Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jakie zioła dla królika wybrać?

Suszone zioła dla królika to element urozmaicający codzienną dietę gryzonia. Warto rozszerzać opcje żywieniowe królików i nie podawać im jedynie sianka czy karmy. Zdrowie naszych pupili zależy w dużej mierze od jedzenia, jakie spożywają i co ważne od jakości. Dodatkowo okazuje się, że dobrze dobrane zioła mogą mieć działanie lecznicze i pomagać w walce z licznymi schorzeniami u królika.

 

Królik miniaturka je sałatę.

 

Zalety ziół dla królika

Podawanie podstawowych mieszanek ziół dla królika pozwoli zapobiec monotonnej diecie, warto uzupełniać ją innymi dodatkami, dzięki czemu system trawienny pupila będzie zdecydowanie lepiej funkcjonował. Warto powiedzieć więcej na temat samych zalet ziół dla królika, do nich zaliczyć można:

- poprawa trawienia,
- puszyste futerko,
- zdrowa skóra,
- leczenie chorób układu pokarmowego.


Jak widzimy, zalet jest wiele, dlatego też dieta wzbogacona o zioła pozytywnie wpłynie na zdrowie naszych pupili. Mimo to warto dostosować dawkę i rodzaj ziół pod indywidualne preferencje królika. Można skonsultować sprawę z naszym weterynarzem, który zaleci konkretne mieszanki ziół dla królika. Pamiętajmy również o zwykłej karmie dla królika, gdyż ona stanowi podstawę żywienia. Zioła są dodatkiem.

 

Zobacz ofertę karm i przysmaków dla królików

 

Jakie zioła może jeść królik?

Jakie zioła może jeść królik? Warto na tego typu pytanie odpowiedzieć sobie już na samym początku, by nie zrobić krzywdy dla pupila. Każdy rodzaj ma inne zastosowanie i będzie odpowiedni na innego typu dolegliwości. Przykładowo na problemy z układem trawiennym, poprawę kondycji futra i skóry podaje się:
mniszek lekarski, korzeń cykorii, liść brzozy czy ziele mięty.
W przypadku niedoboru witamin i minerałów w diecie królika warto sięgnąć po:
- suszone zioła,
- suszone owoce i warzywa


Każde z nich stanowi źródło witamin z grupy C, B, P, K, E, soli mineralnych i mikroelementów. Jeśli mimo odpowiedniego doboru ziół czy suszonych warzyw zwierzę nie przepada za tego typu jedzeniem, można podawać kompleks witamin w formie płynu. Na rynku są dostępne przykładowo witamina C dla gryzoni, której kilka kropelek dziennie można dodać do poidełka. Dzięki czemu królik podczas picia wody, bezpośrednio spożyje odpowiednią dawkę witamin, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

 

Królik obgryza liście.

 

Mieszanka ziół dla królika

Podstawowe dostępne mieszanki ziół dla królika, to dobre rozwiązanie, kiedy pupil posiada dużo niedoborów mikroelementów i minerałów. W takim przypadku mieszanka ziół sprawdzi się doskonale. To również duża oszczędność czasu, dla które osób nie mają możliwości samodzielnie skompletować całych zestawów ziół. Wtedy warto sięgnąć po gotowe produkty.

Odpowiednio dobrany skład takich mieszanek powinien zawierać gałązki i korzenie wpływają pozytywnie na ścieranie się siekaczy, co pomaga w zapobieganiu chorób uzębienia królika. Suszone zioła dla królika w formie mieszanek składają się najczęściej z liści, patyczków, płatków róż czy słonecznika. Całość jest skomponowana w taki sposób, by zaspokoić wszelkie niedobory witamin i mikroelementów naszego pupila.


Gdzie kupić zioła dla królika?

Zioła, jakie może jeść królik warto kupować ze sprawdzonych źródeł, często mieszanki ziół mogą w swoim składzie posiadać niepotrzebne dodatki czy szkodliwe uzupełniacze. Dlatego najlepiej samemu je komponować, przykładowo mniszek lekarski czy liść brzozy kupimy w aptece lub sklepie zielarskim. Następnie wystarczy jednie odmierzyć konkretne porcje i codziennie podawać królikowi do miski, czy razem z sianem. Na rynku dostępne są również skomponowane mieszanki lub preparaty w formie płynu, które dodajemy do wody czy jedzenia. Opcji do wyboru jest wiele, najważniejsza jest jakość produktu oraz systematyczne ich podawanie. Wtedy dopiero można zauważyć jakiekolwiek efekty.

 

Królik miniaturowy je gałęzie jarmużu.

 

Jakie zioła podawać codziennie dla królika?

Mieszanka ziół dla królika jest ważnym elementem ich codziennej diety, mimo to warto pamiętać, że nie każdy rodzaj ziół można podawać królikowi codziennie. Niektóre z nich w nadmiarze mogą powodować wydzielanie się toksycznych substancji. Dlatego też warto wszelkie zmiany w diecie pupila przedyskutować z lekarzem, który zaleci odpowiednią częstotliwość i porcję dawkowania. Jeśli chodzi o zioła, które nawet w nadmiarze nie będą powodowały żadnych negatywnych skutków, zaliczyć do nich możemy:

  • babkę lancetowatą,
  • mniszka lekarskiego,
  • melisę,
  • liść brzozy


Każde z wyżej wymienionych ziół ma na tyle delikatne działanie, że nie powinny powodować żadnych niepożądanych skutków ani alergii. Pamiętajmy, że zioła to tylko dodatek do całej diety królika i nie mogą stanowić podstawę odżywiania, musimy to traktować jako suplementację.

Jakie zioła może jeść królik, gdzie kupimy odpowiednie mieszanki? Pytań na ten temat jest wiele, bo to dość nieznany temat dla właścicieli królików. Uznaje się, że ten rodzaj pupili spożywa jedynie siano i suchą karmę, okazuje się, takie myślenie jest błędne. Dieta królika powinna być urozmaicona o inne składniki odżywcze takie jak zioła czy suszone warzywa i owoce. Dzięki nim poprawimy procesy trawienne i ogólny stan zdrowia naszych pupili.



Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość