Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Husky ( Syberian Husky ) - charakterystyka, pielęgnacja, zdrowie ( Encyklopedia psów )

 

 W mroźne, zimowe popołudnie trochę więcej o równie zimowych psach- syberian husky. Patrząc na jego futro, nietrudno się domyślić, że pochodzi z chłodnych rejonów, a konkretnie z północnej Syberii. Husky od początku były psami zaprzęgowymi, w czym do dzisiaj czują się świetnie i potrzebują ogromnej, naprawdę ogromnej ilości ruchu.

 

Sylwetka psa rasy Husky

 

Husky jest silnym, dobrze zbudowanym psem o sportowej sylwetce. Jego głowa jest proporcjonalna do tułowia, a uszy są trójkątne, wysoko osadzone i położone blisko siebie. Bardzo charakterystyczne u husky’ego są oczy, które często są wielokolorowe- jedno może być koloru brązowego, podczas gdy drugie będzie jasnoniebieskie. Jego chód jest płynny i pełen wdzięku, potrafi się bardzo szybko poruszać.

Psy tej rasy osiągają w kłębie:

53,5-60 cm (samce)

50,5-56 cm (samice)

Natomiast standardowa waga tej rasy oscyluje w granicach:

20,5- 28 kg (samce)

15,5- 23 kg (samice)

Husky występuje w wielu umaszczeniach, od białego do czarnego, bywa również czekoladowy, rudy, srebrzysty i szary, często ich futro stanowi też połączenie kolorów, są np. czarno-białe, czy złociste z domieszką bieli. Husky’ego można rozpoznać po tzw. masce, która tworzy się na jego pyszczku, w konsekwencji kontrastu kolorów.

 

Husky spokojnie przechadza się pośród pól, na polnej ścieżce.

 

Pielęgnacja psa rasy Husky

 

Jedną z ważniejszych rzeczy, z których trzeba sobie zdać sprawę zanim przygarniemy do domu husky’ego, jest to, że ta rasa linieje. Żeby wyobrazić sobie skalę tego linienia, wystarczy spojrzeć na jego gęste, puszyste futro, a następnie wyobrazić je sobie na dywanie, poduszkach, desce do krojenia, ubraniach, naczyniach i kanapach. I nie jest to bynajmniej delikatny puszek, który wystarczy strzepnąć, czy zdmuchnąć. Liniejące futro husky’ego ma tendencję do wczepiania się w tkaniny, tak, że trzeba się naprawdę solidnie napracować, żeby doprowadzić meble do porządku. Intensywność linienia zależy od warunków, w jakich psy przebywają, jeśli większość czasu spędzają poza domem, pies będzie linieć dwa razy do roku.

Husky dodatkowo linieją w okresie grzewczym i bardzo intensywnie na wiosnę, kiedy to wymieniają praktycznie cały włos okrywowy i podszerstek.

W okresie linienia trzeba go czesać codziennie, natomiast w pozostałym okresie roku wystarczy  mniej więcej raz w tygodniu. Do rozczesywania włosów dłuższych dobrze sprawdzi się metalowy grzebień o zębach różnej długości, natomiast to włosów krótszych w zupełności wystarczy metalowy grzebień o średniej gęstości.

Co do kąpieli, nie należy kąpać go za często, żeby nie zniszczyć naturalnej warstwy ochronnej włosa. Zaniedbana sierść stałe się mniej odporna na warunki pogodowe, dlatego należy ją odpowiednio nawilżać i używać specjalnych kosmetyków do sierści husky’ego. Kiedy już nadejdzie czas wykąpania tego psiaka, należy wyłożyć wannę matą antypoślizgową, która będzie zapobiegać rozjeżdżaniu się łap na śliskiej powierzchni.

Zanim zdecydujemy się na zakup tej rasy, zastanówmy się, czy sprostamy jej wymaganiom. Husky poza potrzebą wybiegania się, najlepiej czuje się w chłodnym klimacie i niskich temperaturach. Co się z tym wiąże, przemyśl kwestię wakacji- czy psem będzie miał się ewentualnie kto zająć, bo jeśli planujesz urlop w ciepłych krajach, wzięcie ze sobą husky’ego będzie dla psa bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem. Bardzo nieprzyjemnym.

Zdrowie Husky

 

Jak przystało na pochodzące z Syberii psy zaprzęgowe, husky są zdrowe, odporne i żyją długo, bo około 10- 14 lat. Dzięki gęstemu, pięknemu futru, jest chroniony przez wiatrem i mrozami. Jednak trzeba zauważyć, że jeśli nasz husky mieszka w domu i wypuścimy go zimą na zewnątrz na dłużej, albo przed spacerem niedokładnie wysuszymy jego sierść (jeśli była mokra) może się z dużym prawdopodobieństwem przeziębić. Warto też rozważyć zakup odpowiednich witamin i suplementów wspierających stawy skokowe. Ponadto, husky, jak większość dużych psów, jest narażona na dysplazje stawu biodrowego i przemieszczenie cewki moczowej.

 

Husky siedzi wraz z opiekunem na szczycie góry. Spora dawka ruchu i wysiłku to dla psów tej rasy podstawa.

 

Charakter psów rasy Husky

 

Husky są pełne energii i potrzebują ogromnej ilości ruchu. To radosne psiaki, dla których każda okazja dla zabawy jest dobra. Dlatego zastanów się nie raz, nie dwa, zanim zdecydujesz się na kupno szczeniaka tej rasy. Są piękne  i przyjazne, ale musisz być pewny, że będziesz w stanie zapewnić mu wystarczającą ilość ruchu i rozrywki. Z tego powodu wybór husky’ego, jeśli mieszkasz w jednopokojowej kawalerce, jest bardzo złym pomysłem. Chyba, że spędzisz z nim 3/ 4 dnia na dworze, co umówmy się- raczej nie nastąpi. Zawsze wybierajmy rasę psa odpowiadającą naszym możliwościom i potrzebom. To przyjaciel, który zostanie z nami na długie lata, a szkoda, żeby przez całe życie był sfrustrowany i czuł się uwięziony.

Husky mają też bardzo silny instynkt łowczy, odziedziczony po swoich przodkach, dlatego uwielbiają polować. Polowanie może być dla właściciela dość uciążliwe, ponieważ kiedy psiak zobaczy, albo usłyszy, czy nawet wyczuje na spacerze przebiegającą potencjalną ofiarę, są nikłe szanse, że posłucha i zareaguje na „do nogi”.

Poza nieodpartymi ciągotami do polowania, bywają nieposłusznymi uciekinierami. Jeśli wypuszczamy husky’ego na zewnątrz, czy nawet do ogrodu, powinniśmy mieć na niego oko, bo jest wielkie prawdopodobieństwo, że nauczy się otwierać furtkę, czy zrobi podkop i wydostanie się na wolność. Takie zachowania jednak zazwyczaj nie biorą się z niczego. Jeśli pies jest wystarczająco wybawiony, a jego potrzeba ruchu jest zaspokojona, nie powinien sprawiać takich problemów. Uważa się, że husky, oczywiście w zależności od usposobienia, powinien tygodniowo wybiegać około 40 km, co daje dziennie prawie 6 km energicznego spaceru, a nawet biegu.

Ta rasa nie będzie odpowiednia dla dzieci (chyba, że do rozsądnych i w miarę silnych nastolatków), bo o ile husky jest radosny, przyjazny i rodzinny, o tyle jest bardzo silny, dlatego mniejsze dzieci i osoby starsze nie poradziłyby sobie z nim na spacerze- jedno mocniejsze pociągnięcie smyczy i wywrotka gotowa! Husky potrafi ciągnąć dziewięciokrotność swojej masy ciała, dlatego można sobie wyobrazić, z jaką łatwością kieruje swoim (nawet dorosłym) właścicielem. Dlatego husky do domu z dziećmi- jak najbardziej, natomiast na spacery będą musieli jednak wychodzić dorośli.

W związku z ich siłą i uwielbieniem do biegu w zaprzęgach (są również bardzo towarzyskie i uwielbiają kontakt z innymi psami), można zasięgnąć informacji, czy w okolicy nie ma możliwości trenowania biegu w zaprzęgach (często można znaleźć związki psów zaprzęgowych w polskich górskich miastach, ale również w wielu innych)

Co ciekawe, husky mimo całkiem poważnego wyglądu i dużej siły, są bardzo łagodne, dlatego podobnie jak goldeny, nieszczególnie nadają się na psy stróżujące- są po prostu z reguły przyjaźnie nastawione do każdego.

 

Maja Magiera

 

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
66253
37.99   

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61256
22.06   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61253
22.06   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+