Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Praktyczne rady o agility dla psów

Agility to sposób spędzania czasu z psem, polegający na nauce pupila wykonywania konkretnych zadań, skoków i slalomów. Taki rodzaj aktywności świetnie rozwija pamięć i inteligencję psa, dodatkowo jest ciekawym urozmaiceniem codziennych zabaw. Warto pamiętać że psie agility jest dla każdego, jedynie niektóre z ras mają większe predyspozycje do tego typu sportów niż inne.

Jak nauczyć psa agility? Jak wykonać domowy tor przeszkód dla psa? Przeszkody dla psa, jak zrobić? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w poniższym artykule.

 

 Tunel do agiliy dla psa.

 

Czym jest agility?

Dziedzina sportu, podczas której pies musi wykonać sekwencję zadań i ruchów, które jego właściciel mu przekazuje za pomocą ruchów rąk i słownych komend. Agility na samym początku było wykorzystywane jako przerywnik podczas zawodów jeździeckich, aktualnie zyskuje coraz to większa popularność i można wyróżnić agility dla psów, agility dla małych zwierząt czy odmianę dla królików – rabbit hopping.

 

Agility dla psów

Psie agility są uznawane za jedne z ważniejszych konkursów i co roku w Polsce odbywają się tego typu zawody.


Wyróżnia się 3 kategorie wzrostowe, do których można przypisać psa:
- małe,
- średnie,
- duże.

Jeśli zamierzamy wziąć udział w tego typu zawodach, musimy ustalić kategorię wzrostową psa, ale również poziom zaawansowania.

Przeczytaj również: Psie sporty - poznaj wszystkie!

 

 Tor agility dla psa.

Jak zacząć z agility dla psa?

Najpierw musimy ustalić, czy nasz pies dobrze czuje się w tego typu zadaniach i aktywności, dopiero potem możemy stworzyć domowy tor przeszkód dla psa, który czworonóg będzie musiał pokonywać. Warto uzbroić się w cierpliwość i dać naszemu pupilowi trochę czasu, często pies od razu nie odnajduje się w tego typu zadaniach. Dużo zależy również od podejścia właściciela i sposobu nauczania.

 

Jak nauczyć psa agility?

Psy do zawodów agility mogą być przygotowywane po ukończeniu 18 miesiąca życia. Ważne by okres szczenięcy już był za nami, dorosłe psy, lepiej sobie radzą w tego typu zadaniach. Mimo to warto powoli nauczyć psa podstawowych komend, aby w później cały proces tresury przebieg by zdecydowanie sprawniej i szybciej. Mimo to pamiętajmy że szkielet szczeniaka nie jest jeszcze do końca uformowany i wykonywanie niektórych skomplikowanych przeskoków może mu jedynie zaszkodzić, dlatego szkolenie psa agility, warto zawsze wykonywać po wcześniejszej wizycie u weterynarza w celu sprawdzenia stanu zdrowia naszego pupila.

 

 

Agility składa się z kilku podstawowych komend i zadań, które nasz pies musi opanować:

- bieg przez tunel agility,
- przeskakiwanie przez przeszkodę dla psa,
- bieg w slalomie,
- utrzymać się na pochyłej i się z niej ześlizgnąć.

Pamiętajmy że pierwsze lekcje agility dla psa są równie męczące i mogą być nawet stresujące, dlatego warto przygotować dużo przysmaków dla psa, którym nagradzamy dobrze wykonane zadanie. Gwizdek dla psa może być równie przydatną opcją, konkretny dźwięk będzie kojarzył mu się z danym zadaniem do wykonania.

Przeszkody agility dla psa mogą mieć różny stopień ciężkości, w zależności od poziomu naszego pupila możemy je zmieniać i dodawać przykładowo nowy tor do agility.

 

Rasy psów do agility

Psy do treningu agility nie muszą mieć specjalnych zdolności, jedynie czworonóg powinien lubić aktywność i bieganie. Oczywiście są rasy psów, które zdecydowanie szybciej uczą się nowych komend i wykonywanie tego typu zadań sprawia im niezwykłą przyjemność, ale każda rasa jest w stanie nauczyć się agility. Tego typu sport powinien być dobrą zabawą i sposobem na spędzanie czasu. Jeśli interesują nas konkursy agility, wtedy musimy poświęcić tresurze psa zdecydowanie więcej czasu i uwagi. Najczęściej w zawodach biorą udział psy rasy border collie, które szybko uczą się nowych sztuczek, są zwinne i posiadają predyspozycje fizyczne, ale również psychiczne. Również wszelkie inne owczarki ze względu na chęć pracy z ludźmi świetnie odnajdują się w tym sporcie. Dlatego też te konkretne psy do agility zajmują czołowe miejsca podczas konkursów.

 

Slalom w agility dla psa.

 

Szkolenie psa agility - czego pies może się nauczyć?

Agility uczy nie tylko posłuszeństwa, ale również poprawia relacje pomiędzy opiekunem a pupilem. Ta dziedzina sportu również uczy czworonoga chodzić bez smyczy, często osoby, które mają problem z tą konkretną komendą, właśnie podczas agility są w stanie nauczyć tego psa.

Tor agility dla psów pokonuje się jedynie za pomocą komend lub gestykulacji człowieka, czworonóg nie może być dotknięty czy pokierowany za pomocą smyczy. Dlatego agility rozwija nie tylko zwinność psa, ale również posłuszeństwa i słuchanie komend.
Zestaw agility dla psa może posiadać również inne przeszkody poza podstawowymi tunelami czy huśtawkami, tu często jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia trenera. Im bardziej skomplikowany tor przeszkód, tym więcej zdolności nabywa nasz pies. Trudność jednak należy zwiększać stopniowo, aby pies nie zniechęcił się do aktywności.

 

 

Jak zrobić tor agility dla psa?

Jak zrobić tor przeszkód dla psa? Czy jesteśmy w stanie zestaw do agility własnoręcznie zbudować w swoim ogrodzie? Wielu początkujących właścicieli psów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z agility, nie wiedzą gdzie i czy w ogóle kupić zestaw agility. Okazuje się że większość sklepów zoologicznych już posiada większość sprzętu, ale również często właściciele psów wykonują je własnoręcznie w domu.

Jak zrobić tor agility, by nie wydawać zbyt dużo pieniędzy? Okazuje się, że wystarczy wykorzystać np. dziecięcy tunel do zabawy lub krzesło z wysokimi nogami, przez które pies będzie mógł przejść. Agility rozwija kreatywność i logiczne myślenie psa, dlatego też przeszkody muszą być do tego typu zadań dostosowane.

Psy do agility zawodowego są przygotowywane nawet kilka lat, wtedy pies i właściciel musi temu sportowi poświęcić dużo czasu i uwagi. Mimo to wielu ludzi nadal trenuje agility, w domu dla urozmaicenia codziennej aktywności co jest świetną zabawą nie tylko dla czworonoga, ale również i dla właściciela.

 


Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość