być widoczne w drugim lub trzecim tygodniu.

Kocimiętka, którą odpowiednio regularnie zaczniemy podlewać i zadbamy o jej właściwe przycinanie, będzie bujnie się rozwijać. Warto wspomnieć również że kocimiętka wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i relaksujące. Dlatego też koty czują się przy niej tak dobrze.
Kolejną metodą sadzenia jest rozdzielenie kocimiętek poprzez sadzonki pędowe. Najlepszym okresem na przycinanie kocimiętki i podzielenie jej na mniejsze sadzonki to kwiecień i koniec maja.

 

Zobacz akcesoria ogrodnicze

 

Kocimiętka właściwa - uprawa z nasion

Kocimiętka na balkonie może być posadzona z samych nasion, które jak wcześniej wspominaliśmy, zbierzemy już z przekwitłych kwiatów kocimiętki. Warto przygotować odpowiednio glebę i wybrać umiejscowienie byliny by mogła spokojnie się rozrastać.
Kocimiętka uprawna z nasion wymaga stałej wilgotności oraz temperatury powietrza około 20 stopni Celsjusza. Warto również wybrać najbardziej nasłonecznione miejsce na balkonie czy w ogrodzie. Kiełkowanie powinno pojawić się stosunkowo szybko, czyli już koło drugiego i trzeciego tygodnia. Warto użyźnić glebę przed sadzeniem oraz wybierać ziemię o pH zbliżonym do 7. Nasiona kocimiętki powinny być przykryte ziemią i wystawione na słońce, dzięki czemu jeszcze szybciej wyrosną.

 

Zobacz produkty z kocimiętką dla kotów

 

Jakie wymagania ma kocimiętka?

Kocimiętka uprawna jest stosunkowo łatwa w uprawie oraz nie wymaga wielu specjalistycznych preparatów użyźniających. Podstawą jest dobrze dobrana gleba o odpowiednim odczynie pH. Bylina powinna rozrastać się w gęste kęsy, których wysokość zaczyna się od 20 do nawet 120 centymetrów. Oczywiście wymagania uprawne są zależne od rodzaju kocimiętki. Jedne z nich wolą glebę bardziej zasadowa inne próchniczą czy piaszczysto-gliniastą. Uważa się, że gleba powinna być stosunkowo sucha, ale najważniejsze jest odpowiednie nasłonecznienie kocimiętki. Jak wiemy to roślina, którą uwielbiają koty, dla wielu właścicieli tych pupili uprawa rośliny jest uciążliwa i wolą sięgać po gotowe rozwiązania. Na rynku znajdziemy wiele ciekawych opcji jedna z nich jest przykładowo kocimiętka w suszu, która posiada tak samo intensywny zapach co kocimiętka w doniczce.



Kocimiętka uprawna to roślina, która kojarzy się nam z kotami, w dużej mierze ze względu na jej nazwę. Mimo to warto wspomnieć, że bylina wydziela specyficzny zapach, który uwielbiają koty. Dlatego też tak wielu właścicieli tych pupili decyduje się na zakup kocimiętki uprawnej, którą hoduje na swoim balkonie czy w ogrodzie.

 




Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość