Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Dalmatyńczyk – najważniejsze informacje o rasie

Dalmatyńczyk to rasa nazywana alternatywnie wyżłem dalmatyńskim. Jego znakiem rozpoznawczym jest ubarwienie – biała sierść w czarne cętki. To pies odważny, zrównoważony i czujny. Wizerunek rasy jest dość często wykorzystywany w produkcjach filmowych.

 

Dalmatyńczyk to pies bardzo energiczny i ruchliwy. Nie będzie dobrym wyborem dla osób o siedzącym trybie życia. Jest inteligentny i szybko się uczy, ale przy tym bywa uparty. Dlatego trening należy rozpocząć jak najwcześniej. Dalmatyńczyki silnie przywiązują się do ludzkiej rodziny. Są przeważnie przyjaźnie nastawione do innych zwierząt.

Dalmatyńczyk – historia rasy

Dalmatyńczyk w klasyfikacji FCI zaliczony został do grupy VI – „Psy gończe i rasy pokrewne” oraz sekcji 3 – „Rasy pokrewne”. Pochodzenie rasy jest niejasne. Istnieje na jego temat wiele teorii. Jedna z częściej przywoływanych głosi, że przodkowie dalmatyńczyków pochodzą z północnych Indii. W epoce średniowiecza dotarły do Europy razem z taborami cygańskimi. Niegdyś dalmatyńczyki wykorzystywane były jako psy gończe, obronne, cyrkowe. Największą popularnością cieszyły się w okresie wiktoriańskim. Dziś są przeważnie psami rodzinnymi.

 

Dalmatyńczyk – sylwetka

Dalmatyńczyk to pies średniej wielkości. Rozmiary dorosłego osobnika przedstawiają się następująco: suka – wzrost 54–60 cm, pies – wzrost 56–62 cm. Bez względu na płeć czworonogi te osiągają 24–32 kg masy ciała. Mają muskularną, proporcjonalną budowę.

 

Charakterystycznym elementem wyglądu dalmatyńczyka jest sierść – krótka, szorstkowłosa, gęsta, twarda, lśniąca, mocno przylegająca w białym kolorze z czarnymi lub czekoladowymi, okrągłymi cętkami. Sporadycznie występują brązowe dalmatyńczyki. Kolor oczu dalmatyńczyków jest taki sam, jak barwa cętek. Dalmatyńczyk nosi lekko zakrzywiony w górę ogon.

Dalmatyńczyki są psami średniej wielkości. Co ciekawe zdarzają się również dalmatyńczyki o brązowej sierści, jako podstawie.

Dalmatyńczyk – zachowanie i charakter

Dalmatyńczyk jest psem niezwykle ruchliwym i energicznym. Bardzo lubi spędzać czas, bawiąc się na świeżym powietrzu, dlatego fajnym pomysłem są zabawki do rzucania oraz inne zabawki dla psa, którymi chętnie pobawi się twój pupil.

Dalmatyńczyki cechuje duża inteligencja, odwaga i czujność. Psy tej rasy szybko się uczą. Niestety bywają dość uparte, dlatego ich szkolenie wymaga konsekwencji i stanowczości. W trakcie nauki przydać się mogą akcesoria treningowe, z których można skorzystać podczas tresury, aby przebiegała sprawniej. Poddany odpowiedniemu procesowi socjalizacji i wychowania dalmatyńczyk staje się towarzyski, wierny i czuły. Wykazuje wysoki stopień przywiązania do członków rodziny. Dobrze czuje się w towarzystwie dzieci.

 

Dalmatyńczyk – zdrowie, pielęgnacja, żywienie

Średnia długość życia dalmatyńczyka to 10–12 lat. Czworonogi te wykazują małą odporność na niskie temperatury, dlatego przebywając na dworze podczas niesprzyjającej pogody, zaleca się ubieranie go.

 

Najczęściej występujące u przedstawicieli tej rasy problemy zdrowotne to głuchota, kamica moczanowa, młodzieńcza nefropatia, skręt żołądka, cisawica, alergie i choroby skórne. Dalmatyńczyki gubią ponadto dużo włosów. Poza okresem linienia, który ma miejsce porą wiosenną i jesienną, wystarczy je czesać raz w tygodniu. Przy wzmożonym wypadaniu sierści – nawet codziennie, możesz skorzystać z całego zestawu szczotek i grzebieni, dostępnych w sklepie internetowym.

 

Dalmatyńczyki mają spory apetyt i wykazują tendencję do tycia. Dzienną porcję pożywienia powinno się serwować w postaci 2–3 posiłków. Podawane smakołyki trzeba uwzględnić w zapotrzebowaniu energetycznym. Poleca się karmy średnio energetyczne dla dużych ras dostosowane do etapu życia i stanu zdrowia.

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
66253
37.99   

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61256
22.06   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61253
22.06   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+