Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Turecki van, czyli kot z rudymi łatami - Encyklopedia ras kotów

Turecki van to kot niesamowity! Jest to jedna z najstarszych ras kotów na świecie. Dodatkowo, co jest rzadkie w świecie kotów – to doskonały pływak, a dzięki bardzo silnym i umięśnionym nogom – to wyczynowy skoczek. Z wyglądu turecki van wyróżnia się futrem miękkim niczym kaszmir, a także możliwą i częstą heterochromią.

Koty tureckie vany – przez nazwę – czasami są mylone z kotami tureckie angory. Obie rasy łączy miejsce pochodzenia oraz miękkie i półdługie futro, ale poza tym niewiele mają ze sobą wspólnego.

 

Turecki van z żółtymi oczami i rudymi łatami na białym futrze. 

 

Turecki van – historia rasy

Koty tej rasy od zawsze występowały na terytorium Turcji. Przypuszcza się, że kolebką było miejsce w okolicy jeziora Wan (stąd też nazwa rasy), znajdującego się w Anatolii.

Turecki van jest uznawany za jedną z najstarszych ras kotów w historii. Znaleziska z sylwetkami tych kotów datowane są nawet na 5000 rok p.n.e.! Wizerunki tureckiego vana najczęściej widniały na biżuterii lub jako figurki gliniane, a także na płótnach.
W Europie pojawiły się dwukrotnie. Najpierw były zdobyczami i nagrodami podczas wypraw krzyżowych w latach 1100 – 1300, jednak nie cieszyły się popularnością i samoistnie ich populacja zanikała. Dopiero w latach 50. XX wieku para kotów tureckich vanów została przywieziona do Wielkiej Brytanii i pojawił się pierwszy miot, a w 1969 roku rasa została oficjalnie uznana. Wszystko to dzięki staraniom dwóch dziennikarek brytyjskich.

Rasa rozprzestrzeniła się mocniej w Europie oraz USA w latach 70. XX wieku. Jednak do dzisiaj rasa nie jest na tych terenach popularna. Ich główne populacje nadal są w Turcji, gdzie można te koty spotkać na każdym kroku. Mimo że w rodzinnym kraju tureckie vany są właściwie od zawsze, to dopiero niedawno została tam oficjalnie uznana i został spisany ich wzorzec.

 

Wygląd kota rasy turecki van

Turecki van jest kotem średniej wielkości, ale stosunkowo długim. Ciało ma proporcjonalne, mocne i silne. Pod półdługą sierścią, wyczuwalna jest muskulatura. Turecki van ma szeroką klatkę piersiową, bardzo umięśnione nogi i szerokie łapy. Ogon jest średnio długi, ale bardzo puszysty. Głowa tureckiego vana jest proporcjonalnie duża do całej sylwetki, szeroka z prostym nosem i dużymi, szeroko rozstawionymi uszami. Kot ten ma oczy migdałowe. Dozwolone są kolory: bursztynowy lub niebieski, a także możliwa jest heterochromia, czyli oczy w różnych kolorach (jedno niebieskie, drugie bursztynowe).

 

Turecki van jest kotem średniej wielkości o półdługiej sierści.

 

Umaszczenie tureckiego vana

Turecki van powinien mieć umaszczenie biało – rude, ze zdecydowaną przewagą białego. Preferowane jest futro śnieżnobiałe z dwoma rudymi plamami – jedną na głowie (preferowana nie nachodząca na uszy), a drugą na ogonie (najlepiej w formie prążkowanej).

Możliwa jest jeszcze trzecia, ruda plama. Nazywana „kciukiem Allaha”. Ta ruda plama czasami występuje między łopatkami kota. Według legendy pozostawił ją Allah, aby oznaczyć i pobłogosławić tureckie vany odchodzące z Arki Noego.

 

Pielęgnacja i zdrowie tureckiego vana

Turecki van ma sierść składającą się z włosów okrywowych, brak jest podszerstka. Dzięki temu sierść tego kota jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji. Nie ma ona tendencji do plątania się czy kołtunienia. Jednak w mroźne okresy sierść staje się grubsza, dochodzą włosy puchowe, które chronią kota przed zmarznięciem.

Średnia długość życia tureckiego vana to 18 lat. Koty tej rasy uchodzą za zdrowe i silne. Z predyspozycji do chorób wyróżnia się głuchotę oraz ataksję.

Dieta tureckiego vana powinna być bogata w białko zwierzęce oraz tłuszcze zwierzęce. Jeśli nie zdecydujesz się na przygotowywanie pod okiem dietetyka zwierzęcego karmy BARF dla kota to warto wybrać jedną z wysokiej jakości gotowych karm dla kotów. Do posiłków, w celu ich urozmaicenia, a także dostarczenia większej ilości kwasów Omega 3, dobrze jest dodawać olej z łososia lub olej z kryla.

 

Kot turecki van z charakterystycznymi rudymi łatami na białej sierści.

 

Turecki van – charakter

Koty tureckie vany są nad wyraz żywiołowe i ciekawe życia! Potrzebują one dużo stymulacji fizycznej oraz psychicznej, aby być w pełni szczęśliwe. Łączy się to z ich dużą inteligencją. Tureckie vany pokochają naukę sztuczek i spacery na smyczy (po uprzednim przyzwyczajeniu do kocich szelek). Decydując się na kota tej rasy, warto mieć w domu matę węchową, a także koniecznie wysoki drapak i sporo zabawek. Tureckie vany kochają zabawę, szczególnie przydadzą się długodystansowe wędki i zabawki do samodzielnej zabawy.

Turecki van, oprócz wesołego i żywego usposobienia, jest także niemałym łobuzem. Koty te – jeśli są już lekko znudzone – psocą i same znajdują sobie zabawę. Porozrzucane przedmioty i zabawki, pootwierane szafki czy nawet rozkopane rośliny – trzeba mieć na uwadze, że inteligentny, ale znudzony kot poradzi sobie właśnie w taki sposób.

Dla tureckiego vana czułość i bliskość definiowana jest poprzez już samo przebywanie w jednym pomieszczeniu czy siedzenie obok siebie. Tureckie vany nie są „standardowymi” przytulasami. Swoje mocne oddanie i wierność rodzinie okazują w taki właśnie sposób.

 

Przeczytaj również: Spacery z kotem na smyczy - za i przeciw

 

Turecki van – cena

Koszt kociaka turecki van to około 3500 zł. Tylko renomowana i sprawdzona hodowla, wpisana do rejestru, daje gwarancję legalnego rozrodu kotów. Decydując się na kociaka zawsze odwiedź hodowlę, porozmawiaj z hodowcą i rozwiej wszelkie swoje wątpliwości. Pamiętaj, że masz prawo zobaczyć cały miot, a także rodzica lub rodziców młodych. Jeżeli dopiero szukasz hodowli turecki van ro dobrym miejscem, aby się rozejrzeć i załapać kontakty są wystawy kotów.

Do ceny tureckiego vana należy doliczyć koszt wyprawki dla kociaka. Może on wynieść 400 – 500 zł.

 

Ciekawostki o kocie turecki van

  • tureckie vany to znakomici koci pływacy! Te koty uwielbiają wodę i w gorące dni często wskakują do basenu w ogrodzie czy płytkiego stawu
  • sierść tureckiego vana właściwie nie pobiera wilgoci, a zmoczona - bardzo szybko schnie
  • turecki van potrafi wysoko i daleko skakać, a to dzięki bardzo silnym tylnym nogom



Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość