Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Adopcja psa - na co zwrócić uwagę?

Fundacje opiekujące się bezdomnymi psami oraz schroniska wciąż alarmują o ogromnej liczbie psów niechcianych i porzucanych. Schroniska są wiecznie przepełnione, a jeszcze większa liczba bezpańskich psów przebywa pod opieką licznych fundacji pro-zwierzęcych. Decyzja o wyborze psa ze schroniska jednak często wiąże się z wieloma wątpliwościami.

 

Pies ze schroniska czy z fundacji?

W schronisku widząc setki psów za kratami ciężko się zdecydować, który będzie najbardziej odpowiedni dla nas. Jeżeli decydujemy się przygarnąć psiaka warto wcześniej obejrzeć ogłoszenia na stronie danego schroniska i skontaktować się z wolontariuszami opiekującymi się konkretnymi psami, aby przybliżyli nam charakter swoich podopiecznych. W następnej kolejności można się umówić na spacer zapoznawczy z konkretnym czworonogiem, aby móc go lepiej poznać w bardziej naturalnej dla niego sytuacji niż siedzenie w przepełnionym kojcu. Jeżeli taka forma zapoznania psa do nas jednak nie przemawia możemy zgłosić się do fundacji, których szczęśliwie nie brakuje w całym kraju. Zajmują się one przygarnianiem bezdomnych psiaków, często wyciągają ze schronisk psy, które przerażone kryjąc się z kącie kojca często stają się niewidoczne dla osób szukających czworonożnych przyjaciół. Psy pod opieką fundacji mają szansę na socjalizację z człowiekiem, długie spacery i często mieszkanie w domowych warunkach, co znakomicie przygotowuje je do adopcji. Charakter tych psów jest dużo lepiej znany niż mieszkańców schroniska i łatwiej dobrać sobie odpowiedniego towarzysza. Promowana jest zasada, że adoptując psa z takiej fundacji pomagamy nie tylko przygarnianemu psu, ale i temu, którego fundacja może przyjąć na miejsce naszego nowego czworonoga.

 

Kundelki to bardzo wrażliwe i mądre psy. One też potrzebują miłości.

 

Szczeniak czy dorosły pies?

Pośród bezdomnych psów zawsze największą popularnością cieszą się szczenięta, jednak osobiście zawsze radzę zwrócić większą uwagę na psy dorosłe, zwłaszcza w przypadku rodzin z dziećmi. Głównym argumentem za takim wyborem jest ustabilizowany charakter i bardziej przewidywalne zachowanie. W przypadku psa dorosłego oszczędzimy sobie trudnego etapu dorastania malucha i gryzienia czego popadnie w czasie wymiany ząbków. Dorosłe psy a nawet te w wieku seniorskim uczą się wszystkiego równie szybko jak szczenięta i nie należy się tym martwić. Psy dorosłe zwłaszcza te pod opieką fundacji często potrafią już pięknie chodzić na smyczy i zachowują czystość w domu, co bardzo ułatwia nowemu właścicielowi okres po adopcji.

Niektórzy przygarniając psa decydują się na osobnika po traumatycznych przejściach. Często są to psy, które nie zaznały ze strony człowieka niczego dobrego. Są to dość trudne adopcje i zwykle wymagają zaangażowania behawiorysty i wiele pracy z psem aby odzyskał zaufanie. Znam jednak wiele przypadków niesamowitej przemiany takich psiaków we wspaniałych towarzyszy na długie lata. Oczywiście nie polecam takich psów do domu z dziećmi, a jedynie dla osób o wielkich zasobach cierpliwości i serca dla czworonogów.

 

Zdrowie psa do adopcji - na co zwrócić uwagę?

Na co warto zwrócić uwagę po adopcji psiaka z punktu widzenia jego zdrowia? Jako pierwsze należy się dowiedzieć jakie badania czy zabiegi chirurgiczne bądź profilaktyczne były już u niego wykonywane. Wraz z psem powinniśmy otrzymać jego książeczkę zdrowia zawierającą wszystkie niezbędne informacje na temat szczepień, odrobaczeń bądź przebytych chorób. Warto po adopcji odwiedzić lekarza weterynarii, aby zapoznał się ze stanem ogólnym zwierzaka i na podstawie książeczki zaplanował kolejne zabiegi profilaktyczne i ewentualne badania krwi. Z pewnością warto na początek zadbać o zwalczenie pasożytów zewnętrznych i wewnętrznych, gdyż psy z większych skupisk zwierząt często mają spore ilości niechcianych „przyjaciół”. Adoptując psa ze schroniska czy fundacji zwykle zobowiązujemy się do przeprowadzenia zabiegu sterylizacji/kastarcji o ile nie była ona wykonana do tej pory. Taki obowiązek jest nakładany z powodu zbyt dużej ilości bezpańskich zwierząt i w celu profilaktyki licznych chorób ze strony układu rozrodczego. Zwykle namawiam świeżo upieczonych właścicieli na przesiewowe badania krwi w niedalekiej przyszłości, aby wnikliwiej zapoznać się z ogólnym stanem zdrowia zwierzaka. Takie działania profilaktyczne pozwalają nam lepiej zadbać o naszego pupila i pomóc mu wrócić do normy po pobycie w schronisku.


Niezależnie czy przygarniamy psa ze schroniska czy z fundacji, czy jest mały a może wielki i kudłaty z pewnością zupełnie odmieniamy jego życie przyjmując go do naszego życia i okazując mu serce. Z pewnością doceni on nasze zaangażowanie i odwdzięczy się wieloma latami bezwarunkowej miłości.

Może Cię zainteresować: Wyprawka dla psa - co należy kupić?

 

Dorota Jóskowiak

Schroniskowe psy próbują się dostosować do nowych warunków, jednak tęsknią za domem. Psy długo przebywające w klatkach i schroniskach mogą popaść w depresję.

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość