Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak rozpoznać pchły u psa i jak się ich pozbyć? Czy psie pchły są też zagrożeniem dla człowieka?

Pchły to jedne z najpopularniejszych, psich pasożytów. Często są bagatelizowane, bo oprócz świądu zwykle nie powodują innych symptomów – tymczasem inwazja pcheł może być dla psa nie tylko bardzo nieprzyjemna, ale i groźna.


Pies, który nie jest chroniony kroplami lub obrożą z łatwością może się zarazić pchłami od innego zwierzęcia, a pozbycie się ich z domu stanowi nie lada problem. W tym przypadku zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Co jednak zrobić, gdy już mamy do czynienia z pchłami?

 

Cocker spaniel drapie się na dworze.

 

Pchły u psa – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem jest uporczywe drapanie się psa, ale może się ono pojawić dopiero w późniejszym stadium – dlatego warto wprowadzić regularną obserwację pupila i raz na jakiś czas przyjrzeć się jego sierści. Najłatwiej jest użyć grzebienia do wyczesywania pcheł, pozwoli to na szybkie sprawdzenie, czy w sierści nie czają się nieproszeni goście. Odchody pcheł u psa to także jest widoczny sygnał zapchlenia. Na skórze psa, którego zaatakowały pchły mogą się też pojawić charakterystyczne czerwone kropeczki w białej otoczce,
Jeżeli w porę nie zareagujemy to pies, drapiąc się może doprowadzić do stanów zapalnych i nadkażeń bakteryjnych. Ponadto może zacząć tracić sierść, a w skrajnych przypadkach nawet mieć anemię z powodu utraty krwi – dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej zauważyć i zwalczyć pasożyty.

 

 

Jak wyglądają pchły u psa

Pchły to owady o brązowym kolorze, wielkości od 1 do 6 milimetrów. Rozmnażają się one bardzo szybko, składając jaja w bezpośredniej bliskości psa, czyli na posłaniu, dywanie czy kanapie. Dorosły owad przez całe swoje życie przebywa na żywicielu - najczęściej w okolicach uszu, pleców, ogona i na brzuchu posilając się jego krwią. Istnieje kilka odmian pcheł – psia, kocia czy ludzka. Te dwie pierwsze mogą bytować zarówno na psach jak i kotach niezależnie od typu. Wszystkie są do siebie bardzo podobne, różnice można zobaczyć tylko pod mikroskopem.

 

Zobacz ofertę obroży przeciw insektom

 

Skąd się biorą pchły u psa?

Pchły to jedne z najbardziej popularnych pasożytów zewnętrznych u psów i kotów. Wpływ na to ma fakt, że bardzo łatwo się przenoszą. Wystarczy, że pies pobędzie chwilę w towarzystwie posiadacza pcheł na spacerze, a z dużym prawdopodobieństwem sam będzie nosicielem. Zarazić się można od innego psa, kota lub dziko żyjącego zwierzęcia – królika, wiewiórki czy lisa. Ofiara nie musi nawet mieć bezpośredniego kontaktu – przebywanie w tym samym miejscu, co zarażone zwierzę wystarczy.
Niestety może się też zdarzyć, ze człowiek przyniesie pchły do domu na przykład na butach czy ubraniu – wówczas należy w porę zareagować i pozbyć się pcheł, zanim na dobre zadomowią się w naszym mieszkaniu. Pchły bardzo szybko się rozmnażają, więc lepiej nie bagatelizować problemu. Jak to zrobić? Odkurzyć dokładnie mieszkanie, pamiętając, aby niezwłocznie pozbyć się worka. Wyprać dywany, tapicerkę i psie legowiska. Meble, podłogi legowiska należy spryskać preparatem na pchły.

 

 

Jak się pozbyć pcheł u psa?

Istnieje kilka sposobów do walki z pchłami. Najpopularniejszym jest spray przeciw pchłom. Jest on bardzo skuteczny, ale nie każde zwierzę toleruje użycie aerozolu, którym trzeba dokładnie spryskać całego psa. Kolejnym preparatem jest szampon na pchły – to idealne rozwiązanie dla psa, który lubi długie kąpiele, ponieważ zwykle musi on pozostać na skórze psa około 10-15 minut. Ostatnim sposobem jest wyczesywanie pcheł, ale niestety trudno jest pozbyć się ich całkowicie w ten sposób, więc zwykle jest to element wspomagający leczenie sprayem i szamponem.

 

Weterynarz bada szczeniaka

 

Domowe sposoby na pchły u psa

Należy być bardzo ostrożnym jeżeli chodzi o stosowanie wszelkich domowych metod na walkę z pchłami, ponieważ często nie tylko są nie skuteczne, ale i mogą wyrządzić psu krzywdę. Najlepiej więc stosować bezpieczne preparaty na pchły w sprayu lub szamponie o potwierdzonej skuteczności leczniczej. Jak odpchlić psa domowym sposobem, jeżeli nie chcemy sięgać po inne substancje? Bezpiecznie jest zastosować ocet na pchły u psa. Wystarczy spryskać psa mieszanką wody z octem: 1 szklanka octu na 4 litry ciepłej wody. Kiedy mieszanka wyschnie, należy wyczesać martwe pchły. Zapach powinien skutecznie odstraszyć pchły przez kilka kolejnych dni, ale nie jest to działanie pewne.

 

 

Czy pchły z psa przejdą na człowieka?

Wprawdzie na skórze człowieka może bytować jedynie pchła ludzka, ale ta zwierzęca też może wyrządzić wiele szkód poprzez ugryzienie – co czasem się może zdarzyć. Szczególnie niebezpieczne jest to dla alergików, ale te pasożyty mogą przenosić też groźne choroby na przykład dur brzuszny, dżumę czy tularemię. Na szczęście choroby te są stosunkowo rzadkie na naszej szerokości geograficznej, więc zagrożenie jest raczej teoretyczne niż realne.

 

 

Jak zapobiegać pchłom u psa?

W walce z pchłami zdecydowanie króluje zasada – lepiej zapobiegać niż leczyć. Ponieważ prawie nie jest możliwe ograniczenie kontaktu psa ze wszystkimi zwierzętami i miejscami, w których może złapać psy, lepiej zastosować bezpośrednią ochronę na przykład w postaci obroży Foresto, kropel lub tabletek AdTab. Substancje czynne zawarte w obroży i kroplach, powoli uwalniają i rozprzestrzeniają po całej powierzchni skóry, wnikają również w sierść czworonoga. Większość preparatów chroni nie tylko przed pchłami, ale także np. przed kleszczami. Jest to dla psa zupełnie bezpieczne, a może ochronić go przed nieprzyjemnymi i groźnymi konsekwencjami inwazji pasożytów.

Przeczytaj też: Jak się pozbyć pcheł z domu?

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość