Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Co oznaczają czerwone oczy u psa?

Przekrwione oczy u psa, to jeden z najczęstszych objawów choroby oczu u psa, których nie można bagatelizować. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące oznaki, warto od razu skierować się do weterynarza, który zbada stan spojówek i stwierdzi, w czym tkwi problem. Niekiedy czerwone oko u psa jest oznaka stanu zapalnego lub w innych przypadkach uszkodzenia rogówki oka. To na tyle delikatny obszar w ciele, że dobrze przeprowadzona diagnostyka stanowi podstawę.

 

Podrażnione oko psa, widoczna jest trzecia powieka i czerwone białko oka.


Choroby oczu u psa


Pies, który mruży oczy, pojawiają się zaczerwienienia, które mimo upływu czasu nie znikają a wręcz nasilają się, to znak, że nasz pies może mieć infekcję oka. Powodów jest kilka, często to wynik zarażenia się wirusem, bakterią lub grzybem. Najczęstsze choroby oczu u psa to:
  • Alergie, czyli nadmiernie zaczerwienione oczy u psa, pojawiają się w okresie pylenia drzew czy innej roślinności. Pies reaguje w podobny sposób, jak i człowiek, dlatego leczenie takiego schorzenia polega na podaniu leków.
  • Urazy, czyli wszelkiego rodzaju mechaniczne ingerencje w oko pupila. Często spowodowane zadrapaniem przez inne zwierzę.
  • Niedrożność nosa, tego typu schorzenie dotyczy konkretnej rasy psa, najczęściej występuje ono u buldogów, mopsów czy maltańczyków. Czworonogów, u których sam przewód nosowy jest stosunkowo krótki, przez co pojawia się problem z wydalaniem wydzieliny z nosa. Co niekontrolowane może powodować inne infekcje.
  • Suchość oczu, czyli brak odpowiedniego nawilżenia gałek ocznych. Nieleczone może doprowadzić do poważniejszych infekcji, przez co psu ropieją oczy.


Czerwone oczy u szczeniaka czy dorosłego psa to oznaka, że coś w jego organizmie dzieje się nie tak. Warto w tym okresie oprócz koniecznej wizyty u weterynarza, uzupełnić jego dietę o witaminy i suplementy dla psa. Dzięki nim pupil wzmocni swoją odporność i poprawi ogólne samopoczucie.


Dlaczego psu ropieją oczy?

Psu ropieją oczy w wyniku chorób infekcyjnych, które powstają na rogówce oka czy spojówce. Najczęściej podczas tego typu schorzeń mamy do czynienia z postępującym stanem zapalnym, które nieleczone doprowadza do zaczerwienienia spojówek. Czerwone oko u psa to sygnał alarmowy, iż mamy do czynienia z poważnym urazem lub infekcją.


Jeśli zauważamy u psa jedno z poniższych objawów, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza:
  • pies mruży oczy,
  • przekrwione oczy u psa,
  • problemy ze wzrokiem lub pogarszająca się widoczność,
  • wydzielina z oka ma inny odcień niż zazwyczaj,
  • pies notorycznie dotyka oka, jest niespokojny


Pamiętajmy, że wszelkie choroby u naszych pupili nieleczone mogą doprowadzić do znacznie poważniejszych powikłań, szczególnie w przypadku oczu. Jeśli chcemy uniknąć tego typu schorzeń, warto regularnie dbać o higienę, na rynku dostępne są preparaty dostosowane do choroby oczu. Dobrym rozwiązaniem mogą być płatki oczyszczające dla oczu, które dzięki swojej delikatnej formule usuwają wszelkie zanieczyszczenia w okolicy oka i dodatkowo nic nie podrażniają.

 

Zdrowe oczy psa, białko oka jest białe, a rogówka szklista.


Ropiejące oko u psa czym przemywać?

Ropienie oczu u psa wymaga odpowiedniego leczenia oraz szybkiej reakcji. Pamiętajmy, iż wizyta u specjalisty jest wskazana, lekarz przeprowadza rutynowe badania i stwierdzi, z jakim problemem mamy do czynienia. Częstym objawem jest niedobór łez, dlatego pojawia się suchość i zaczerwienione oczy u psa. Po badaniu lekarz stwierdza czy problem dotyczy oka, czy skóry powiek, bo to od tego zależne są leki, jakie trzeba będzie podawać pupilowi. Podrażnione oko u psa warto przemywać specjalnymi kroplami dostosowanymi do chorób oczu. Dostępne są preparaty zapobiegające łzawieniu, które nawilżą gałki oczne i tym samym usuwają nagromadzony brud i bakterie.
Lekarz w celu przypisania konkretnych leków, najczęściej wykonuje na wstępie test łez, dzięki, któremu jest w stanie stwierdzić, z jaką częstotliwością gromadzi się płyn. Jeśli jest go zbyt dużo mamy do czynienia z zapaleniem ropnym, a jeśli zbyt mało możliwe, że oku brakuje nawilżenia.
Chore oko u psa wymaga długotrwałego leczenia oraz diety, która wzmocni organizm pupila od środka. Czerwone białka u psa to oznaka, że potrzebne będzie leczenie przeciwwirusowe lub przeciwgrzybicze.


Ropiejące oko u psa - domowe sposoby

Zaczerwienione oczy u psa można delikatnie przemywać od zewnętrznego kącika oka do wewnętrznego przy użyciu wacika nasączonego przegotowaną, wystudzoną wodą. Nic innego nie wchodzi w grę. Częstym błędem jest przemywanie oczu zwierząt rumiankiem. Należy pamiętać, że rumianek wysusza i może wręcz podrażniać skórę wokół oczu. Dodatkowo wchodzi on w interakcję z lekami, więc jest zabronione używanie go podczas stosowanej terapii.

Choroby oczu u psa, leczymy głównie z pomocą preparatów wypisanych przez specjalistę i nigdy nie powinniśmy leczyć psa na własną rękę. Domowe sposoby nie dość, że mogą zaszkodzić, to dodatkowo mogą wejść w interakcję z przepisanymi leki prowadząc do pogorszenia ich działania.

Czerwone oczy u psa to oznaka chorób, które są bezpośrednio powiązane ze wzrokiem naszego pupila. Schorzenia tej części ciała mogą zakończyć się poważnymi powikłaniami, jeśli nie rozpoczniemy leczenia stosunkowo szybko. Po zauważeniu jakichkolwiek niepokojących zmian czy ropienia oczu u psa, kierujmy się po poradę do specjalisty.


Lida Pieczulis

Komentarze

Nowa wiadomość
PRZEKRWIENIE OCZU U PSA ( WRAZ Z INNYMI OBJAWAMI) WYSTĘPUJE RÓWNIEŻ PRZY IDIOPATYCZNYM ZAPALENIU TRZUSTKI..