Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kot amerykański krótkowłosy - Encyklopedia ras kotów

Kot amerykański krótkowłosy nazywany jest potocznie amerykańskim kotem w pasy. To srebrzysto – czarne futro jest znakiem charakterystycznym tych kotów i jednocześnie jednym z głównych ich wyróżników. Amerykańskie koty krótkowłose są bowiem dosyć nieosobliwe. Zarówno wygląd, jak i charakter, mają idealnie w punkt – są wyrównane w każdą stronę. Czy to jednak oznacza, że są dla każdego? Przekonaj się.

 

Kot amerykański krótkowłosy.

 

Historia kotów amerykańskich

Koty amerykańskie pochodzą od przodków kotów brytyjskich, szczególnie tych maści srebrzystej pręgowanej. Pierwsze z nich dotarły do USA na statkach w XVII wieku. Łączy się to z imigracją Europejczyków. Wyprawa żeglowcem „Mayflower” z 1620 roku była pierwszą taką udokumentowaną. To tam europejscy osadnicy, koloniści i pielgrzymi zabrali ze sobą koty, właśnie głównie brytyjskie, aby te łapały gryzonie – szczury i myszy na statku, a następnie w domach, ogrodach, na wsiach i w miastach. Na „Mayflower” znajdowała się ciężarna kotka, która urodziła zdrowy, liczny miot i to jego uznaje się za rozpoczęcie procesu kształtowania się rasy w Ameryce.

Koty te tak się tak rozprzestrzeniły, że stały się właściwie wszędobylskimi dachowcami, uznawanymi za stały element krajobrazu. Latami ta sytuacja się nie zmieniała, ale przełom nastąpił z początkiem XX wieku. Patrioci i miłośnicy kotów postanowili wyróżnić swoją rodzimą rasę, a także zacząć pokazywać ją na wystawach kotów. Konieczne do tego było zatwierdzenie rasy, co wiąże się z usystematyzowaniem puli genetycznej – czyli wyizolowaniem kotów amerykańskich świadomie hodowanych od tych ulicznych okazów. Udało się to dopiero w roku 1895, kiedy to zaprezentowano na wystawie amerykańskie koty. Wtedy rasa ta występowała pod nazwą „rodzime krótkowłose”, dopiero w roku 1965 została oficjalnie zmienione na „amerykańskie krótkowłose” i taka obowiązuje do dzisiaj.

Koty amerykańskie naturalnie, przystosowując się do otoczenia USA musiały wykształcić cechy, które ostatecznie rozróżniają je od przodków. Nadal jednak są to koty bardzo silne, odporne, krzepkie.

 

 Amerykański kot srebrny.

Sylwetka i wzorzec kota amerykańskiego krótkowłosego

Kot amerykański krótkowłosy ma zwartą, symetryczną i regularną sylwetkę. Jest muskularny, o dobrych proporcjach. Średniej wielkości i długości. Grzbiet prosty i średni, ogon średniej długości i szerokości. Nogi mocne, średniej długości.

Głowa kota tej rasy jest okrągła, z dużymi oczami – zazwyczaj pomarańczowymi, jednak zależne jest to od umaszczenia. Uszy kota amerykańskiego są średniej wielkości, trójkątne, zakończone delikatnie. Kości policzkowe są mocno zarysowane.

Sierść kota amerykańskiego krótkowłosego jest gęsta i gruba. Włos krótki, standardowo liniejący. Dopuszczalne jest umaszczenie i wielobarwne i jednobarwne, preferowane pręgowane.

Po kotach brytyjskich, kotom amerykańskim krótkowłosym z pewnością pozostało coś z wyglądu. Rasy są do siebie w ogólnym wzorcu podobne, ale koty amerykańskie są mniejsze i drobniejsze od brytyjczyków.

 

 Kot amerykański krótkowłosy srebrno-czarny.

 

Amerykański kot krótkowłosy – charakter

Koty amerykańskie krótkowłose są przyjacielskie, łagodne, skore do poznawania nowych osób i miejsc. Koty te lubią zabawę z opiekunami, jednak potrafią też bawić się same i same znaleźć sobie zajęcie. Nie są natarczywe i nie mają w naturze domagania się wszystkiego miauczeniem, ale mimo wszystko potrzebują bliskości z człowiekiem i chętnie korzystają z możliwości przytulania się. Są to koty bardzo opanowane.

Koty amerykańskie nie są wymagające. Idealnie odnajdują się w dużych rodzinach z częstymi gośćmi, w kontaktach z dziećmi czy nawet psami i innymi gatunkami zwierząt. Warto mieć jednak na uwadze, że ta rasa została ukształtowana do pracy. Te koty lubią mieć zajęcie i aktywności. Świetną rozrywką mogą być dla nich spacery na smyczy, a bardzo przydatna będzie woliera dla kota lub osiatkowany balkon.

Kot z legalnej, dobrej hodowli i po dobrej socjalizacji nie powinien mieć większych problemów behawioralnych. Łatwo się przystosowuje do otoczenia i znajduje sobie zajęcie.

Przeczytaj także: Jaki kot do mnie pasuje?

 

Kot amerykański krótkowłosy - zdrowie

Amerykańskie krótkowłose są kotami o mocnym zdrowiu i silnej odporności. Cieszą się też długim życiem. Kot amerykański średnio żyje nawet 20 lat. Nie ma przy tym predyspozycji genetycznych do żadnych konkretnych chorób i dobrze radzi sobie ze zmiennymi warunkami klimatycznymi.

Warto mieć na uwadze poprawną dietę kota amerykańskiego. Przy karmie złej jakości, mogą one nadmiernie tyć, co szybko może doprowadzić do otyłości kota. Zainwestuj w karmę bezzbożową, najlepiej mokrą. W przypadku karmy suchej dla kota, zalecane jest delikatne jej mieszanie z wodą, aby nawodnić kota i nie doprowadzić do odwodnienia. Warto też zainwestować w fontannę dla kota, zapewni ona częstsze picie wody przez kota, a od razu także zabawę dla mruczka.

 

 Kot i kociak amerykański krótkowłosy.

 

Kot amerykański krótkowłosy – cena

Cena kociaka amerykańskiego krótkowłosego to około 3000 zł. Wyższe ceny osiągają kociaki srebrne pręgowane.

W Polsce ta rasa kotów nie jest popularna i jest bardzo mało hodowli amerykańskich krótkowłosych. Zdecydowanie więcej ich hodowli jest na zachodzie, a najwięcej w USA. Szukając renomowanych hodowli lub bywając na wystawach kotów, można natrafić na ceny kota amerykańskiego krótkowłosego w dolarach lub euro (ok. 1000 euro) właśnie ze względu na zagraniczne hodowle tej rasy.

Wyprawka dla kociaka amerykańskiego krótkowłosego to koszt ok. 400 zł, natomiast miesięczne utrzymanie kota wyniesie ok. 200 zł.

 

 

Ciekawostki o kocie amerykańskim krótkowłosym

Koty amerykańskie krótkowłose przyczyniły się do powstania lub odbudowania wielu ras kotów, m.in.:Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość