Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Uszy kota – jak słyszą koty i co oznacza dla nich obroża z dzwonkiem?

Koty są zwierzętami nocnymi, niegdyś polowały tylko po zmierzchu. Jako drapieżniki prowadzące taki tryb życia, zwierzęta te muszą mieć nad wyraz wyczulone zmysły, a najważniejszy jest tutaj słuch.

 

 

Jak słyszą koty?

Czułość kociego ucha (60-100 Khz) jest dwukrotnie większa aniżeli psiego (20-50 Khz) i prawie pięciokrotnie większa niż ludzkiego (12-20 Khz)! Takie możliwości czynią z kotów prawdziwych zawodowców, z oka mgnieniu kot potrafi się przebudzić z głębokiego snu i nie umknie mu żaden nowy dźwięk. Według badań, kot w niecałą sekundę namierza obiekt znajdujący się do metra odległości. A to wszystko zawdzięcza budowie swoich uszu.

Zaciekawiony kociak. Uszy ma postawione i napięte, wskazują na skupienie.

Uszy kota

Kocie uszy są niezwykłym narządem, doskonale zaprogramowanym. Ponad 30 mięśni obecnych w małżowinie, pozwala na poruszanie uszu niezależnie od siebie. Uszy kota są stosunkowo duże w porównaniu do reszty głowy i ciała mruczka.

Uszy kota składają się z ucha zewnętrznego, środkowego oraz wewnętrznego. Na małżowinach usznych kotów znajdują się charakterystyczne kieszonki skórne. Na temat ich powstania i roli istnieje wiele spekulacji i mitów. Kieszonki te przede wszystkim umożliwiają lepsze skulenie uszu kota, zwiększają ich mobilność, a także pełnią rolę w filtrowaniu dźwięków – tłumią te dobiegające z tyłu głowy, aby lepiej wychwycić te, których kot nasłuchuje.

Ich uszy stale wyłapują dźwięki, potrafią rozróżnić dwa różne odległe zaledwie o szerokość paru palców. Koty najlepiej słyszą w bezruchu, dlatego tak często zamierają – zarazem na nieznanym terenie, podczas zabawy, gdy je coś zainteresuje. Jak słyszą koty? Wychwytywany dźwięk przenoszony jest na błonę bębenkową, gdzie zostaje wzmocniony przez kosteczki słuchowe w uchu środkowym. Następnie w uchu wewnętrznym znajduje się struktura zwana ślimakiem - wypełniona płynem, który pełni również ważną rolę w równowadze kota. Dźwięki, w formie drgań, które dotarły do ślimaka, odbierane są przez obecne tam komórki orzęsione.

Koty rodzą się głuche, słuch rozwija się do 2 tygodnia ich życia.

 

Małżowina uszna kota. Widoczna jest kieszonka, która ma za zadanie tłumić dźwięki z tyłu głowy kota.

 

Brudne uszy u kota

Czyszczenie uszu kota nie powinno być przeprowadzane profilaktycznie, a jedynie w razie konieczności lub za zaleceniem lekarza weterynarii. Nadużywanie bez potrzeby środków czyszczących uszy może przyczynić się do zwiększenia intensywności wydzielania woskowiny, świądu czy też suchości delikatnej skóry. Codziennie natomiast zaleca się sprawdzanie stanu uszu. Naszą uwagę powinny zwrócić przede wszystkim: zaczerwienienie, nieprzyjemny zapach, nadmiar woskowiny, zabrudzenia, nadmierne wydrapywanie się kota. Ciepłe uszy kota są normalnym zjawiskiem, są one wystawione, przez co mogą reagować na zmiany temperatury otoczenia. Jednak powinny być mniej więcej ciepłoty ciała kota. Gorące uszy u kota mogą wskazywać natomiast na gorączkę.


Choroby uszu u kota

Wśród najczęściej spotykanych chorób uszu u kota można wymienić:


- zapalenie ucha u kota


Najczęściej dotyczy zewnętrznego przewodu słuchowego kota. Ucho jest czerwone i bolesne. Kot może chodzić z głową przechyloną na bok, potrząsać głową, widocznie unika dotyku okolic głowy. Zapalenie ucha jest niezwykle bolesne. Może pojawiać się płynna wydzielina, czasami już ropna. Konieczne jest natychmiastowa wizyta u weterynarza.


- świerzb koci


Świerzb u kota wywołany jest przez pasożyty gnieżdżące się w uchu. Charakterystycznym objawem jest potrząsanie głową i duży świąd, prowadzący do krwawych ran. Wewnątrz ucha widoczna jest czerwonobrązowa wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. Im szybciej odwiedzimy lekarza weterynarii, tym szybciej wprowadzi on leczenie. Świerzbowiec może doprowadzić do poważnych powikłań, a nawet utraty słuchu.


- uszkodzenie małżowiny usznej kota

Uszy kota są niezwykle czułe i mocno unerwione. Każdy uraz mechaniczny powoduje ból i krwawienie. Często w urazach mechanicznych uszu kota konieczne jest ich zszycie, dlatego zawsze powinien uraz zobaczyć weterynarz.

Można wymienić rasy kotów bardziej narażonych na choroby uszu i są to m.in. rasy orientalne, sfinksymaine coon czy amerykański curl.

Kot z położonymi uszami, co może wskazywać na lęk.

Uszy kota a komunikacja

W chwili koncentracji uszy lekko się prostują za pomocą mięśni na czole. Narastające zdenerwowanie lub strach powoduje ruch uszu do tyłu i w dół aż do płaskiego ich położenia na głowie. Rozluźniony i zadowolony kot zwykle ma uszy skierowane ku przodowi i lekko pochylone.
Warto poobserwować kocie uszy, ponieważ są kluczowe w kociej mowie ciała.



Obroża z dzwonkiem dla kota

Dzwoneczek dla kota jest niesamowicie frustrującym przedmiotem. Koty najlepiej odbierają dźwięki wysokie, a takie wydają właśnie wszelkie dzwonki. Oznacza to, że każdy ruch dzwoneczka powoduje znacznie większe i intensywniejsze fale dźwiękowe aniżeli ludzki słuch może wychwycić. Obroża z dzwonkiem może powodować narastający stres, objawiający się m.in. załatwianiem poza kuwetą, wokalizacją, lub w drugą stronę – alienacją, niechęcią do kontaktów czy zabawy, która powoduje wzmożone dzwonienie.
Częstymi niestety przypadkami są w lecznicach koty, próbujące uwolnić się z obróżki z dzwoneczkiem – klinując sobie łapę lub żuchwę. W przypadku kotów wychodzących, pamiętajmy, że żaden dzwoneczek na szyi kota nie uchroni ptaków czy innych zwierząt przed polowaniem. A obroża z dzwoneczkiem dla kota wychodzącego może oznaczać zawieszenie się na płocie lub innych obiektach.



Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość