Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kąpanie psa. Zdradzamy jak przekonać psy do kąpieli, jakich użyć kosmetyków i jak często powtarzać ten zabieg

Kąpiel to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych psów. Jak często należy kąpać psy i od czego to zależy? Czy ważne jest to, jakich szamponów używamy? Jak przekonać psa do kąpieli? Czy zbyt częste kąpiele nie zaszkodzą psu? Przeczytaj!

Z miłością do kąpieli u psów bywa różnie. Czasami znoszą ją ze spokojem, ale są też psy, dla których kąpiel pod prysznicem to zło ostateczne. Najgorzej, jeżeli niechęć do kąpieli występuje u tych psów, które uwielbiają tarzać się w brudnych kałużach lub co gorsza w innych, często śmierdzących miejscach. Jak często należy więc kąpać psa, aby zadbać o jego (i swój) komfort i czy zbyt częste kąpiele mogą zaszkodzić?


Kąpanie psa powinno przebiegać w miłej atmosferze. Mokry pies może czuć się niepewnie, więc należy zrobić wszystko, aby go uspokoić.


Jak często kąpać szczeniaka?

Młode szczenięta przez kilka pierwszych tygodni nie potrzebują kąpieli. O ich czystość z reguły dba psia mama. Po tym, jak trafią do naszego domu (najczęściej mają 10-12 tygodni), warto dać im czas, aby spokojnie się zadomowiły i poczuły bezpiecznie. Zapach mamy noszony na sierści z pewnością im pomoże w trudnych pierwszych dniach. Na początku warto więc tylko je podmywać w razie konieczności i czyścić oczy, pyszczek czy łapki. Zwlekanie z pierwszą kąpielą jest również dobre ze względu na nabywanie przez szczeniaka odporności. Dlatego pierwszą kąpiel najlepiej przeprowadzić u 3 - 4 miesięcznego psa - najlepiej takiego, który już ma za sobą wszystkie szczepienia. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy bierzemy psa ze złych warunków hodowlanych lub ze schroniska - w takim przypadku warto psa wykąpać wcześniej, aby pozbyć się wszelkich mikroorganizmów i bakterii.

 


Pierwsza kąpiel psa

Pierwsza kąpiel szczeniaka to bardzo ważne wydarzenie. Często zależy od niej późniejszy stosunek naszego psa do kąpieli. Przede wszystkim warto zadbać o to, aby przebiegała w spokojnej stmosferze. Nie należy psa kąpać na siłę, a delikatnie oswajać z wodą. Jeżeli widzimy, że nasz pies się bardzo boi - często warto odpuścić i podejść do kąpieli za kilka dni. Przydatne również mogą się okazać przysmaki dla psa - sprawią one, że czas kąpieli będzie się psu dobrze kojarzył.

Psy należy kąpać w temperaturze ok. 37* C. Ważne, aby stały na antypoślizgowej macie, aby po pierwsze czuły się pewnie, a po drugie nie doszło do kontuzji przy przypadkowym poślizgnięciu się. Po kąpieli trzeba dokładnie wytrzeć psa ręcznikiem, a w przypadku długiej sierści dodatkowo wysuszyć suszarką - kierując na psa chłodny powiem powietrza.

Przy kąpieli szczeniaka ważne jest również to, aby użyć delikatnych szamponów przeznaczonych dla szczeniąt. Są to bardzo łagodne kosmetyki, które chronią wrażliwą skórę i delikatną sierść szczenięcia.

 

Zobacz produkty do kąpania psa.

 

Jak często kąpać dorosłego psa?

Częstotliwość kąpieli dorosłego psa jest uzależniona od rodzaju sierści, aktywności i sposobu bytowania psa. Innej regularności będzie wymagał wychodzący tylko na spokojne spacery psu kanapowiec, a innej psi sportowiec. Innej pies z długą szatą, a innej szorstkowłosy. Wreszcie zależy to też od subiektywnych odczuć właściciela - zwłaszcza jeśli pies śpi we wspólnym łóżku.

Przyjmuje się, że większość psów należy kąpać nie częściej niż co 3 - 6 miesięcy - z wyłączeniem tych ras, które ze względu na wyjątkową strukturę ierści wymagają częstszych kąpieli. Jak często kąpać kundelka? Wszystko zależy od tego, jak wygląda - te z dłuższą sierścią będą wymagać częstszych kąpieli - te z krótką wystarczy częściej wyczesać lub obmyć wodą bez szamponu.

Podobnie czystą wodą warto opłukać każdorazowo psa po kąpielach w rzece, stawie czy morzu, aby usunąć ewentualne zanieczyszczenia.

 

Aktywny pies, uwielbiający pływanie, powinien być mieć częściej kąpiele.


Jak kąpać maltańczyka, yorka czy shih tzu?

Jedwabista sierść psów tych ras wymaga specjalnego traktowania. Jej struktura przypomina ludzkie włosy - brud w nie łatwiej wnika i się zatrzymuje. Dodatkowo, maltańczyk ma białą sierść, na której widać każde zabrudzenie. W odróżnieniu od innych ras psó, kąpanie maltańczyków czy shih tzuyorka nawet raz na tydzień lub dwa nie będą szkodzić, a wręcz są koniecznością, aby utrzymać sierść i skórę w dobrej kondycji. Psy tych ras myjemy dokładnie tak samo, jak wszystkie inne, czyli myjemy w wodzie o temperaturze ok. 37* C, stosując preparaty przeznaczone dla tych ras - szampony i odżywki. Po kąpieli koniecznie należy wysuszyć psa chłodnym nawiewem suszarki oraz dokładnie wyczesać sierść.

 


Jaki wybrać szampon dla psa?

Oferta kosmetyków dla psów - szamponów i odżywek jest bardzo bogata. Przy wyborze warto kierować się wysoką jakością i dopasowaniem rodzaju sierści. Odpowiednio dobrany szampon może podkreślić kolor i strukturę sierści. Nadać jej miękkość i połysk. W ofercie szamponów możemy znaleźć także szampony antyalergiczne, przeciwłupieżowe czy suche. Te ostatnie sprawdzą się wtedy, kiedy zależy nam na szybkim odświeżeniu sierści psa, bez konieczności kąpieli, np. dla psów chorych czy takich, które boją się wody.

 


Co robić, kiedy pies nie chce się kapać?

Niechęć do kąpieli psów nie jest rzadkością. Może wynikać ze złych doświadczeń lub ze stresu przed nowymi doświadczeniami. W takim przypadku warto przyzwyczajać psa do kąpieli małymi krokami – pozwolić mu się oswoić z łazienką, delikatnie zmoczyć łapki, przyzwyczaić psa do lecącej wody, a następnie delikatnie polać jego brzuch i kark wodą – każdorazowo nagradzając postępy psa i spokojne zachowanie smakołykami. Jak w przypadku każdego szkolenia, tutaj także cierpliwość jest kluczem do sukcesu. Jeżeli na którymś z etapów nasz pies się przestraszy i będzie chciał uciekać, nie trzymajmy go na siłę i nie zmuszajmy do kąpieli. Pozwólmy mu się wycofać, a za kilka dni spróbujmy raz jeszcze. Smakołyki, poczucie bezpieczeństwa i cierpliwe przyzwyczajanie psa do kąpieli po jakimś czasie z pewnością przyniesie pożądane rezultaty.

 

Przeczytaj także: Jak najlepiej dbać o pielęgnację psa?



Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość