Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Husky (Siberian Husky) - charakterystyka, pielęgnacja, zdrowie (Encyklopedia psów)

W mroźne, zimowe popołudnie trochę więcej o równie zimowych psach- syberian husky. Patrząc na jego futro, nietrudno się domyślić, że pochodzi z chłodnych rejonów, a konkretnie z północnej Syberii. Husky od początku były psami zaprzęgowymi pociągowymi, w czym do dzisiaj czują się świetnie i potrzebują ogromnej, naprawdę ogromnej ilości ruchu.

 

 Husky spokojnie przechadza się pośród pól, na polnej ścieżce.

 

Siberian Husky - historia rasy

Psy husky mają bardzo długą już historię, która sięga 3000 lat wstecz na terenach wschodniej Syberii. Był tam niezbędny przy ciągnięciu sań np. z upolowaną zwierzyną. Jednak ładunki, jakie przewoził, były zazwyczaj stosunkowo nieciężkie, ale dystanse za to ogromne.

Rasa zdobywała na popularności dzięki udziałom w wyścigaach zaprzęgów, gdzie wygrywała wszystkie możliwe dystanse. Przełomowym momentem w historii rasy husky był w 1914 roku. Wtedy też pewien Norweg otrzymał aż kilkanaście psów husky w celu wyprawy na biegun północny, a następnie 9 lat później psy uratowały życie dowożąc na czas szczepionkę na błonicę (dyfteryt). To wydarzenie sprawiło, że syberiany stały się znane na całym świecie. Od tej grupy psów wywodzą się wszystkie późniejsze linie hodowlane psów husky.

 

 

Jak wygląda pies husky? Waga i wzrost

Husky jest silnym, dobrze zbudowanym psem o sportowej sylwetce. Jego głowa jest proporcjonalna do tułowia, a uszy są trójkątne, wysoko osadzone i położone blisko siebie. Bardzo charakterystyczne u husky’ego są oczy, które często są wielokolorowe - jedno może być koloru brązowego, podczas gdy drugie będzie jasnoniebieskie. Jest to tak zwana heterochromia u husky. Jego chód jest płynny i pełen wdzięku, potrafi się bardzo szybko poruszać.

Psy tej rasy osiągają w kłębie:

53,5-60 cm (samce)

50,5-56 cm (samice)

Natomiast standardowa waga siberian husky oscyluje w granicach:

20,5- 28 kg (samce)

15,5- 23 kg (samice)

 

Husky syberyjski - umaszczenie

Husky występuje w wielu umaszczeniach, od białego do czarnego, bywa również czekoladowy, rudy, srebrzysty i szary, często ich futro stanowi też połączenie kolorów, są np. czarno-białe, czy złociste z domieszką bieli. Husky’ego można rozpoznać po tzw. masce, która tworzy się na jego pyszczku, w konsekwencji kontrastu kolorów.

 

Husky a alaskan malamute

Pies podobny do husky? Zdecydowanie alaskan malamute! Psy husky często są kojarzone czy nawet mylone z alaskanami. Wynikać to może przede wszystkich ze wspólnej grupy pochodzenia psów. Obie rasy są psami pierwotnymi i pociągowymi, należą one do grupy V: Szpice i psy w typie pierwotnym według klasyfikacji FCI. Husky syberyjskie są jednak delikatnie niższe i mniejsze. Ich ogon jest w kształcie kity i noszony na dół, a zarzucony na grzbiet jest wadą - w odróżnieniu od ogona alaskan malamute, który to nosi ogon nad grzbietem.

Dodatkowo, bardzo znaczącą różnicą jest kolor oczu psów tych ras. U alaskan malamute oczy są brązowe ciemne, nie mogą być niebieskie! Natomiast u niebieskie oczy u husky są bardzo częste, mogą być także brązowe lub heterochromiczne - jedno niebieskie, drugie brązowe.

Przeczytaj więcej o alaskan malamute, aby móc w mig rozpoznać obie rasy.

 

Wzorzec psa rasy husky.

 

Pies Husky - pielęgnacja 

Jedną z ważniejszych rzeczy, z których trzeba sobie zdać sprawę zanim przygarniemy do domu husky’ego, jest to, że ta rasa linieje. Żeby wyobrazić sobie skalę tego linienia, wystarczy spojrzeć na jego gęste, puszyste futro, a następnie wyobrazić je sobie na dywanie, poduszkach, desce do krojenia, ubraniach, naczyniach i kanapach. I nie jest to bynajmniej delikatny puszek, który wystarczy strzepnąć, czy zdmuchnąć. Liniejące futro husky’ego ma tendencję do wczepiania się w tkaniny, tak, że trzeba się naprawdę solidnie napracować, żeby doprowadzić meble do porządku. Intensywność linienia zależy od warunków, w jakich psy przebywają, jeśli większość czasu spędzają poza domem, pies będzie linieć dwa razy do roku.

Husky dodatkowo linieją w okresie grzewczym i bardzo intensywnie na wiosnę, kiedy to wymieniają praktycznie cały włos okrywowy i podszerstek.

W okresie linienia trzeba go czesać codziennie, natomiast w pozostałym okresie roku wystarczy  mniej więcej raz w tygodniu. Do rozczesywania włosów dłuższych dobrze sprawdzi się metalowy grzebień o zębach różnej długości, natomiast to włosów krótszych w zupełności wystarczy metalowy grzebień o średniej gęstości.

Co do kąpieli, nie należy kąpać go za często, żeby nie zniszczyć naturalnej warstwy ochronnej włosa. Zaniedbana sierść stałe się mniej odporna na warunki pogodowe, dlatego należy ją odpowiednio nawilżać i używać specjalnych kosmetyków do sierści husky’ego. Kiedy już nadejdzie czas wykąpania tego psiaka, należy wyłożyć wannę matą antypoślizgową, która będzie zapobiegać rozjeżdżaniu się łap na śliskiej powierzchni.

Zanim zdecydujemy się na zakup tej rasy, zastanówmy się, czy sprostamy jej wymaganiom. Husky poza potrzebą wybiegania się, najlepiej czuje się w chłodnym klimacie i niskich temperaturach. Co się z tym wiąże, przemyśl kwestię wakacji - czy psem będzie miał się ewentualnie kto zająć, bo jeśli planujesz urlop w ciepłych krajach, wzięcie ze sobą husky’ego będzie dla psa bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem. Bardzo nieprzyjemnym.

 

Przeczytaj więcej: Gdzie na wakacje z psem?

 

Husky - choroby i długość życia

Jak przystało na pochodzące z Syberii psy zaprzęgowe, husky są zdrowe i odporne. Ile żyje husky? Psy te żyją długo, bo około 10- 14 lat.

Dzięki gęstemu, pięknemu futru, jest chroniony przez wiatrem i mrozami. Jednak trzeba zauważyć, że jeśli nasz husky mieszka w domu i wypuścimy go zimą na zewnątrz na dłużej, albo przed spacerem niedokładnie wysuszymy jego sierść (jeśli była mokra) może się z dużym prawdopodobieństwem przeziębić. Warto też rozważyć zakup odpowiednich witamin i suplementów wspierających stawy skokowe. Ponadto, husky, jak większość dużych psów, jest narażona na dysplazje stawu biodrowego i przemieszczenie cewki moczowej.

Siberian husky ma predyspozycje do wystąpienia:

- zmętnienia i owrzodzenia rogówki

- niedoczynności tarczycy

 

Pies husky w górach.

 

Charakter psów rasy Husky 

Husky są pełne energii i potrzebują ogromnej ilości ruchu. To radosne psiaki, dla których każda okazja dla zabawy jest dobra. Dlatego zastanów się nie raz, nie dwa, zanim zdecydujesz się na kupno szczeniaka husky. Są piękne  i przyjazne, ale musisz być pewny, że będziesz w stanie zapewnić mu wystarczającą ilość ruchu i rozrywki. Z tego powodu wybór husky’ego, jeśli mieszkasz w jednopokojowej kawalerce, jest bardzo złym pomysłem. Chyba, że spędzisz z nim 3/ 4 dnia na dworze, co umówmy się - raczej nie nastąpi. Zawsze wybierajmy rasę psa odpowiadającą naszym możliwościom i potrzebom. To przyjaciel, który zostanie z nami na długie lata, a szkoda, żeby przez całe życie był sfrustrowany i czuł się uwięziony.

Może Cię zainteresować: Jak wybrać psa dla siebie? Który mi pasuje?

 

Husky mają też bardzo silny instynkt łowczy, odziedziczony po swoich przodkach, dlatego uwielbiają polować. Polowanie może być dla właściciela dość uciążliwe, ponieważ kiedy psiak zobaczy, albo usłyszy, czy nawet wyczuje na spacerze przebiegającą potencjalną ofiarę, są nikłe szanse, że posłucha i zareaguje na „do nogi”. Dla pieska husky idealnie sprawdzą się zabawki do szarpania i rzucania.

Poza nieodpartymi ciągotami do polowania, bywają nieposłusznymi uciekinierami. Jeśli wypuszczamy husky’ego na zewnątrz, czy nawet do ogrodu, powinniśmy mieć na niego oko, bo jest wielkie prawdopodobieństwo, że nauczy się otwierać furtkę, czy zrobi podkop i wydostanie się na wolność. Takie zachowania jednak zazwyczaj nie biorą się z niczego. Jeśli pies jest wystarczająco wybawiony, a jego potrzeba ruchu jest zaspokojona, nie powinien sprawiać takich problemów. Uważa się, że husky, oczywiście w zależności od usposobienia, powinien tygodniowo wybiegać około 40 km, co daje dziennie prawie 6 km energicznego spaceru, a nawet biegu. Konieczne są szelki dla huskiego oraz porządna smycz treningowa.

Ta rasa nie będzie odpowiednia dla dzieci (chyba, że do rozsądnych i w miarę silnych nastolatków), bo o ile husky jest radosny, przyjazny i rodzinny, o tyle jest bardzo silny, dlatego mniejsze dzieci i osoby starsze nie poradziłyby sobie z nim na spacerze- jedno mocniejsze pociągnięcie smyczy i wywrotka gotowa! Husky potrafi ciągnąć dziewięciokrotność swojej masy ciała, dlatego można sobie wyobrazić, z jaką łatwością kieruje swoim (nawet dorosłym) właścicielem. Dlatego husky do domu z dziećmi- jak najbardziej, natomiast na spacery będą musieli jednak wychodzić dorośli.

W związku z ich siłą i uwielbieniem do biegu w zaprzęgach (są również bardzo towarzyskie i uwielbiają kontakt z innymi psami), można zasięgnąć informacji, czy w okolicy nie ma możliwości trenowania biegu w zaprzęgach (często można znaleźć związki psów zaprzęgowych w polskich górskich miastach, ale również w wielu innych)

Co ciekawe, husky mimo całkiem poważnego wyglądu i dużej siły, są bardzo łagodne, dlatego podobnie jak goldeny, nieszczególnie nadają się na psy stróżujące- są po prostu z reguły przyjaźnie nastawione do każdego.

 

Przeczytaj również: Sporty dla psa - jak zdrowo wymęczyć aktywnego psa?

 

Szczeniak husky.

 

Husky - cena i szczeniaki

Husky jest marzeniem wielu ludzi, szczególnie miastowych. Jego niebywała uroda i wesoły temperament nadają mu popularności. Z tego też względu hodowle husky są dostępne właściwie w każdym województwie w Polsce, jednak koszt utrzymania pieska husky nie jest niski - stąd i cena szczeniąt husky nie jest mała. Ile kosztuje husky? Cena za husky z rodowodem to od 4500 do nawet 8000 zł. Droższe są husky heterochromiczne - z dwukolorowymi oczami oraz husky białe.

Należy bardzo uważać na niskie ceny husky, a także na ogłoszenia husky za darmo lub do oddania. Zazwyczaj to mogą być psy z pseudohodowli, z licznymi wadami genetycznymi lub problemami behawioralnymi. W takich sytuacjach, kiedy wydamy mniej na zakup szczeniaka husky, może się to nam odbić w przyszłości - w częstych i kosztownych wizytach u weterynarza lub behawiorysty. Pseudohodowle nie dbają o dobrostan zwierząt, zwierzęta pochodzące stamtąd mogą wykazywać zachowania nawet agresywne.

Inną sytuacją są oczywiście adopcje husky ze schroniska lub fundacji, wtedy też podpisywana jest umowa adopcyjna i spełnia się określone wymogi formalne, a pieski husky są pod opieką behawiorystów i specjalistów.

 

Husky miniaturka, mix i inne dogs...

Husky zdobyły dużą popularność, a co za tym idzie skłoniły niektóre osoby do nielegalnego rozmnażania psów poza hodowlą i bez ustalania lin hodowlanych wraz z zachowaniem badań genetycznych. Małe husky przez to zaczęły być krzyżowane z innymi rasami psów, w celu uzyskania jeszcze słodszych osobników. Pamiętajmy, że takie miksowanie ras nie jest poprawne i zawsze będzie się wiązało ze schorzeniami i wadami genetycznymi. Te rodzaje husky, czy jak niektórzy nazywają - rasy husky - nie są uznane przez organizacje kynologiczne, a więc nie mają weryfikowanych wzorców, ani od sylwetki, ani od zachowania.

Najbardziej popularny mieszaniec husky to:

labrador husky

pomeranian husky

- corgi husky

golden retriever husky

- owczarek husky, czyli german shephard owczarek niemiecki z husky

- samojed husky

- husky akita

 

Sprawdź też: Jakie imię dla psa husky?

 

Maja Magiera 

Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość