Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Krewetki akwariowe, filtrujące, a może słodkowodne – jakie wybrać krewetki do akwarium, aby stworzyć najlepszą hodowlę?

Hodowla krewetek to coraz popularniejsze hobby wśród amatorów akwarystyki. Nietuzinkowy wygląd krewetki, ciekawy tryb życia i łatwość hodowli sprawiają, że stworzenie pierwszego krewetkarium jest wspaniałą przygodą już dla najmłodszych i niedoświadczonych osób.
Mogą być czerwone, białe, bordowe, a nawet w paski. Nie mają dużych wymagań, jedzą prawie wszystko, zabawnie podskakują i potrafią uciec z akwarium. Przeczytaj, czym jeszcze wyróżniają się krewetki hodowlane.

 

Krewetki w akwarium dobrze współżyją z małymi rybkami, np. gupikami.


Jakie akwarium dla krewetki?

Krewetki akwariowe nie mają dużych wymagań przestrzennych. Na początek przygody z kilkoma krewetkami (ok. 5) wystarczy prostokątne lub kwadratowe akwarium dla krewetek o pojemności około 10 lub 20 litrów. Niezbędny będzie również filtr, grzałka – gdyż krewetki preferują nieco cieplejszą wodę niż w temperaturze pokojowej, oraz lampa – idealna będzie ledowa o niezbyt dużym natężeniu.
W akwarium dla krewetek jako podłoża najlepiej użyć drobnoziarnistego żwiru o gładkiej powierzchni pomoże to skorupiakom bezpiecznie się poruszać. Oczywiście nie powinno zabraknąć ozdób w postaci roślin i elementów dekoracyjnych do akwarium. Krewetki słodkowodne uwielbiają się chować – a przecież akwarium to nie tylko mieszkanie dla krewetek, to także wyjątkowa ozdoba domu.
Krewetki są zwierzętami stadnymi, więc powinny być hodowane w przynajmniej 5-krewetkowej grupie.

 


Co jedzą krewetki?

Krewetki są padlinożercami i żywią się m.in. glonami, dlatego znakomicie sprawdzają się jako towarzystwo dla ryb akwariowych, pomagając utrzymać w akwarium czystość. Jakie ryby można łączyć z krewetkami? Doskonałym towarzystwem są gupiki, neonki czy inne małe rybki, dla których krewetki nie będą stanowiły jadalnego obiektu. Krewetki można karmić prawie wszystkim, choć najlepsze będą dla nich pokarmy roślinne m.in. Skrzyp polny, liście orzecha, dębu, pokrzywy, suszony banan czy jabłko, szpinak. Mogą zjeść też wysuszone, ugotowane warzywa takie jak np. brokuł, kalafior, marchewka, groszek czy czerwona papryka. Oczywiście wygodnie jest również stosować suchy pokarm dla ryb słodkowodnych.

 

Krewetki są wszystkożerne, można podawać im gotowy pokarm i uzupełniać dietę o warzywa czy liście.


Jakie są rodzaje krewetek akwariowych?

Krewetki można podzielić na karłowate, filtrujące oraz wielkoramienne. Do najczęściej spotykanych w hodowlach można zaliczyć:
• Crystal Red – jedne z najpopularniejszych hodowlanych krewetek, wybierane ze względu na piękną, czerwoną barwę i łatwość hodowli.
• Japońskie – czyli krewetki Amano. Również łatwe w hodowli, więc polecane początkującym. Niestety są trudne w rozmnażaniu.
• Cardina Babaulti – zielone krewetki, które mogą zmieniać swój kolor jak kameleon.
• Tiger – krewetki z czarnymi pasami na skorupie.
• Caridina Dennerli – czyli kardynał z Sulawesi. Bordowe krewetki w białe kropeczki
• Snow White – krewetka w białym, lub złoto-białym kolorze.
• Krewetka filtrująca – nie jest tak urodziwa jak poprzedniczki. Występuje przeważnie w kolorze szaro – beżowym i zwykle jako towarzystwo dla ryb akwariowych. Nie jest możliwe rozmnożenie tej krewetki w warunkach domowych.

 


Rozmnażanie krewetek akwariowych

Szczęśliwe, zdrowe krewetki szybko łącza się w pary. Po zapłodnieniu samica przechowuje zapłodnione jaja pod odwłokiem przez 5-6 tygodni. Ważne, aby w tym okresie zapewnić jej spokój, bo przestraszona może porzucić jaja. Urodzone krewetki są od razu samodzielne, aby przeżyły i nie zostały potraktowane przez inne krewetki i ryby jak plankton, powinno się znajdować w akwarium wiele kryjówek i gęsta roślinność.

 

Krewetki nie lubią małych przestrzeni, powinny mieć duże akwarium - krewetkarium, które jednocześnie jest piękną ozdobą domu.


Krewetki – ciekawostki:

  • Czy wiesz, że zestresowane krewetki często tracą barwy oraz wyskakują z akwariów, a samice inkubujące pod ogonem jaja mogą je porzucić?
  • Krewetki, które będą miały zbyt tłoczno w akwarium, będą z niego uciekać.
  • Rozmnażanie krewetek filtrujących w domowych warunkach jest niemal niemożliwe. Czasem można zaobserwować samicę noszącą jaja, ale aby wyhodować młode, trzeba by było przenieść larwy z wody słodkiej do słonej, a przed wylinką znów je przetransportować do wody słodkiej. W akwarystyce nie odnotowano przypadku rozmnożenia krewetek filtrujących w domowych warunkach. Całe szczęście, że to nie dotyczy wszystkich gatunków.

 

Krewetkarium na prezent?

W pełni wyposażone krewetkarium jest idealnym pomysłem na prezent dla fana akwarystyki. Nie polecamy dawania w prezencie zwierząt – to zawsze powinna być odpowiedzialna decyzja osoby, która ma się tymi zwierzętami opiekować, ale wyposażenie w bogaty zestaw będzie wspaniałą motywacją do rozpoczęcia pięknej przygody z hodowlą krewetek.

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość