Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kot abisyński – pochodzenie, wygląd, charakter i pielęgnacja

Koty abisyńskie to pierwotna i zarazem jedna z najstarszych spośród uznanych ras. Te niezwykle inteligentne i bardzo aktywne zwierzęta nie lubią samotności. Wybierając sobie takiego czworonożnego przyjaciela, trzeba być przygotowanym na poświęcenie mu dostatecznej ilości uwagi.

 

Nazwa kotów abisyńskich ma niewiele wspólnego z ich pochodzeniem. Wprawdzie pierwszy kot abisyński trafił do Europy z terenów dzisiejszej Etiopii (dawniej Abisynii), ale nie stamtąd wywodzi się rasa. Mitem jest także, że przodkowie Abisyńczyków w starożytności czczeni byli przez Egipcjan (o czym świadczyć miało podobieństwo rasy do kotów uwiecznionych na rzeźbach i malowidłach). Współcześnie stwierdzono, że mutacja genu odpowiadająca za wzór sierści kotów abisyńskich nie występuje na żadnym z wyżej wymienionych terenów.

 

Koty abisyńskie należą do grupy kotów orientalnych. Są bardzo towarzyskie i ciekawskie.

 

Pochodzenie kotów abisyńskich

Badania genetyczne wskazują, że koty abisyńskie to bardzo stara rasa, wywodząca się z wybrzeży Oceanu Indyjskiego i Azji Południowo-Wschodniej. Pierwszym osobnikiem uznanym na Starym Kontynencie za rasowego była kotka Zula, która w 1868 roku trafiła do Anglii. Zachwyceni jej urodą Brytyjczycy podjęli hodowlę, krzyżując abisynkę m.in. z kotem brytyjskim krótkowłosym. Równolegle rasę zaczęto rozwijać w Stanach Zjednoczonych, przykładając tym większą wagę do jej czystości. W efekcie abisyńczyki po obu stronach Atlantyku różnią się nieco budową ciała. Koty abisyńskie zostały oficjalnie uznane za nową rasę na początku XX wieku. Ich populację zdziesiątkowały dwie wojny światowe. Dzięki wspólnym wysiłkom hodowców amerykańskich i europejskich rasa została odtworzona w drugiej połowie XX wieku.

 

 

Sylwetka kota abisyńskiego

Koty abisyńskie to zwierzęta średniej wielkości (samice ważą 3–4 kg, a samce 4–5 kg), o proporcjonalnej, szczupłej, choć atletycznej budowie ciała. Mają giętki, świetnie umięśniony tułów, długie, smukłe kończyny zakończone małymi, owalnymi łapami i długi, spiczasty na końcu ogon. Głowa abisyńczyków ma klinowaty kształt. Duże, szerokie u nasady uszy rozstawione są szeroko i osadzone stosunkowo nisko. Posiadają charakterystyczny rysunek w tylnej części – przypominający ciemny odcisk kciuka. Migdałowate oczy kotów abisyńskich zwykle mają kolor złoty, miedziany, zielony lub orzechowy. Otoczone są ciemnymi obwódkami. Nosy czworonogów są czerwone, obwiedzione na czarno. Abisyńczyki mają krótką, przylegającą do ciała sierść z niewielką ilością podszerstka oraz niezwykle ciekawe umaszczenie, które zawdzięczają genowi agouti. Powoduje on, że pigment włosa rozkłada się nierównomiernie, w związku z czym każdy włos ma kilka prążków. Tak zwany ticking występuje zwykle na głowie, plecach, ogonie i zewnętrznej stronie nóg. Pozostałe partie skóry ciała mają barwę podstawową, najczęściej płową, szaro-niebieską, miedzianorudą lub jasnokremową.

 

Głowa kotów abisyńskich jest w kształcie klina, a uszy szeroko rozstawione z charakterystyczną plamką z tyłu.

 

Charakter kotów abisyńskich

Koty abisyńskie to zwierzęta niezwykle inteligentne, o niespożytej energii. Warto zapewnić im odpowiednio dużą przestrzeń do szaleństw, uwzględniając przy tym wysoki drapak. Uwielbiają zabawę, w ramach której można nauczyć ich wielu sztuczek. Są odważne i ciekawe świata – potrafią chodzić krok w krok za swoim opiekunem i obserwować jego działania. Wynika to także z faktu, że są bardzo towarzyskie. Potrzebują stałej bliskości swojego „stada”, więc osoby zapracowane, które nie mogą poświęcić kotu dostatecznie wiele czasu, powinny pomyśleć o zapewnieniu abisyńczykowi towarzysza zabaw, najlepiej w postaci jego rodzeństwa. Nic jednak nie zastąpi czworonogowi kontaktu z „jego człowiekiem” i codziennej porcji pieszczot. Abisyńczyki potrafią się ich domagać. W odróżnieniu od większości kotów orientalnych obdarzone są delikatnym, cichym głosem, więc ich wokalizacja nie powinna być dla nikogo męcząca.

 

 Abisyńczyki są rasą kotów bardzo chętnie się uczących. Można z powodzeniem wychodzić z nimi na spacery, uczyć sztuczek i zagadywać.

 

Zdrowie i pielęgnacja kotów abisyńskich

Koty abisyńskie żyją około 13–15 lat. Mimo iż są rasą pierwotną, wykazują skłonność do schorzeń dziedzicznych. Najczęściej zmagają się z:

  • postępującym zanikiem siatkówki,
  • anemią,
  • niewydolnością nerek,
  • zapaleniem dziąseł.

 

Generalnie jednak abisyńczyki cieszą się dobrym zdrowiem i nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, poza rutynowym szczotkowaniem sierści (raz w tygodniu), przycinaniem pazurów czy sprawdzaniem czystości uszu. Ze względu na wysoki poziom aktywności nie mają skłonności do nadwagi. Należy jednak zapewnić im dużo ruchu i wysokiej jakości karmę, dostarczającą odpowiednią ilość energii, czyli wysokobiałkową. Abisyńczyki czują się doskonale na diecie BARF, ale można je żywić także gotowymi karmami. Ze względu na wrodzoną skłonność rasy do schorzeń dróg moczowych, powinny być żywione karmami mokrymi z niewielką dolewką wody.

 

Przepiękne i inteligentne koty abisyńskie nie cieszą się jeszcze dużą popularnością w Polsce. Po odbudowie rasy po wojnach, dopiero zyskują fanów.

 

Ciekawostki o kotach abisyńskich

  • Specyficzne umaszczenie kotów abisyńskich sprawia, że ich sierść przypomina futro zająca – z tego względu bywają nazywane kotami zajęczymi.
  • W związku z nierównomiernym rozmieszczeniem pigmentu we włosie sierść poszczególnych osobników może mieć różną miękkość.
  • W Polsce kota abisyńskiego z hodowli można kupić w cenie 2000–3000 zł.

 

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość