Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Psy, które ratują życie! Poznaj pracę psów ratowników

Psy bez wątpienia są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Każdy pies dla swojego właściciela jest w stanie zrobić prawie wszystko, ale istnieje grupa psów, które potrafią naprawdę ciężko pracować, by ocalić to co dla człowieka najcenniejsze – życie.

Od 2014 we Wrocławiu działa pierwsza na Dolnym Śląsku i jednocześnie największa w południowo-zachodniej Polsce jednostka wykorzystująca psy ratownicze do poszukiwań osób zaginionych w terenie oraz w gruzowiskach - Ochotnicza Straż Pożarna - Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego. Jest to organizacja pożytku publicznego, co oznacza, że każdy podatnik może ją wesprzeć 1% podatku. Dlaczego warto? Bo ten 1% podatku pomaga im spełniać misję niesienia pomocy innym.  Szkolenie umiejętności naszych psich nosów jak również ich przewodników to proces ciągły i nieprzerwany. Szkolimy się przy każdej nadarzającej się okazji, często korzystając z własnych umiejętności i zasobów, nie stroniąc od doświadczeń i uprzejmości innych grup i formacji z całej Europy. Potrzebne są nam jednak nowe pomysły, nowi szkoleniowcy, nowe możliwości doskonalenia swoich umiejętności, które niejednokrotnie przekraczają nasze możliwości finansowe – mówią sami ratownicy.

 

Pies w zgliszczach szuka ludzi.

Jak pomagają psy ratownicze?

Narzędziem pracy psa ratowniczego jest nos. Wrocławskie psy ratownicze szkolone są do poszukiwań osób przy wykorzystaniu tzw. górnego wiatru. Namierzają zapach osoby, a następnie doprowadzają do niej przewodnika. Dzięki takiej metodzie poszukiwań, w przeciwieństwie do psów tropiących, psy ratownicze nie potrzebują śladu zapachowego osoby poszukiwanej. Szybkość i skuteczność psów sprawia, że w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych są niezastąpione. Jeden pies w ciągu 30 minut może przeszukać obszar o powierzchni nawet 8 ha, 10 osób przeszukuje ten sam teren w czasie nawet do 3 godzin. W analogicznym czasie zespół ratowniczy z psem może przeszukać obszar nawet do 50 ha.

 

Pies ratownik - bezustannie gotowy do niesienia bezpłatnej pomocy!

Ratownicy oraz ich psy są gotowi do podjęciach działań 24h na dobę. Do działań poszukiwawczo - ratowniczych może nas zadysponować dowodzący akcją policjant lub Kierujący Działaniem Ratowniczym strażak za pośrednictwem Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu. Co ważne, OSP poszukuje bezpłatnie. Straż utrzymuje się z dotacji Urzędu Miejskiego Wrocławia, darowizn oraz ze środków przekazywany z tytułu 1% podatku – dlatego ten 1% jest tak ważny.

 

Jak możesz wspomóc psy ratownicze?

Aby przekazać darowiznę z tytułu 1%, należy w odpowiednim miejscu zeznania podatkowego (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-38) wpisać:

KRS: 0000210785

Pies odnaleziony w ruinach i zgliszczach domu.

Pies ratownik ze straży przeszukuje teren lasu w poszukiwaniu zaginionych.

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość