Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Co powinieneś wiedzieć przed wizytą z psem lub kotem u weterynarza?

Przede wszystkim najważniejsza jest profilaktyka. Nie zapominajmy o tym, że podobnie jak i sobie czasem robimy „przegląd” zdrowia, tak samo powinniśmy zafundować go naszemu pupilowi. Oprócz wizyty kontrolnej u weterynarza warto także wykonać testy krwi oraz moczu.

 

W medycynie weterynaryjnej uznaje się, że 7 lat, to ten wiek, kiedy należy wykonać przesiewowe badanie krwi i moczu u ZDROWEGO zwierzęcia. Wynika to stąd, że większość chorób, które mogą się rozpoczynać (najczęściej choroby wątroby, choroby nerek, w tym przypadku rozpoczynająca się przewlekła niewydolność nerek, choroby trzustki, itp.) mogą zostać przez lekarza wcześnie wykryte i opanowane.

 

Jakie objawy i zmiany w zachowaniu mogą oznaczać chorobę i konieczność pójścia do weterynarza?

W przypadku złogów mineralnych szybkie wykrycie oraz wcześnie wdrożone leczenie mogą uchronić kota przed znacznie poważniejszymi stanami medycznymi.

 

Jakie badania warto wykonać u psa i kota?

Lekarz zazwyczaj zleca badania przesiewowe. Pozwala to na sprawdzenie stanu większości narządów oraz równowagi kwasowo–zasadowej.

 

Gdzie wykonać takie badanie?

Większość lekarzy wykonuje takie badania w specjalnym laboratorium dla zwierząt lub we własnych laboratoriach.

 

Jeśli wykonam badanie krwi, to po co badanie moczu?

W diagnostyce weterynaryjnej mówi się o moczu jako o płynnym złocie. I jest w tym wiele prawdy. Często zmiany wykrywalne w moczu mogą nas ostrzec o zmieniającym się pH (ważne zwłaszcza w kontekście chorób układu moczowego u kotów!), nadmiarze białka lub cukru w moczu, lub też o obecności drobnych złogów mineralnych. W przypadku złogów mineralnych szybkie wykrycie oraz wcześnie wdrożone leczenie mogą uchronić kota przed znacznie poważniejszymi stanami medycznymi. Często też zmiany wykryte w moczu pozwalają na podjęcie leczenia, jeszcze zanim rozwiną się w pełni objawy choroby.

 

Zastanawiasz się od czego zależy cena w przychodni weterynaryjnej i ile kosztują poszczególne badania zwierzaka? Zobacz porównanie aktualnych cen wizyty u lekarza weterynarii

 

Kontrola wagi zwierzęcia

W każdym gabinecie opiekunowie zwierzaków mają możliwość zważenia zwierzaka. Warto zaplanować ważenie nawet przy okazji spaceru w okolicach gabinetu. Jeśli zwierzę gwałtownie tyje lub gwałtownie chudnie, konieczna jest wizyta w gabinecie lekarza. Rzadko zdarza się, że za nagłą zmianą wagi nie kryje się inna przyczyna. U starszych psów i kotów może to być zaburzenie gospodarki hormonalnej, które w badaniu krwi można potwierdzić lub wykluczyć. Warto też wykonać badanie kału w kierunku pasożytów, w tym pierwotniaków.

 

Stomatolog? A dlaczego nie!

Niewiele psów i kotów myje zęby po posiłku. Zdarza się również, że właściciele w dobrej wierze podają swoim pupilom tylko miękką karmę. Niestety, nie jest to najlepsze rozwiązanie. Brak pokarmu twardego przekłada się na stan uzębienia. U każdego zwierzaka, podobnie jak u ludzi, odkłada się płytka nazębna. Jest to mieszanka głównie bakterii, resztek pokarmowych, śliny, nabłonków, cukrów. Płytkę daję się łatwo usunąć mechanicznie, jednak większość zwierzaków nie jest nauczona mycia zębów.

 

Co robić?

Najlepiej nauczyć swojego zwierzaka pozwolenia sobie umycia zębów. Dostępne są również pasty do zębów dla psów i kotów. Pod żadnym pozorem nie należy używać w tym celu past dla ludzi, które są toksyczne dla psów i kotów. Lekarz weterynarii poinstruuje właściciela jak dbać o zęby pupila oraz jak stosować pasty enzymatyczne. Warto też zafundować pupilowi przekąski ścierające płytkę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każde działanie wymaga systematyczności.

 

A co jeśli pies lub kot ma już kamień nazębny?

Wtedy trzeba umówić pupila na zabieg usunięcia kamienia. Zabieg taki wykonuje się pod narkozą, dlatego zanim się odbędzie, lekarz weterynarii zleci badanie krwi, aby wykluczyć dysfunkcje narządów oraz dobrać najbardziej bezpieczne znieczulenie. Nie wolno zapominać o pasożytach… Niestety, w obecnych warunkach pogodowych nie możemy sobie pozwolić na „wakacje” od środków owadobójczych. Kleszcze zdarzają się nawet w styczniu a komary w grudniu. Co gorsze, zarówno kleszcze, jak i komary przenoszą groźne dla naszych zwierząt choroby. W przypadku kleszczy są to pierwotniaki, które występują na terenie niemal całego kraju. Związane jest to z ociepleniem klimatu. Komary przenoszą nicienie. Niektóre gatunki mogą się okazać śmiertelne dla naszego zwierzaka. Obecnie dostępne na rynku środki mają różną skuteczność, dlatego warto wybrać je w porozumieniu lekarzem weterynarii. Zaproponuje on środek dobrany do aktywności i środowiska zwierzaka. Drugą kwestią są pasożyty wewnętrzne. W tej kwestii zalecenia weterynaryjne są jasne: zwierzę odrobaczać należy co trzy miesiące. Najlepiej zmieniając podawany środek. Wskazane jest też wykonanie badania kału, przynajmniej raz na rok.

 

Szczepienia psów i kotów

Jest to kwesta bezsporna, że należy zwierzęta szczepić nie tylko przeciwko wściekliźnie. Psy i koty, a także króliki, fretki, a nawet szczury, mają swoje choroby zakaźne, przeciwko którym muszą w swoim życiu zostać zabezpieczone. Schemat szczepień oraz rodzaj szczepionek zawsze powinien być dobrany do wieku i trybu życia pupila.

Przeczytaj również: Kalendarz szczepień psów i kotów

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

 

Adrianna Wawrzyniak

Zdjęcia: Pixabay.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość