Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Choroby oczu u psów – objawy, rozpoznanie, leczenie

Problemy ze wzrokiem mogą wystąpić na każdym etapie życia psa. Choć niektóre rasy posiadają wrodzone predyspozycje do rozwoju chorób oczu, żadna rasa nie jest całkowicie odporna na możliwość wystąpienia problemu. Choroby oczu u psów – niejednokrotnie niediagnozowane i nieleczone – mogą w następstwie doprowadzić do całkowitej utraty wzroku, dlatego nie można bagatelizować objawów. Dla wielu psów wczesna diagnoza i leczenie mogą być kluczem do utrzymania dobrego wzroku przez długie lata.

 

Pies podczas zakrapiania oczu.

 

Skąd się bierze choroba oczu u psa?

Chore oczy psa nie należą do rzadkości, dlatego jeśli pies mruży jedno oko, łzawi lub ma zaczerwienione spojówki, istnieje prawdopodobieństwo, że jest to wczesny objaw choroby oczu. Warto wiedzieć, że problem z oczami u psa występować może częściej u konkretnych ras, o czym należy pamiętać, decydując się na wybór czworonoga.

Zobacz również: Co oznaczają czerwone oczy u psa?


Nie można też podejmować prób leczenia zaczerwienionych czy łzawiących oczu oka u psa na własną rękę. Przyczyna takiego stanu może leżeć dużo głębiej, a próby doraźnej pomocy mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. W razie wystąpienia niepokojących objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Tylko lekarz może postawić odpowiednią diagnozę i wdrożyć fachowe leczenie. W przypadku delikatniejszych schorzeń być może wystarczy kuracja farmakologiczna czy przemywanie oczu specjalistycznymi kroplami oraz zaopatrzenie się w płatki do czyszczenia oczu. Poważniejsze choroby mogą wymagać zabiegu chirurgicznego.

 

 

Choroby oczu u psów – objawy

Jak zostało już wcześniej wspomniane, większość chorób oczu u psów ma podobne objawy:

• mrużenie oka,
• łzawienie,
• pocieranie łapą o chore oko,
• zaczerwienienie spojówek,
• światłowstręt,
• pogorszenie wzroku,
• utarta wzroku.


Ostateczną diagnozę może postawić jedynie lekarz weterynarii. Gdy nasz czworonóg problemy z oczami, bez odpowiedniego wywiadu lekarskiego bardzo trudno stwierdzić czy jest to uraz mechaniczny, choroba wirusowa, a może wada wrodzona.

 

Badanie oka u psa brachycefalicznego.

 

Najczęstsze choroby oczu u psów

Poniżej przedstawiamy spis chorób oczu, na które może cierpieć Twój pies. Warto jednak pamiętać, że przedstawiciele ras brachycefalicznych (np. shih tzu, pekińczyki, buldogi, mopsy) mogą częściej cierpieć na choroby oczu, co jest związane z budową ich głowy. Psy mają płytkie oczodoły i słabo osadzone w nich gałki oczne, co może mieć wpływ na rozwój wielu schorzeń.

Choroby oczu u psa shih-tzu to najczęściej zapalenie spojówek, owrzodzenie rogówki czy zespół suchego oka. Ma to związek z wrodzonymi wadami powiek u tej rasy. Choroby oczu u yorka przedstawiają się podobnie, na co może wpływać również brak odpowiedniej pielęgnacji psa. Włosy wchodzące do oczu mogą powodować podrażnienia.

 

 

Jaskra u psa

Jaskra jest chorobą polegająca na stałym zwiększeniu ciśnienia śródgałkowego oka. Występuje stosunkowo często, a nieleczona może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Jaskra może pojawić się samoczynnie lub na skutek urazów bądź chorób nowotworowych. Chore oczy u psa to przede wszystkim przekrwione spojówki i powiększenie gałki ocznej.

Leczenie jaskry u psa polega na zmniejszaniu ciśnienia w oku, by jak najdłużej były zdolne do widzenia. Zazwyczaj jest to leczenie farmakologiczne, odpowiednio dobrane przez lekarza weterynarii. Jeśli leczenie to nie przynosi efektów, zaleca się operację.

 

Przeczytaj więcej: Niewidomy pies - jak mu pomóc i jak sobie radzić ze ślepotą pupila?

 

Pies ze zmętnieniem oka.

 

Zaćma u psa

Zaćma to nic innego jak zmętnienie soczewki oka na skutek urazu lub przebytych chorób. U niektórych ras choroba ta może być dziedziczna. Zaćma może również rozwinąć się po latach poprzez naturalne procesy starzenia się oka.

Głównym objawem zaćmy jest zmiana wyglądu oka u psa. Łatwo zauważyć, że staje się ono bardziej mętne. Z czasem chory pies staje się też mniej chętny do zabawy. Choć zaćma nie jest bolesnym schorzeniem, nieleczona prowadzi do całkowitej utraty wzroku.

Jedyny skutecznym sposobem leczenia jest operacja, która polega na usunięciu soczewki i wstawieniu nowej.

 

 

Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki u psa (cherry eye)

Trzecia powieka u psa pełni funkcję ochronną i bierze udział w produkcji łez. Gdy gruczoł znajdujący się pod trzecią powieką wypada – wówczas mamy do czynienia z tzw. Wiśniowym okiem.

Leczenie zależy zarówno od wieku samego zwierzęcia, jak i odpowiednio wczesnej diagnozy. Jeśli do wypadnięcia gruczołu doszło kilka minut – godzin przed wizytą u weterynarza, można zastosować leczenie farmakologiczne połączone z wprowadzeniem gruczołu na właściwe miejsce. Jeśli jednak do wypadnięcia gruczołu doszło kilka dni wcześniej, lub odprowadzenie manualne nie jest możliwe, konieczna będzie operacja.

 

Akcesoria diagnostyczne i weterynaryjne dla psa.

 

 

Przewlekłe powierzchniowe zapalenie rogówki u psów

Jest to jedna z najgroźniejszych chorób narządu wzroku psów. Do typowych objawów zaliczyć można m.in. naciek włóknisto-naczyniowej tkanki, oraz wrastanie naczyń krwionośnych. Pierwsze objawy pojawiają się w dolnych częściach rogówki. Jest to choroba o podłożu immunologicznym. Jako główny czynnik środowiskowy uznaje się promieniowanie UV. Zapalenia rogówki to również najczęstsze choroby oczu u owczarka niemieckiego.

 

 

Entropium i ektropium u psa

Oba te schorzenia są wrodzone.

Entropium to scharakteryzuje się zawijaniem krawędzi powieki do środka, powodując, że rzęsy zaczynają drażnić rogówkę. W efekcie wywołuje to łzawienie, mrużenie, a także uszkodzenie rogówki.

Ektropium to wywinięcie brzegu powieki na zewnątrz, przez co spojówka powieki zostaje odsłonięta. Efektem są choroby rogówki i pogorszenie wzroku.

 


Każda zmiana w wyglądzie oka psa, a także zmiana w zachowaniu psa powinna być skonsultowana z lekarzem weterynarii. Wykona on badania konieczne do postawienia diagnozy, a następnie rozpocznie odpowiednie leczenie.

 

Przeczytaj również: Kiedy z psem do weterynarza?

 

Arnika Persona

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość