Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Dlaczego koty miauczą i co oznacza kocia mowa?

Miauczenie kota nie jest odgłosem pozbawionym znaczenia. To złożony repertuar dźwięków (o różnych tonacjach, częstotliwościach, natężeniu), którym czworonogi posługują się niemal wyłącznie w kontakcie z ludźmi.

Obserwując dorosłe koty, łatwo zauważyć, że „rozmawiają” ze sobą za pomocą najróżniejszych odgłosów, wśród których niezwykle rzadko zdarza się miauczenie. Miauczą kocięta, by w ten sposób przywołać swoją matkę. Usłyszeć można także specyficzne, głośne miauczenie kotki w rui, która sygnalizuje samcom swoją gotowość do rozrodu. W innych przypadkach czworonogi porozumiewają się między sobą sycząc, warcząc, prychając, piszcząc, pomrukując czy gruchając. Miauczenie najprawdopodobniej „wypracowały” przez tysiące lat ewolucji, jakie upłynęły od czasu, kiedy zostały udomowione przez człowieka. Koty miauczą, by komunikować się ze swoimi opiekunami.

 

Miauczenie kota może oznaczać chęć zwrócenia na siebie uwagi, ale także ważne potrzeby - pragnienie, głód, ból i dyskomfort. Zawsze powinniśmy upewnić się czy kotu nie jest potrzebna nasza pomoc.

 


Czym jest miauczenie kota? 


Miauczenie kotów niejednokrotnie było przedmiotem dociekań naukowców. Zwrócili uwagę na fakt, że udomowione drapieżniki wydają zupełnie inne odgłosy niż wolnożyjące – dźwięki o częstotliwości bardzo podobnej do tej, którą ma płacz niemowlęcia. Można wysnuć wniosek, że koty nauczyły się miauczeć, obserwując reakcje ludzi w swoim otoczeniu. Dziecięcy płacz jest bowiem odgłosem, na który człowiek instynktownie odpowiada żywym zainteresowaniem. Wzbudza opiekuńcze instynkty, a właśnie tego udomowione koty oczekują od ludzi,miaucząc.

Kocie miauczenie jest kwestią bardzo indywidualną, zależną w pewnym stopniu od rasy, ale głównie od usposobienia danego osobnika. Podobnie jak ludzie, niektóre koty są bardzo „gadatliwe”, a inne – na co dzień milczące. Opiekun większej liczby tych zwierząt bez trudu zauważy także, że każde z nich ma swój specyficzny repertuar dźwięków, używanych w zależności od okoliczności. To jeszcze jeden dowód na potwierdzenie tezy, że koty miauczą w konkretnym celu.

 

Koty miauczą głównie w kontaktach z ludźmi. Przy innych zwierzętach raczej używają innych sygnałów aniżeli miauczenia.


Co oznacza miauczenie kota?


Przyczyny miauczenia kota domyślić się można dzięki wnikliwej obserwacji swojego pupila. Znaczenie kociej wokalizacji zwykle można wywnioskować z jej kontekstu. Koty miauczą na przykład wówczas, gdy:
  • witają się z opiekunem – wyrażają w ten sposób swoją radość z jego powrotu;
  • chcą zwrócić na siebie uwagę – np. szukają fizycznego kontaktu (głaskania) albo są znudzone i oczekują zabawy;
  • proszą o jedzenie – zwykle kręcą się przy tym przy swojej misce lub biegną za opiekunem, gdy ten wychodzi do kuchni;
  • chcą dostać się za zamknięte drzwi – wyjść na dwór, wejść do szafy, drugiego pokoju itp.;
  • komunikują, że dzieje się coś, co je niepokoi lub czego nie aprobują – np. gdy mają brudną kuwetę albo gdy ktoś siedzi w ich ulubionym fotelu.



Zdecydowanie warto zachowywać czujność wobec miauczenia swojego kota, ponieważ może być ono bardzo istotnym sygnałem. Zdarza się, że wydawane przez pupila dźwięki są po prostu formą nawiązania kontaktu czy odpowiedzi w interakcji z opiekunem. Jednak koty miauczące bez widocznej przyczyny często sygnalizują cierpienie. Zaniepokoić powinna w szczególności zmiana w dotychczasowym repertuarze kocich odgłosów. Dziwne miauczenie kota, który zwykle był „małomówny”, może świadczyć o chorobie.

 


Jak oduczyć kota miauczenia?

Miauczące koty to norma i trzeba wziąć ten czynnik pod uwagę, przyjmując zwierzę pod swój dach. Niemniej nieustanne „gadulstwo” pupila może stać się problemem. Niektórzy opiekunowie skarżą się na głośne miauczenie swojego kota w środku nocy czy podczas rodzinnego obiadu. Problemu tego nigdy nie wolno rozwiązywać, karcąc zwierzę za niepożądane zachowanie. Należy pamiętać, że miauczenie jest komunikatem i ustalić jego przyczynę. Kot może sygnalizować ból albo brak wody w misce, a wówczas sytuacja wymaga adekwatnej reakcji opiekuna. Kiedy zwierzę jedynie domaga się uwagi czy posiłku, trzeba spełniać jego potrzeby dopiero wówczas, gdy jest spokojne. Jeśli osiągnie swój cel po serii głośnych miauków, z całą pewnością posłuży się tym narzędziem także następnym razem.

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Dlaczego kot hałasuje w nocy?

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość