Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czy wiesz kiedy i jak królik okazuje miłość? Zobacz jak można skraść jego serce!

Królik miniaturka to jedno z najbardziej uroczych zwierząt domowych. Bez większego trudu zyskuje miłość domowników, ale czy on również potrafi ją okazać? Po czym poznać, że nasz królik naprawdę nas lubi?

Puchate futerko, bystre spojrzenie i radosne usposobienie królika sprawiają, że szybko zyskuje sympatię dzieci i dorosłych. Ale czy równie łatwo o miłość królika? Przeczytaj, co zrobić by był naprawdę szczęśliwy i sprawdź jakie sygnały świadczą o jego sympatii.

Królik w objęciach uśmiechniętego dziecka przytula się i tak okazuje miłość!


Czego potrzeba królikowi do szczęścia?

Królik do szczęścia potrzebuje trzech rzeczy: odpowiednio dużej klatki – a najlepiej od razu wybiegu dla królika, dobrze zbilansowanej karmy dla królika i troskliwego właściciela, który zawsze będzie blisko. Króliki to zwierzęta bardzo przywiązujące się do ludzi i w relacjach z człowiekiem potrafią okazać całe spektrum uczuć. Począwszy od wielkiej miłości, poprzez zaufanie, na złości i obrażaniu się kończąc. Warto poznać króliczy język, aby nawiązać z królikiem nić porozumienia.

 

Królik i człowiek, czyli bądź blisko – tul i głaszcz

Królik bardzo sobie ceni pieszczoty ludzi, którym ufa. Po czym poznać, że Twój dotyk sprawia mu przyjemność? Zaczyna delikatnie zgrzytać zębami. To oznaka, że jest bardzo zrelaksowany i nawet nie próbuj przerywać tej przyjemności.
Uwaga! Jeżeli poza pieszczotami królika słyszymy głośne zgrzytanie zębami, może to oznaczać, że naszego królika coś boli – niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Gdzie królik lubi być głaskany? Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale zwykle ulubionymi miejscami są policzki oraz kark. Większość królików lubi być również głaskanych po uszach.
Warto również wiedzieć, że zwykle królik nie lubi być noszony. Jest to dla niego przeżycie dość stresujące, więc o ile to możliwe pozwólmy mu podążać za nami na własnych nóżkach.

 


Jak królik okazuje miłość?

Jest mi z Tobą dobrze – ufam Ci!

Twój królik chętnie leży na plecach? To świetnie – znaczy to, że jest w Twoim towarzystwie szczęśliwy i czuje się bezpiecznie. Jak w przypadku większości zwierząt odsłanianie najwrażliwszej części ciała – brzucha, świadczy o zaufaniu. Kiedy po zabawie i pieszczotach zobaczysz, jak królik rzuca się na bok i bezwładnie zasypia to wiedz, że właśnie obserwujesz najszczęśliwszego królika na świecie. Wie, że jest pod dobrą opieką i nic mu przy Tobie nie grozi.

 

Króliki to towarzyskie zwierzęta, jak zaufają opiekunowi to chętnie się przytulają.

 

Tak bardzo Cię kocham, że Cię zjem!

Zostałeś polizany przez królika? Gratulujemy! To niezbity dowód króliczej troski i miłości. Królik liże tylko tych, których naprawdę lubi, bo chce tak Tobie sprawić przyjemność. Tak zachowują się również króliki wobec innych królików. Zdarza się również, że królik liże przedmioty pachnące właścicielem. Podobno w niektórych przypadkach lizanie człowieka przez królika wynika z niedoborów soli, ale kto by w to wierzył. Kocha i już!

 

Hej! Popatrz na mnie! I zapewnij zabawki dla królika!

Króliki to mistrzowie pozyskiwania atencji. Mogą to robić w dwojaki sposób. Albo dyskretnie, delikatnie trącają noskiem, albo urządzają skoczne przedstawienie – radosne skoki, piruety i energiczne akrobacje to domena wesołych, spragnionych zabawy królików. Nie daj się długo zapraszać do zabawy. Zignorowany, spragniony zabawy królik może się bardzo szybko obrazić. Jeżeli w danym momencie nie masz dla niego czasu, koniecznie zajmij go zabawkami dla królika. Nie gwarantujemy, że uda się go udobruchać, ale zawsze warto się spróbować.


Królik tupie nóżką? To foch, bo nie masz dla niego czasu!

Niestety nasz mały przyjaciel tak samo jak znakomicie potrafi okazać miłość i zaufanie – tak równie dobrze umie się obrazić i zezłościć. Zarówno wtedy, kiedy nie okazujemy mu zainteresowania, jak i wtedy, kiedy ma już dość pieszczot i czułości. Jak rozpoznać króliczy gniew? Najbardziej wyraźnym sygnałem jest tupanie. W ten sposób królik manifestuje niezadowolenie. Ale uwaga, tu należy być czujnym, bo tupanie może również oznaczać strach. Jeżeli jest to oznaka złości, to najczęściej możemy zaobserwować również szybkie ruchy ogonem – podobnie jak u psa. Trzecim ważnym sygnałem niezadowolonego królika jest energiczne trącanie nosem. Najczęściej w ten sposób królik daje do zrozumienia, że nie chce być już głaskany czy noszony. Ktoś, kto je zignoruje może doprowadzić do ostatecznego aktu zdenerwowania – ugryzienia.


Albo Ty mi zapewnisz atrakcje, albo ja Ci nie dam spokoju!

Królik potrafi być bardzo kochany i zabawny, ale potrafi być również nieznośny – zwłaszcza, gdy nocą nie daje spać, szarpiąc bramkę klatki. Dlaczego królik gryzie klatkę? Powodów może być kilka. Może to wynikać z niezaspokojonej potrzeby ruchu, tęsknoty, z potrzeby ścierania zębów, głodu albo z nudy. Królik to bystre zwierzę, więc doskonale wie jak zwrócić na siebie uwagę. Jest też dość uparte, więc nie spocznie, dopóki mu się to nie uda.

 


Właścicielowi pozostaje tylko przystać na żądania królika i cieszyć się, bo w zamian otrzymuje ogrom króliczej radości i miłości.

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nowa wiadomość
Dziś gdy siedziałam z córkami na kanapie królik skoczył na córkę i ją ugryzł z niewiadomego powodu wcześniej do niej wskakiwał aby się pogłaskać co mogło być powodem że ją ugryzł sam do niej wskoczył
oraz mam drugie pytanie. Co mam myśleć jeśli mój królik za mną biega?
Mam pytanie.
1Moje obydwa króliki to robiły choć nie są rodziną. Co ma na myśli mój królik kiedy nagle podczas biegu skacze wysoko w górę rozciąga ciało i wraca na ziemię a następnie jeszcze raz?
Beato, taki odgłos u królika może być mylnie interpretowany jako warczenie, a może być raczej skutkiem przeziębienia lub schorzeń górnych dróg oddechowych - szczególnie jeśli występuje od niedawna. Zaleca się nagranie takiego odgłosu królika i udanie się z królikiem do weterynarza.
Co oznacza królicze warczenie?
Bardzo fajny artykuł!