Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Padaczka u psa – objawy, przyczyny i leczenie

Padaczka u psów stanowi jedną z najczęściej występujących chorób układu nerwowego. Szacuje się, że dotyczy około 3-5% wszystkich czworonogów. Istnieje wiele propozycji klasyfikacji padaczek u psów. Najczęściej spotyka się podział na padaczkę pierwotną, reaktywną i symptomatyczną.

Mianem psiej padaczki określa się zaburzenie czynności mózgu charakteryzujące się trwałą skłonnością do występowania napadów drgawkowych. Napad padaczkowy przebiega zazwyczaj w czterech fazach, które różnią się nieco między sobą w zależności od postaci choroby. Nierzadko określenie bezpośredniej przyczyny psiej padaczki okazuje się niemożliwe.

 

Beagle są rasą mającą predyspozycje do wystąpienia padaczki.


Przyczyny padaczki u psa

Przyczyny padaczki u psa bywają różnorakie. W zależności od ich charakteru wyróżnia się epilepsję pierwotną, symptomatyczną i reaktywną. Ta pierwsza określana bywa też jako padaczka idiopatyczna. Mówi się o niej wówczas, gdy nie ma możliwości jasnego określenia bezpośredniej przyczyny choroby. Może być zdiagnozowana jedynie po wykluczeniu wszystkich innych przyczyn.

Padaczka u psów może być wrodzona, uwarunkowana genetycznie. Pierwsze jej przypadki ujawniają się u młodych czworonogów. Zazwyczaj u około rocznych. Z tego też względu zamiennie nazywa się ją młodzieńczą padaczką. Udowodniony wpływ czynnika genetycznego w pojawieniu się tej przypadłości stwierdzono w przypadku takich ras jak m.in. beagle, szpic fiński, owczarek belgijski oraz wilczarz irlandzki. Wysoce podejrzany wpływ czynnika genetycznego występuje też u berneńskiego psa pasterskiego, border collie, golden retrievera, labrador retrievera, keeshonda, owczarka australijskiego, owczarka szetlandzkiego, pudla miniaturowego i standardowego, angielskiego springer spaniela, wyżła węgierskiego i włoskiego. Mając na uwadze dobro zwierząt, psy, u których stwierdzona została pierwotna padaczka, nie powinny być poddawane rozrodowi. Najlepiej przeprowadzić u nich zabiegi kastracji lub sterylizacji.

Wtórna padaczka psa powodowana jest przez strukturalne lub czynnościowe uszkodzenie mózgu. Nazywana jest też symptomatyczną. U jej podłoża wymienia się takie stany, jak m.in. zapalenie opon mózgowych, wylew krwi, guz nowotworowy, powstające blizny, wodogłowie (opisywane zwłaszcza u psów ras miniaturowych – toy-breeds). Tzw. wewnątrzczaszkowe przyczyny padaczki mogą być wynikiem choroby albo powstać na skutek przebytego urazu mózgu w czasie wypadku komunikacyjnego lub upadku z wysokości. Padaczka reaktywna to wynik procesów patologicznych o pozaczaszkowej lokalizacji. Najczęściej wynika z intoksykacji lub zespołów metabolicznych. Wymienić tu można m.in. zatrucia metalami ciężkimi, środkami ochrony roślin, fosforoorganikami, metaldehydem, ponadto choroby metaboliczne, jak zaburzenia elektrolitowe, hipoglikemia (niski poziom cukru we krwi), hiperglikemia (wysoki poziom cukru we krwi). Dodatkowo zaburzenia funkcjonowania wątroby i nerek (encefalopatia wątrobowa, krążenie wrotno-oboczne czy mocznica), niedobory witamin z grupy B, choroby zakaźne (tężec, wścieklizna, nosówka). Duże znaczenie może mieć też przedawkowanie lub nieprawidłowe stosowanie leków.

 

Pies podczas wykonywania ćwiczeń na macie. Padaczka u psa wymaga leczenia, zarówno farmakologicznego jak i rehabilitacyjnego.

Jak może objawiać się padaczka u psa?

Ataki padaczki u psa mogą przybrać różną formę. Biorąc pod uwagę obraz kliniczny, podzielone zostały na drgawki uogólnione oraz częściowe. Te pierwsze są skutkiem pobudzenia w obydwu półkulach mózgu i mogą mieć postać:
● konwulsyjną – typowa jest dla niej obustronna manifestacja – gwałtowne skurcze mięśni w całym ciele, w jej przebiegu dochodzi zazwyczaj do utraty świadomości, pojawić się może ślinotok, wymioty, popuszczanie moczu i/lub kału, wydawanie dźwięków (szczekanie, skomlenie, wycie), inaczej określa się ją jako grand mal (napady duże);
● niekonwulsyjną – charakteryzuje się występowaniem lub też nie komponenty motorycznej. Atak bezdrgawkowy może zostać niezauważony przez opiekuna psa, dochodzi do utraty kontaktu z rzeczywistością i istnieje ryzyko utraty świadomości, inaczej określa się ją jako petit mal (napady małe).

Z kolei drgawki częściowe mogą mieć postać:
● prostych – typowe są dla niej jednostronne ogniskowe objawy ruchowe, nie dochodzi do utraty świadomości;
● złożonych – nazywane też psychomotorycznymi. Charakterystyczne są dla nich objawy psychiczne, które mogą objawiać się okresowymi zmianami zachowania, nagłe epizody histerii, agresji, halucynacji, rozwolnienie. Zwierzę nie traci świadomości;
● z wtórnym uogólnieniem – może objawiać się jako częściowe proste i złożone.

 


Epilepsja u psa – jak wygląda napad?

Napad padaczkowy przebiega etapowo. Wyróżnia się w nim fazę prodromalną (prodrome). Możliwa jest do zauważenia tylko u niektórych zwierząt. Zwiastuje zbliżający się napad. Polega na zmianie zachowania i przejawia się osowiałością lub nadpobudliwością, bezcelowym chodzeniem w kółko, poszukiwaniem ustronnych miejsc, gdzie można się ukryć. Trwa od kilku godzin do kilku dni. Później jest tzw. aura. Uważa się ją za początek napadu. Trwa od kilku sekund do kilku minut. Po niej występuje faza właściwa napadu (ictus). Jej przebieg będzie różny w zależności od postaci choroby, z jaką zmaga się zwierzę. Następnie ma miejsce faza ponapadowa (postiktalna, popadaczkowa). W jej czasie zwierzę odpoczywa. Odzyskuje sprawność – wraca do aktywności albo przechodzi w stan dezorientacji, który trwa od kilku minut do kilku godzin.

Nie dość, że przyczyny i objawy padaczki u psa są różne, różna jest także częstotliwość występowania ataków. Na tej podstawie wymienić można: pojedynczy atak, gromadny atak – więcej niż dwa ataki po sobie w ciągu doby, stan padaczkowy – atak trwający ponad 30 minut albo występujące po sobie ataki padaczkowe, podczas których zwierzę nie odzyskało świadomości. Stan padaczkowy wymaga szybkiej interwencji weterynaryjnej, ponieważ zagraża życiu czworonoga.

 Padaczka u psa jest poważną chorobą, wycieńczającą organizm. Pies jest ospały i zmęczony.


Padaczka u psa – jak pomóc?

Co zrobić, gdy pies ma padaczkę? Bezwzględnie trzeba kontrolować przebieg ataku. W ten sposób uchroni się zwierzę przed dodatkowymi urazami. W związku z tym konieczne jest usunięcie z otoczenia przedmiotów, o które mógłby się uderzyć lub skaleczyć. Podczas ataku powinno się osłaniać głowę zwierzęcia. Dobrze, jeśli podłoży się pod nią coś, co zamortyzuje uderzenia, np. koc. Z pyska zwierzęcia należy usunąć wszelkie rzeczy, np. Zabawki czy pokarm. W innym przypadku mógłby się nimi zadławić. Zdania na temat wyciągania psu języka podczas ataku są podzielone. Wskazaniem do tego jest sytuacja, kiedy język powoduje kłopoty z oddychaniem. W przypadku zwierząt poddawanych farmakoterapii nie można zapomnieć o podaniu leku. Najczęściej stosuje się go drogą doodbytniczą. Środki mają wówczas postać czopków lub wlewu. Zawsze trzeba je mieć w domu. Po zakończeniu ataku należy zapewnić psu komfortowe warunki do odpoczynku. Powrót do formy będzie szybszy, jeśli będzie miał ciszę i spokój. Po wstępnym uspokojeniu powinno się zabrać zwierzę do weterynarza. W przypadku nieprzerwanych nawracających ataków to nawet w czasie ich trwania trzeba udać się do specjalisty. Potrzeba farmakologicznego zaprzestania wyładowań w mózgu.




Leczenie padaczki u psa

Jak leczyć padaczkę u psa? Leczenie padaczki u psa opiera się przede wszystkim na lekach. Środki przeciwdrgawkowe stosuje się w przypadku ataków, które występują częściej niż raz w miesiącu oraz ataków gromadnych. Stan padaczkowy wiąże się z koniecznością interwencji weterynaryjnej. Wówczas potrzebne jest dożylne podanie leków. Po ustabilizowaniu stanu pies leczony jest jak pozostałe czworonogi. Celem terapii jest wyeliminowanie napadów, co niekiedy jest niemożliwe. Wtedy dąży się do zmniejszenia ich częstotliwości i nasilenia. Leki przeciwpadaczkowe zazwyczaj muszą być brane do końca życia. Z tego względu warto zabierać psa na badania kontrolne, bo mogą powodować zaburzenia pracy niektórych narządów.

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nowa wiadomość
Witam mam sunie shih tzu miniaturka.. w tym roku 10 lat. Moja sunia pierwszy epizod miała jakoś na początku kwietnia.. poprostu padła zaczęła piszczeć i ruszać łapkami.. myślałam że to może osa ją urządlila albo coś ale dziś znów się to powtórzyło przy jedzeniu u domu.. czy to padaczka???
Mój pies ma dokończone 3 lata a rok temu dostał pierwszy raz padaczkę na dworze zrobiliśmy badania i są wszystkie dobre po roku znów dostał padaczkę jest rasy mieszaniec Labrador z owczarkiem
Witam ,nasza 5 letnia suczka rasy Dog z Majorki ,kilka dni temu po długim intensywnym spacerze i ćwiczeniach miała mocne skurcze tylnej łapy ,a dwa dni temu miała napad drgawkowy ,skurcze łap przednich i tylnich . Zrobiliśmy wstępne badania ale nic nie wykazały morfologia ,elektrolity ,wątroba ,nerki wszystko jest w porządku ,zapobiegawczo podaliśmy elektrolity. Chciałam zapytać co czy jest szansa, że to był pojedynczy incydent ,który się nie powtórzy np po jakimś urazie na spacerze ?
Witam.
Moja Klusia prawdopodobnie miała dzisiaj atak padaczki. Ma 4 lata i jest niewielkim kundelkiem. Pierwszy atak miała jakieś 2 lata temu i wyglądał podobnie, jednak wtedy wyglądało to trochę łagodniej. Dzisiaj przed atakiem bardzo szukała mojej atencji i po chwili przewróciła się i zaczęły się drgawki, slinotok, paraliż ciała i mimowolne oddanie moczu. Wydaje mi się mocno, że również nastąpiła utrata świadomości.Brak reakcji na wołanie po imieniu, oczy wytrzeszczone i nieruchome. Jutro idę do weterynarza, bo dzisiaj w moim mieście gabinety już zamknięte. Jak mogę pomóc psu przy takich atakach poza podaniem leku?
Witam moja 8mc suczka york juz 3 razy w ciągu 2 mc miała dziwne zachowanie .
Zaczęła jej strasznie lecieć slina z pyska i pojawiła się nawet białą piana że sliny. Pyszczek był zaciśnięty ale normalnie chodził przy tym
Pani Natalio, nasza 6-letnia Tilka też miała podobne ataki jak u Pani pupila - sztywnienie psa jakby był sparaliżowany. Przeszliśmy cała diagnostykę i lekarz neurolog powiedział że to padaczka idiopatyczna, zastosowaliśmy odpowiednie leki. Teraz na szczęście ataki są bardzo sporadyczne. Proszę się zgłosisz szybko do lekarza specjalisty żeby szybko pomoc pupilowi. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Natalio,
tak, lekarz weterynarii po uprzednich badaniach.
Witam, mój piesek ma 11 lat i od jakiegoś czasu ma takie napady a mianowicie zaczyna ciężko oddychać, a za chwilę '' leci'' z nóg i robi się, że tak powiem sztywny. Minie kilka sekund do minuty i przechodzi.. Może ktoś powie co to może być?
Celino, należy iść z psem do weterynarza i wykonać badania krwi, ekg serca. Opisać dokładnie tę sytuację, jeżeli lekarz zaleci to wykonać również badania pod kątem neurologicznym, czy nawet rezonans.
Witam mam 12 letniego psa
Kundelek
Zauważyłam u niego dziwny objaw
Leżała na dywanie
Wstała i upadła a potem tak jakby chodziła po ścianie
Wzięłam ją na ręce i cała się trzęsła
Potem położyłam ja na podłodze i po chwili zrobiła się nadpobudliwa skakała biegała
Teraz jest normalnie
Moje pytanie co to mogło być ?
Witam, nasz mały Yorkshire terrier Miniaturka około 2 kg .już drugi raz zaobserwowaliśmy ,że zrobił wręcz salto do tyłu parę sekund wcześniej kołysał się na nóżkach , ale zaraz po wykonaniu tego salta wszystko wróciło do normy , nie trząsł się wydawało się , że wszystko jest ok moje pytanie brzmi czy to może być pierwszy objaw padaczki? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Natalio,
ruchy frykcyjne wykonywane w powietrzu czy na zabawach, oprócz zaburzonej działalności hormonalnej, mogą wskazywać na frustrację zwierzęcia i niemożliwość poradzenia sobie z emocjami. Być może wydarzyły się ostatnio jakies zmiany, z którymi pies sobie nie do końca poradził lub został zaburzony jego komfort psychiczny. Warto też zbadać gruczoły okołoodbytowe psa, a także mocz i kał. Oczywiście konsultacje neurologiczna równiez jest wskazana, ponieważ z tylko opisanej sytuacji ciężko wywnioskować o możliwej padaczce, a jest to na tyle powazna choroba, że nie należy lekceważyć żadnych objawów.
Witam mam pytanie ,ponieważ nie bardzo wiem z czym zmaga się mój Shih Tzu, otóż raz na jakiś czas średnio raz lub dwa razy w miesiącu zachowuje się tak,że nagle "bzyka" powietrze,nie wiem jak to dokładnie opisać,tak jakby to robił na pluszaki to ok ale on ma taki atak że nagle to robi przez kilka sekund i przechodzi mu ,mój pies jest po kastracji więc to raczej nie jest spowodowane hormonami. Więc czy to się zalicza do padaczki? Zanim do tego dojdzie to krąży i jest niespokojny a po całym zdarzeniu jest wykończony . Proszę o poradę.
Droga Danuto,
należy opisać wszystko lekarzowi prowadzącemu i skonsultować przypadek. Jeżeli potwierdzi się diagnoza, powinno zostać wprowadzone leczenie, a pies powinien przechodzić regularnie badania stanu zdrowia.
Moje 2 szczeniaki Yorker , 11 tygodni waga 1kilogram - miały wczoraj pierwsze szczepienie „ Canine DA2PP Booster Vaccination- Distemper, Hepatitis, Parinfluenza, Parvovirus
Jeden z nich dzisiaj miał padaczkę konwulsyjna- silne drgawki całego ciała, ślinotok, zesiusial się i popuścił kal, skomlał,miał bardzo biały język -dałam kapkę miodu na język. Teraz jest OK, odpoczywa .CO ROBIĆ?
Dzisiaj jeden z nich miał padaczkę konwulsyjna- skurcze mięśni
Nicolo,
nie jest w porządku. Należy zbadać serce i zrobić w tym kierunku badania. Należy skonsultować się również z drugim doświadczonym weterynarzem.
Witam. W tamtym roku w grudniu pojawił się pierwszy atak u mojego 13 letniego pekińczyka. Zdiagnozowano padaczkę, wdrożyliśmy leki. Od tamtego czasu miał raz mały atak ,jednak od końca maja zaczęły się ataki dzień w dzień po kilka razy. Od 2 tygodni podawane są mu zastrzyki. Jesteśmy w stałym kontakcie z doktorem jednak martwi mnie fakt ,że piesek ciężko oddycha, bardzo szybko bije mu serduszko. Plus ,Ze ma duży aptet. Zaczal 'kaszlec' przez co podawane miał przez 4 dni antybiotyki. Nie chcę wychodzić na dwor ,a jak już wyjdzie to kładzie się bądź siada. W domu ucieka tylko do swojego legowiska. Doktor powiedział,że trzeba dać mu trochę czasu jednak minęły już 2 tygodnie. Wiadomo ,że wiek tez robi swoje ,ale do tej pory był w dobrej kondycji - biegał,skakał, prosil o wyjścia na spacery. Proszę o ocenienie po swoim doświadczeniu,czy wszystko co robię jest dobre. Pozdrawiam
Joanno,
padaczka jest ciężką chorobą. Pies chory na padaczkę powinien być leczony przez lekarza weterynarii, a opiekun chorego psa w stałym kontakcie z prowadzącym weterynarzem. Leki podawane psu z padaczką dobieraną są indywidualnie. Radzimy jak najszybciej skonsultować się z innym weterynarzem, który dobierze leki dla suczki i będzie ją prowadził.
mój pies jest to jamniczka królicza długowłosa, która kończy 01.07. 16 lat. Dostała silnego ataku padaczki to już trzeci taki przypadek - pierwszy miał miejsce w marcu, drugi w kwietniu, a teraz trzeci. Objawy to silne drgawki,
zesztywnienie i przebieranie łapkami, potrząsanie główką ( musiałam ją przytrzymywać). Teraz biega po mieszkaniu chowa się i szczeka. Poprzednim razem jak byłam u weterynarza to dostałam lek ,,zylkone". Podaję jej również
witaminy B complex, magnez z potasem zB6, D3, positivum - wszystko w niskich dawkach po 1/4 i mniej. Sunia waży 4,3kg .
Proszę o radę co jej mogę podawać i jak jej pomóc.
Z wyrazami szacunku