Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Rodzaje glonów w akwarium. Poznaj skuteczne metody ich usuwania

Glony to roślinność żyjąca w zbiornikach wodnych, która często stanowi problem dla wielu akwarystów, poprzez ich nadmierny rozwój i osadzanie się w akwarium. Warto zgłębić temat dokładniej i stosować odpowiednie preparaty, aby glony w akwarium na szybie nie osadzały się tak często. Czysta szyba to marzenie każdego akwarysty, ale warto zaznaczyć, że to efekt, który każdy może osiągnąć sam w domu, stosując odpowiednie metody.

Nadmiar glonów może znacznie obniżyć czystość wody w akwarium oraz powodować choroby ryb, a tym samym zabierać potrzebne składniki odżywcze dla roślin ozdobnych. Warto kontrolować poziom glonów w zbiorniku by problem nie stał się znacznie poważniejszy.

 

Rybki akwariowe w akwarium z kamiennym dnem.

 

Jak powstają glony w akwarium?

Warto na wstępie odpowiedzieć na podstawowe pytanie: dlaczego w ogóle tworzą się glony w akwarium? Glony to rośliny, które nie potrzebują wielu mikroelementów od rozwoju, wystarczy im nadmiar azotu i fosforu. Inaczej sprawa wygląda w przypadku roślin ozdobnych, które, aby rozwijać się, muszą być odpowiednio nawożone i pielęgnowane. Nadmiar azotu i fosforu wydziela się poprzez niezjedzony pokarm czy odchody ryb, dlatego też glony w zanieczyszczonych akwariach mają większą szansę na rozwój. Tego typu roślinność nie wygląda estetycznie, zwłaszcza kiedy osadza się na szybkie. Dlatego też glony w akwarium, czyli zielone kropki, są zmorą wielu akwarystów.

 

Rodzaje glonów w akwarium

Glony w akwarium mają swoje rodzaje, które różnią się od siebie kolorem lub strukturą, usuwanie ich wymaga w niektórych przypadkach innych metod niż zazwyczaj. Najpopularniejsze rodzaje glonów występujących w akwariach to;
  • Zielenice,
  • Krasnorosty,
  • Chryzofity,
  • Sinice.


Warto skupić swoją uwagę głównie na dwóch pierwszych pozycjach, bo to te glony w akwarium najczęściej osadzają się na szybie, czy reszcie wyposażenia.
Zielenice, jak sama nazwa wskazuje charakteryzują się zielonym odcieniem, wśród tej grupy popularnymi glonami w akwarium są nitki. Czyli zwarte, zielone rośliny pokrywające szyby, korzenie, które rozpoznamy po długim zielonym kożuchu, który osadza się na przedmiotach. Glony nitkowate w akwarium, jest dość trudno usuwać rękoma, jeśli warstwa będzie zbyt gruba to nawet podczas mycia akwarium będziemy mieli trudności z pozbyciem się całości. Glony nitkowate rozwijają się poprzez nadmiar podawanej karmy, która się osadza na podłożu. Dlatego też warto zainwestować w automatyczny dystrybutor pokarmu, który reguluje ilość podawanego jedzenie, aby nie gromadzić niepotrzebnych resztek, przez które rozwijają się glony nitkowate w akwarium.

 

Może Cię zainteresować: Zielona woda w akwarium - przyczyny i sposoby usunięcia.

 

Krasnorosty

Krasnorosty to tak zwane glony pędzelkowate, nazwa ma związek z ich wyglądem, czubki glonów przypominają pędzelki lub szczotki. Występują w różnego typu awariach, wywodzą się z grupy roślin czerwonych, ale ich kolor najczęściej ma odcień ciemnozielony lub szary. Krasnorosty to dość uciążliwe rośliny, które przyczepiają się do podłoża, przez co usuwanie ich nie jest prostą sprawą. Glony w akwarium najczęściej pojawiają się w wyniku zanieczyszczenia wody lub nadmiaru pokarmu. Szczególnie w zbiornikach rybnych ten problem dość często się pojawia. Warto zainwestować w wysokiej jakości filtr do akwarium, który będzie w stanie oczyścić wodę ze zbędnych zanieczyszczeń.

 

Zobacz filtry do akwarium

 

Przyczyny powstawania glonów w akwarium

Glony w akwarium jesteśmy w stanie usunąć, znając przyczyny ich powstania. Warto na początku wykryć źródło problemu, co znacznie ułatwi cały późniejszy proces. Najczęstszymi powodami rozwoju glonów w akwarium jest:
  • nadmiar oświetlenia w zbiorniku,
  • zbyt duża ilość jedzenia, co powoduje osadzanie się resztek pokarmu na podłożu,
  • zbyt mała ilość innych roślin w akwarium,
  • nadmiar ryb w akwarium,
  • zbyt częsta lub zbyt rzadka wymiana wody w zbiorniku,
  • nieodpowiednia filtracja wody


Glony nie mają aż tak dużych wymagań co inne rośliny akwariowe, wystarczy im oświetlenie i nadmiar azotu oraz fosforu w wodzie. Często w przypadku zaniedbanych zbiorników ilość glonów może przewyższyć liczbę innych roślin. Warto zwracać na to szczególną uwagę i szybko reagować.

Przeczytaj również: Co i ile powinny jeść ryby akwariowe?

Pirania w akwarium

 

Jak pozbyć się glonów z akwarium?

Glony w akwarium i ich zwalczanie to niełatwy problem, który wymaga wykonania kilku konkretnych działań. Po pierwsze musimy usunąć glony, ręcznie lub z pomocą specjalistycznych preparatów. Dopiero potem możemy zacząć wprowadzać inne metody. Ważna jest w tym przypadku kolejność, gdyż przykładowe nawożenie roślin typowo akwariowych w tym samym czasie wspomoże rozwój jeszcze większej ilości glonów. Glony w akwarium morskim, jak i zwykłym rozwijają się w podobny sposób, kluczowe w takich sytuacjach jest rozpoznanie rodzaju glonów i dopiero późniejsze przejście do ich usuwania. Przy niektórych rodzajach wystarczy jedynie wprowadzić kilka zmian w pielęgnacji akwarium i problem znika, w innych przypadkach potrzebne jest mechaniczne usuwanie.

 

 

Domowe sposoby na glony w akwarium

Cały proces usuwanie glonów z akwarium można przyspieszyć za pomocą domowych metod, czyli naturalnego podejścia do problemu. Warto odnaleźć źródło problemu, jeśli glony pojawiają się w wyniku nadmiaru oświetlenia, powinniśmy przenieść zbiornik w zaciemnione miejsce nie przy oknie. Dodatkowo można zainwestować w lampy oświetlające o odpowiednim natężeniu. Powinniśmy zwracać uwagę na ilość roślin w akwarium, szacuje się, że około 50% roślinności jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Warto mieć w zbiorniku wodnym ślimaki, które świetnie radzą sobie z nadmiarem glonów. Czyszczenie akwarium również powinno przebiegać w odpowiednim czasie, by nie usuwać naturalnej bariery ochronnej, która wytwarza się w akwarium.
Walka z glonami w akwarium czasem trwa dość długo, ale jeśli zastosujemy odpowiednie metody, problem powinien znikać.

 

Przeczytaj także: Skąd się bierze mętna woda w akwarium?Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość