Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Welonki - najważniejsze informacje o gatunku

Welonki to odmiana karasia, stworzona dzięki wieloletniej hodowli i selekcji karasia złocistego, czyli popularnej złotej rybki. To jedne z popularniejszych ryb akwariowych, które zaleca się trzymać odseparowane od pozostałych agresywnych gatunków z powodu podgryzania ich długich charakterystycznych płetw. Należą do ruchliwych ryb, które są towarzyskie i ciekawe świata, stosunkowo szybko się rozmnażają.

Welonki a inne ryby? Czy łączenie ze sobą różnych gatunków ryb jest dobrą opcją? Czy welonki to agresywne osobniki? Odpowiedzi na tego typu pytania znajdziecie w poniższym artykule.

 

Ryba welonka szara

 

Opis i historia ryby welonki

Welony ryby wywodzą się z Chin, gdzie już w VII wieku powstały pierwsze gatunki karasia. Ich nazwę wymyślił William T. Innesa w 1890 roku. Wyróżnia się kilka odmian ryb, aktualnie coraz więcej osób decyduje się na zakup welona ze względów hodowlanych lub wystawowych. Karasie lubią rycie w podłożu, często niszczą przy tym roślinność, ale w taki sposób się bawią i buszują po akwarium.
Częste pytanie zadawane przez młodych hodowcy ryb akwariowych to: Czy welony jedzą inne ryby? Okazuje się, że tego typu przekonanie jest błędne, welony to towarzyski i przyjazny gatunek, który najlepiej czuje się w stadzie z innymi.

 

 

Welonki rozmnażanie

Rozmnażanie się welonów nie jest aż tak łatwą sprawą, wymaga zapewnienia im odpowiednich warunków. Jeśli mimo to chcemy rozpocząć proces rozmnażania, warto odseparować samiczkę i samca od reszty osobników. Welony swoje jajeczka składają najczęściej na dnie obok roślin, ikra jest stosunkowo niewielka, dlatego też często inne ryby mogą zjadać jajeczka czy wylęgnięte potomstwo. Warto przez jakiś okres trzymać ikry w oddzielnym zbiorniku oraz poczekać aż welony podrosną by były w stanie same sobie poradzić w dużym zbiorniku wodnym. Sam wylęg trwa do kilku dni, a młode osobniki powinniśmy karmić planktonem lub larwami solowca. Cały proces rozmnażania się welonów jest skomplikowany i zdecydowanie prostszą opcją jest zakup rybek w sklepie zoologicznym.

 

Zobacz ofertę karm dla ryb

 

Jak dbać o welonki? Welonki w akwarium

Welonki lubią mieć dużo przestrzeni, dlatego zaleca się trzymać je w stosunkowo większych zbiornikach wodnych powyżej 100 litrów pojemności. Małe akwaria mogą być wykorzystywane dla pojedynczych osobników, chociaż welony to ryby stadne i lepiej się czują wśród ryb tego samego gatunku. Jedne z najczęstszych pytań zadawanych w sklepie zoologicznym dotyczą konkretnie ryb welonów oraz tego, z jakimi rybami mogą się one łączyć. Zaleca się unikać łączenia ich z agresywnymi odmianami, ale dość częstym wyborem są:
- mieczyki,
- glonojady,
- ryby danio.


Karasie są towarzyskimi osobnikami, które szybko się aklimatyzują w nowych miejscach. Jeśli chodzi o wymagania co do wody w akwarium, zaleca się zaopatrzyć w dobrej jakości filtr oraz termometr, optymalna temperatura dla welonów to od 18 do 24 stopni Celsjusza. PH wody powinno być w granicach 6 lub 7,5 pH, na rynku są dostępne preparaty, które wyrównują poziom pH oraz testery, dzięki którym sprawdzimy, w jakim stanie jest woda w zbiorniku.
Welonki nie należą do czystych ryb, stosunkowo często powinniśmy wymieniać im wodę w około 25% co 2 tygodnie, szczególnie w przypadku mniejszych zbiorników. Wielu akwarystów dobiera wyposażenie akwarium, tak aby kontrastowało do koloru welonka. W przypadku ciemnej łuski ryby, warto zakupić jasne kamienie czy piasek, który jeszcze bardziej uwydatni piękno i niezwykłość ryby.


Welonki są to ryby wszystkożerne, dlatego możemy podawać im każdą dostępną karmę, mimo to warto odpowiednio zbilansować dietę, by nie zabrakło im wszelkich potrzebnych mikroelementów i witamin.

 

Ryby welony to jedna z odmian złotych rybek

 

Choroby welonek

Choroby welonów mogą mieć bezpośredni związek z nieodpowiednim żywieniem lub nadmiernie zanieczyszczoną wodą, nieodpowiednią temperaturą, czy poziomem pH. Jeśli zadbamy o wyposażenie akwarium i będziemy utrzymywać taki sam stan wody, welon powinien prawidłowo i stosunkowo szybko się rozwijać. Do najpopularniejszych chorób welonów zaliczyć można ospę rybią, jeśli natomiast przekarmimy rybę, osobnik może się nabawić zapalenia pęcherza pławnego. Warto zainwestować w automaty do karmienia ryb, aby uniknąć tego typu problemów. Mimo to welonek należy do grupy ryb długowiecznych, jest w stanie przeżyć nawet do kilku lat bez większych problemów ze zdrowiem.

 

 

Welonki hodowla i cena

Ceny welonów mogą różnić się od siebie ze względu na miejsce zakupy. Warto kupować welonki ze sprawdzonej hodowli, by mieć pewność co do zdrowia i kondycji ryby. Częstym problemem, jaki może się pojawić to wprowadzenie chorego welona do zbiornika z innymi rybami, przez co całe akwarium jest w stanie się zarazić i zdechnąć. W Polsce welony są jednymi z popularniejszych gatunków ryb, są szeroko dostępne oraz poleca się je każdemu początkującemu akwaryście, wszystko za sprawą ich łagodnego usposobienia i nietypowego wyglądu.

Przeczytaj więcej o złotych rybkach i ich wymaganiach

 




Lida Pieczulis

Komentarze

Nowa wiadomość
Białe błonki na oczach