Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak wyhodować mech w akwarium?

Mech w akwarium to dość częsta ozdoba, wielu akwarystów decyduje się na tego typu roślinność, ze względu na łatwość w utrzymaniu oraz brak większych wymagań co do pielęgnacji. Dodatkowo mech akwariowy można łatwo wkomponować w resztę wystroju, jest elastyczny, więc bez problemu umieścimy go szczelinach pomiędzy kamieniami czy na korzeniu, lub innych akcesoriach akwarystycznych. W środku mchu akwariowego wiele ryb tworzy swoje schrony, a nawet trzyma tam swoje ikry. Szczególnie większe akwaria rybne powinny być wyposażone w mech akwariowy ze względów praktycznych. W artykule kilka porad na temat hodowli mchu akwariowego oraz dostępnych rodzai i najpopularniejszych gatunków dostępnych w Polsce.

 

 

Mech akwariowy co to?

Mech akwariowy, zaliczany jest do grupy mchów, które charakteryzują się brakiem korzeni lub stosunkowo niewielką ich ilością. Są łatwe w utrzymaniu oraz najczęściej umieszcza się je na korzeniach, do których trzeba je dokładniej przytwierdzić za pomocą żyłki czy nici. Mech akwariowy nie należy do grupy roślin wymagających, wystarczy zapewnić im odpowiednie oświetlenie oraz raz na jakiś czas nawozić dwutlenkiem węgla lub witaminami w płynie. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów mchów, które różnią się od siebie wyglądem i strukturą. Okazuje się, że glonojady są rybami, które czyszczą mech akwariowy ze wszelkich zanieczyszczeń i odchodów, co jest pomocne przy dużej ilości roślinności.

 

Mech w akwarium.

 

Mchy akwariowe rodzaje

Jaki mech do akwarium wybrać? Na rynku dostępnych jest kilka gatunków mchów akwariowych, każde z nich różni się od siebie wyglądem lub pielęgnacją. Można zakupić osobno rośliny lub gotowe kompozycje mchów, w zależności od naszych preferencji. Najpopularniejsze gatunki mchu to:
  • Mech jawajski, wywodzi się z Azji, ale bez problemu znajdziemy go w sklepach zoologicznych, jest łatwy w hodowaniu, nie wymaga dużej ilości światła. Nadmierne oświetlenie może przyczynić się do rozwoju glonów. Mech jawajski to miejsce, gdzie się często chowają ryby, ale też składają swoje ikry.
  • Weeping moss, pochodzi z Ameryki Południowej, swoim wyglądem przypomina wierzbę płaczącą, szybko się rozrasta, zaleca się nawozić go dwutlenkiem węgla, oraz oświetlać średnim natężeniem światła, oraz regularnie podcinać gałęzie mchu.
  • Christmas moss, roślina swoim wyglądem przypominająca choinkę, wszystko za sprawą ułożenia gałązek. Mech akwariowy tego rodzaju jest stosunkowo łatwy w utrzymaniu, jeśli będziemy go nawozić regularnie, tempo rozrastania się będzie szybsze i efektywniejsze.
  • China moss to nowy gatunek mchów akwariowych, które dopiero zyskują popularność na rynku. Wyglądem przypominają małe skupiska, które pokryte są niewielkimi liśćmi


Mech do akwarium, czyli tak zwana roślinność ozdobna ma kilka odmian, dzięki czemu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Zobacz akwaria

 

 

Mech w akwarium wymagania

Jak hodować mech akwariowy by się szybko i odpowiednio rozrastał? Warto na wstępie zaznaczyć, że ten rodzaj mchu nie jest wymagający, jeśli będziemy stosować się do kilku podstawowych zasad, nasza roślina bez problemu się rozrośnie. Oświetlenie dla mchu akwariowego musi być odpowiednio ustawione, zaleca się ustawić akwarium z dala od okna, by móc samemu kontrolować nasłonecznienie. W zależności od gatunku mchu akwariowego ich pielęgnacja może wyglądać trochę inaczej, niektóre z nich wymagają nawożenia dwutlenkiem węgla but specjalistycznymi nawozami.
Przycinanie mchu pomaga w nadaniu odpowiedniego kształtu roślinie. Kolejnym nie mniej ważnym etapem pielęgnacji mchu akwariowego jest ich odmulanie, czyli oczyszczanie z nagromadzonego osadu i zanieczyszczeń. Można to wykonać na dwa sposoby, niektórzy przemywają roślinę z pomocą wody akwariowej, inni wpuszczają do zbiornika glonojady czy krewetki, czyli ryby, które czyszczą mech, zjadają wszelkie odpady z ich powierzchni.

 

Krewetka na mchu w akwarium

 

Sadzenie mchu w akwarium

Sam proces sadzenia mchu w akwarium nie jest trudny, wystarczy znać kilka podstawowych zasad. Najczęściej mech sadzi się na korzeniach w akwarium lub innych ozdobach umieszczanych w zbiorniku wodnym. Roślina dobrze dostosowuje się do tego typu miejsc, jest elastyczna, a regularne przycinanie przyśpiesza ich rozrastanie się i hodowlę. Jeśli chcemy przytwierdzić mech do korzenia, potrzeba nam będzie nić lub żyłka, którą najpierw zawiązujemy korzeń lub kamień, a dopiero potem przytwierdzamy mech. Warto to zrobić dokładnie i precyzyjnie aby mech po włożeniu do akwarium się nie odczepił. Można również użyć specjalnej siatki do mocowania mchów, która utrzymuje roślinę na miejscu przez długi czas. Wielu akwarystów przed zakupem mchu zadaje jedno pytanie: Jak sadzić tego typu roślinę, by wyglądała estetycznie i kwitła cały czas? Mimo że mech akwariowy nie wymaga większej uwagi czy dodatkowej pielęgnacji, musimy pamiętać o kilku istotnych aspektach, które pozwalają na długotrwałe utrzymanie mchu w dobrej kondycji.

 

Może Cię zainteresować: Jak sadzić rośliny w akwarium?

Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość