Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga pies? Weterynarz podpowiada

Utrzymanie psa w czystości jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy mamy w domu pasjonata kąpieli błotnych i miłośnika tarzania w byle czym. A co z innymi aspektami higieny? Zakres i częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych u naszego pupila w dużej mierze zależy od rasy psa jakiego posiadamy oraz jego trybu życia. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad może uchronić naszego psiaka przed wieloma schorzeniami.

 

Jak najlepiej dbać i pielęgnować psa?

1. Szczotkowanie sierści psa

Podstawą pielęgnacji każdego psa jest regularne szczotkowanie sierści. Większość psów uwielbia czesanie, w przeciwnym razie należy rozważyć zmianę grzebienia, ponieważ źle dobrany może podrażniać a wręcz kaleczyć skórę co wywołuje niepokój naszego pupila. Regularne szczotkowanie pomaga usuwać zanieczyszczenia z sierści co pomaga wydłużać przerwy między kąpielami. Psy długowłose wymagają zdecydowanie częstszego czesania od psów krótkowłosych, a w przypadku zaniedbania długiej sierści mogą powstawać ciężkie do samodzielnego usunięcia sploty. W przypadku psów o długim włosie warto korzystać z profesjonalnych usług groomerskich. Jeżeli decydujemy się sami strzyc naszego psa musimy pamiętać o krótkim przycinaniu sierści w okolicy odbytu oraz sromu/prącia w celach higienicznych. W przypadku ras szorstkowłosych konieczne jest również regularne trymowanie sierści, czyli usuwanie martwego włosa poprzez wyczesywanie specjalnie do tego zaprojektowanymi grzebieniami i nożykami. Na zabieg trymowania również możemy umówić się u groomera.

 

Kąpiel psów może być przyjemna. Wymaga tylko przygotowania się i przyzwyczajenia psa do kąpieli.

 

2. Kąpanie psa

Kolejnym podstawowym zabiegiem higienicznym jest kąpanie naszego psiaka. Pierwszą kąpiel można wykonać najszybciej po ukończeniu 3 miesiąca życia o ile jest to konieczne. Generalnie szczeniąt nie powinno się kapać prawie wcale, chyba że się wybrudzi bądź istnieje taka konieczność w związku z pielęgnacją długiej sierści. W przypadku psów dorosłych przyjmuje się regułę, że kąpanie co 3 miesiące to odstępy minimalne, jednak w przypadku psów długowłosych lub lubiących błotne kąpiele istnieje potrzeba częstszego mycia. Mimo to należy pamiętać, że każda kąpiel wiąże się z osłabieniem naturalnej bariery ochronnej skóry co grozi infekcjami grzybiczymi i bakteryjnymi na jej powierzchni. Często właściciele wpadają w błędne koło, gdy po kąpieli dochodzi do nadmiernego rozwoju drożdżaków i bakterii na skórze i  zaczyna ich martwić nieprzyjemny zapach psa co z kolei skłania ich do ponowienia kąpieli, a to jedynie pogłębia problem. Podczas kąpieli bardzo ważne jest zadbanie o komfort psa, zwłaszcza w przypadku psów, które się tego boją. Przede wszystkim sami musimy zachować spokój, a kąpiel powinna przebiegać jak przyjemny masaż a nie walka na śmierć i życie.

Bardzo ważne są kosmetyki jakie stosujemy, zdecydowanie odradzam szampony przeciwpchelne, gdyż mogą podrażnić skórę, a pchły choć w mniejszej liczbie biegają dalej. W przypadku inwazji tych pasożytów należy wstrzymać się z kąpielą i udać do lekarza weterynarii w celu dobrania optymalnego preparatu. Jeśli chodzi o szampony zdecydowanie należy sięgnąć po te przeznaczone dla psów. Preparaty ludzkie mogą narobić więcej złego niż dobrego na psiej skórze. Przy wyborze szamponu lepiej sięgnąć po sprawdzone marki, choć zwykle są one nieco droższe. Zwłaszcza w przypadku psów długowłosych można zastosować odżywkę lub lanolinę aby ułatwić późniejsze rozczesywanie sierści. Ostatnią zasadą jest możliwe omijanie przy kąpieli okolicy głowy, a szczególnie uszu w celu uniknięcia rozwoju grzybów w kanałach słuchowych.

Umilić ten zabieg mogą akcesoria do kąpieli psa..

 

Przeczytaj więcej: Czy kąpanie psa musi być trudne? Jak przekonać psa do mycia?

 

Zobacz akcesoria do groomingu psa.

 

3. Dbanie o uszy i oczy psa

Szczególnej uwagi z naszej strony wymagają oczy i uszy naszego psiaka. Są to bardzo delikatne i wrażliwe miejsca a dbanie o ich higienę jest szczególnie istotne. Okolice oczu można przemywać gazikiem nasączonym esencją herbacianą bądź solą fizjologiczną aby usuwać nagromadzający się w kącikach oczu brud osuwany z powierzchni gałki ocznej wraz ze łzami. Również uszy można delikatnie czyścić wilgotnym gazikiem z nadmiaru woskowiny i kurzu. Częste kontrole stanu uszu są szczególnie ważne u psów ze zwisającymi uszami u których nawet nieduża ilość wilgoci w kanale słuchowym grozi grzybicą. Jeżeli u naszego psa z wnętrza ucha wyrasta duża ilość sierści należy ją regularnie usuwać, gdyż sprzyja to nagromadzaniu woskowiny i brudu oraz rozwojowi drobnoustrojów. Zarówno nadmierna ilość wydzieliny z oczu jak i w uszach wymaga kontroli weterynaryjnej, gdyż często wiąże się z infekcją. Do utrzymania higieny tych obszarów przydatne są preparaty do uszu i oczu psa.

 

Od początku warto psiaka przyzwyczajać do mycia zębów, co prawda nauka ta się przydaje dopiero u kilkuletniego psa u którego ryzyko kamienia nazębnego wzrasta, ale mało jaki dorosły pies z dnia na dzień akceptuje konieczność szczotkowania ząbków. Na rynku jest dostępna szeroka gama różnych past i szczoteczek do zębów dla psów. W przypadku wystąpienia kamienia nazębnego należy pamiętać o kontroli u lekarza weterynarii, aby ewentualnie usunął on to czego sami już nie zdołamy zwykłym myciem. Jeżeli nasz pies ma problemy z kamieniem nazębnym warto zastanowić się czy jego dieta jest odpowiednia i zaopatrzyć się w preparaty spowalniającego odkładanie kamienia. Wybór jest bardzo szeroki od płynów dodawanych do wody, poprzez pasty enzymatyczne do smakołyków i karm, które wspomagają psa w tej przypadłości. Najważniejsze to nie pozostawiać problemu bez leczenia, gdyż narażamy tym samym naszego pupila na cierpienie i utratę zębów.

 

Pies z czystymi zębami trzyma kulę gryzaka.

 

4. Przycinanie pazurów psa

Ostatnim z elementów podstawowej higieny naszego pupila jest przycinanie pazurów. Nasze psiaki większość czasu chodzą po gładkich podłogach i dywanach, a na spacerach częściej biegają po trawniku niż szorstkim bruku. Nic więc dziwnego, że nie ścierają prawidłowo swoich pazurów a ich regularne przycinanie jest bardzo istotne dla ich komfortu i zdrowia. Ważne jest jednak, aby przycinając pazury nie uszkodzić przebiegającego w nich kanału, który jest mocno ukrwiony i unerwiony. Często raz skaleczone zwierzę drugi raz nie da już sobie spokojnie obciąć pazurków. Jeżeli nie czujemy się na siłach wykonywać taki zabieg samodzielnie może go wykonać groomer bądź lekarz weterynarii.

 

Przeczytaj więcej: Jak poprawnie obcinać pazury psu?

 

 

Regularne zabiegi higieniczne u naszego pupila pomogą oszczędzić mu nieprzyjemnych chorób jak zapalenie ucha, kamień nazębny czy wycinanie kołtunów z sierści, a także nadmiaru stresujących wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Decydując się na posiadanie psa musimy wkalkulować w nasz czas wolny te wszystkie zajęcia zwłaszcza gdy nasz wybór wiąże się z posiadaniem psa długowłosego.

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

 

 

 

Dorota Jóskowiak

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość