Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Angora turecka – najważniejsze informacje o rasie

Angora turecka to kot o pięknym, jedwabistym futrze oraz długim, bardzo puszystym ogonie. Do lat 90. ubiegłego wieku przedstawiciele tej rasy występowali wyłącznie w białym umaszczeniu. Obecnie spotyka się je w kilku kolorach, w tym nawet czarnym. Są bardzo chętne do zabawy, wspinaczki i spacerów.

Angora turecka to koty o bardzo długiej historii. Wywodzą się z terenów Azji Wschodniej. Uważa się je za ciekawskie i psotne. Mimo że mają zdecydowany charakter, lubią czułości. Nie należą do popularnych kotów hodowlanych w Polsce. Za to w Turcji są szczególnie chronione i uważane za rasę narodową.

 

Angora turecka jest bardzo żywiołową i skoczną rasą. Uwielbia zabawy na wysokości i jest ciekawa wszystkiego.


Angora turecka - historia rasy

Angora turecka to rasa kota, której pochodzenie nie jest w pełni wyjaśnione. Najczęściej przyjmuje się, że powstała bez ingerencji człowieka na terenach Turcji, gdyż jej przedstawiciele spotykani byli już w zamierzchłych czasach. Podczas II wojny światowej obowiązywał zakaz eksportu kotów z Turcji. Do Europy angora turecka trafiła z USA w drugiej połowie XX wieku. Dopiero w latach 70. uznano ją oficjalnie za rasę. Jej nazwa ma związek z Ankarą, która w starożytności określana była jako Angora. Niegdyś były zwykłymi dachowcami, a dziś są dość drogimi kotami – cena angory tureckiej może wynosić od 1500 do 2500 zł.


Angora turecka - sylwetka

Angora turecka to kot średniej wielkości. Dorosłe osobniki osiągają 30–33 cm wysokości i 2–5 kg masy. Pełną dojrzałość uzyskują w wieku 10–12 miesięcy. Turecka angora to kot o długiej i smukłej sylwetce. Ma półdługie, jedwabiste, delikatne futro w kolorze białym, czarnym, rudym, niebieskim lub kremowym, które może być jednolite, bikolor, tabby/pręgowane. Charakterystyczny dla tej rasy jest kołnierz z futra na szyi oraz duże, lekko skośne oczy o migdałowym kształcie, które mogą mieć kolor akwamaryny, zielony, złoty lub różny w obu oczach.



Angora turecka - zachowanie i charakter

Angora turecka ma zdecydowany charakter, choć kiedy ma na to ochotę, nie szczędzi opiekunom czułości. Jest bardzo ciekawska, inteligentna, uwielbia się wspinać i odkrywać otoczenie. Warto wyposażyć ją w rozbudowane drapaki z kilkoma półkami i rozgałęzieniami. Angora turecka lubi zabawę. Potrafi bawić się wszystkim, więc aby zapobiec wpadnięciu w jej łapy jakiś niepowołanych rzeczy, należy zapewnić kotu kilka zabawek. Do wyboru są maskotki, piłki, wędki, tunele, zabawki interaktywne i wiele innych. Angora turecka najlepiej czuje się jako jedyne zwierzę domowe. To raczej typ samotnika, za to dobrze dogada się z dziećmi.

Kot rasy angora turecka ma piękną, jedwabiście delikatną sierść. Należy ją regularnie czesać, najlepiej grzebieniem o wąsko rozstawionych ząbkach.

Angora turecka: żywienie, zdrowie, pielęgnacja

Średnia długość życia angory tureckiej to 15–18 lat. Zwierzęta te cieszą się dość dobrym zdrowiem i dużą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Specyficzne dla kotów o białym umaszczeniu są częstsze niż u pupili o innym kolorze futra zaburzenia słuchu, a nawet głuchota i zaburzenia równowagi. Koty tej rasy nie mają niemal podszerstka, dlatego pielęgnacja sierści nie jest trudna i obciążająca. Wystarczy cotygodniowe czesanie. Nie poleca się szczotek mających cechy klasycznego furminatora. Dobrze sprawdzą się jednak rękawice lub uniwersalne grzebienie. Warto też zwrócić uwagę, aby w diecie pojawił się olej rybi, który zapewnia jedwabistość okrywie włosowej. Najlepszym pokarmem dla angory tureckiej są jakościowe karmy wysokomięsne bogate w błonnik. To bardzo ważne, ponieważ zwierzęta te połykają sporo futra, którego zaleganie w organizmie mogłoby doprowadzić do dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Warto też podawać mu środki na odkłaczanie. Warto podawać karmy sprzyjające odkłaczaniu. Konieczne jest dostosowanie diety do poziomu aktywności i etapu życia zwierzęcia.

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

 

 

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość