Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Corgi (Welsh Corgi Pembroke, Cardigan) - charakterystyka, pielęgnacja, zdrowie (Encyklopedia psów)

Małe, krnąbrne i wesołe psy o lisim wyglądzie. Podbiły serca Brytyjczyków już dawno temu, jednak w Polsce nadal uchodzą za mało znaną i rzadką rasę.

 

Corgi - pochodzenie

Corgi należą do sekcji psów pasterskich, zaganiających bydło, owce i konie. Pochodzenie zarówno pembroke, jak i cardigan, nie jest do końca znane, ale pewne jest, że corgi są rasą bardzo starą. Ich ojczyzną jest Walia, w której mówi się, że są tam od zawsze. Pierwsze zapiski o tych psach są z roku 920 i aż do XVII wieku łączona pembroke i cardigan w jedną rasę, rozdzieloną tylko na dwa typy – z ogonem i bez ogona. Dopiero w XX wieku, dokładniej w 1934 roku, rozdzielono je na dwie oddzielne rasy i zakazano ich krzyżowania.

Początkowo hodowlą corgi zajmowali się głównie Anglicy. Do Polski corgi trafiły z Niemiec, w roku 1979, rok później na świat przyszedł pierwszy polski miot tej rasy.

 Pies rasy Corgi Pembroke siedzi na polanie pośrodku lasu. Umaszczenie ma biało - rude

 

Sylwetka psa rasy Corgi

Welsh corgi mają mocną, wręcz krępą budowę ciała. Corgi mają dużą, w porównaniu do reszty ciała, głowę, a na niej szeroko rozstawione, bardzo duże, proste uszy o zaokrąglonych końcach. Ich oczy są okrągłe o ciemnej barwie, nie powinny być wypukłe. Klatka piersiowa jest bardzo mocna, szeroka i głęboka, wyraźnie zaznaczone jest przedpiersie. Wydłużony tułów, z prostym grzbietem, osadzony jest na krótkich, dobrze kątowanych i prostych nogach. Zakończone są one tzw. kocimi łapkami. Ogon powinien stanowić przedłużenie linii grzbietu.

Masa ciała corgi powinna wynosić między 10 a 12 kg, a wysokość w kłębie ok. 30 cm.

Dwuwarstwowa okrywa włosowa doskonale chroni te psy przed deszczem, wilgocią czy zimnem. Sierść nie powinna być lejąca, miękka, kędzierzawa. Jest średniej długości lub krótka, prosta i twarda.

 

Oby dwie rasy corgi opisywane są jako psy z lisim wyglądem ogólnym. Składa się na to głównie głowa kształtu lisiego z czujnym wyrazem pyska oraz ogon przypominający kitę lisa – bujną, bogato owłosioną.

Powyższy opis sylwetki corgi łączy w sobie cechy wspólne dla obu ras, jednak welsh corgi cardigan oraz pembroke różnią się nieco paroma szczegółami między sobą. Dawniej pembroke nie posiadały ogona lub miały go mocno skrócony, dzisiaj ta zasada jest nieaktualna, ponieważ zależne jest to od miotu i hodowli – pembroke mogą nie mieć lub mieć krótki czy długi i bujny ogon. Natomiast cardigany mają znacznie większe uszy i dłuższy tułów niż pembroke. Różnią się one również paletą umaszczeń. U pembroke jest ona uboższa i obejmuje wszystkie odcienie rudego (od piaskowo-beżowego po mahoniowe), śniade, czarne i pręgowane, dozwolone są białe znaczenia na nogach, piersi i szyi. Welsh corgi cardigan może mieć dowolne umaszczenie, ze znaczeniami, jednak biel nie powinna przeważać.

 

Welsh corgi cardigan o umaszczeniu tricolor. Widać jego długi tułów i duże uszy. Pies spogląda w dal z lekko rozwartym pyszczkiem

 

Pielęgnacja psa rasy Corgi

Okrywa włosowa psów rasy corgi nie jest wymagająca. Bardzo gęsta, na którą składa się włos prosty, średnio twardy, krótki lub średnio długi. Psy obu typów posiadają duża ilość podszerstka, więc aby ułatwić zachowanie czystości należy regularnie czesać corgi. Najlepiej posłużą temu szczotki z bardzo gęstymi, krótkimi ząbkami, te w typie zgrzebła lub pudlówki. Zabieg raz w tygodniu zminimalizuje podszerstek unoszący się w mieszkaniu. W okresach linienia należy zwiększyć częstotliwość czesania. Do kąpieli zaleca się używania szamponów, które nie zmiękczają sierści, ani jej nie unoszą. Regularne kąpiele wraz z czesaniem pozwolą na zachowanie zadbanej i gęstej sierści.

 

Welsh Corgi pembroke stoi na skarpie na tle oceanu. Ma krótkie łapki i długi tułów.

 

Zdrowie Welsh Pembroke i Cardigan Corgi

Corgi, jako rasy, w które nie ingerowała działalność hodowlana ludzi, są wytrzymałe i odporne, rzadko chorują.  Mają jednak predyspozycje do PRA – postępującego zaniku siatkówki oraz do nawracających problemów z dyskami międzykręgowymi – ich wypadaniem. Zmniejszyć prawdopodobieństwo pierwszego schorzenia można poprzez wybranie hodowli, w której kolejne pokolenia były od wolne od wady.

Wypadnięcia dysku nie przewidzimy, można natomiast stosować profilaktykę – unikać z psem szybkiego i częstego wchodzenia/schodzenia po schodach lub wysokiego skakania np. na kanapy (przydatne są specjalne rampy do schodzenia dla psa), istotne jest też wzmacnianie stawów i mięśni, a także – najważniejsze – nie dopuścić do nadwagi. Corgi są narażone na nadmierne tycie prowadzące do otyłości, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia dieta, już od szczeniaka. Ich karma powinna zawierać jak najmniej węglowodanów i być mało przetworzona.

Corgi przeciętnie żyją od 12 do 15 lat.

 

Młody Corgi jest w fazie zmiany okrywy włosowej. Sierść jest roztargana i przeważa podszerstek

 

Charakter psa rasy Corgi

Welsh corgi są psami zrównoważonymi i łagodnymi zarówno dla ludzi jak i innych zwierząt. Cechują się wysoką inteligencją, szybko się uczą i przyswajają zachowania zarówno te pożądane jak i te mniej. Corgi potrzebują opiekuna stanowczego i konsekwentnego, który potrafi postawić granice już szczeniakowi. Bez tego corgi szybko nauczy się, że wszystko mu wolno i będzie panem w domu stawiającym na swoje. Z drugiej strony psy tej rasy są uczuciowe i delikatne. Stawiać warunki należy przy nich w sposób łagodny, nie należy stosować metod awersyjnych, gdyż corgi mogą się zamknąć w sobie i wybuchnąć w najmniej oczekiwanym momencie. Odpowiednio prowadzone nadają się właściwie do każdych mieszkań, nawet tych najmniejszych. Bardzo lubią gości i gwar domostwa. Do swoich opiekunów szybko się przywiązują, chętnie okazują miłość, nie lubią rozstań – co ma związek z ich silnym instynktem stadnym. Corgi kocha ludzi w każdym wieku, już z niemowlakami tworzy świetną więź.

 

Ze względu na swoje pochodzenie, corgi wymagają regularnej dawki ruchu, jeden długi i męczący fizycznie oraz psychicznie spacer w ciągu dnia jest obowiązkowy. Te psy lubią być potrzebne, są aktywne i pracowite, same dopraszają się treningów z opiekunem, a po nich także i zabawy. Corgi są psami wesołymi, dosyć mocno szczekliwymi.

Socjalizację psów należy rozpocząć we wczesnym szczenięctwie. Jako psy pasterskie mogą przejawiać zachowania zaganiające, objawiające się głównie na spacerach – mogą gonić jadące rowery, hulajnogi, biegające dzieci, socjalizacja pozwoli minimalizować lub całkowicie wyeliminować ten problem.

 

Podobnie jak w sylwetce, również pod względem charakteru widoczne są małe różnice w obu rasach corgi. Pembroke uważany jest za spokojniejszego, mniej temperamentnego i bardziej towarzyskiego psa niż cardigan. Dodatkowo, wśród welsh corgi cardigan znacznie częściej spotykane są osobniki lękliwe i wycofane, przy których socjalizacja trwa znacznie dłużej.

  Rudo - biały pies rasy corgi przechadzający się w jesiennym lesie

 

Corgi - cena i hodowla

Welsh corgi pembroke i corgi cardigan to dwie osobne rasy, ale obie zarejestrowane i uznane przez FCI. Hodowli corgi szukaj więc na podstawie ich przynależności do oficjalnego związku kynologicznego. Dokładnie przyjrzyj się miejscu bytowania szczeniaków corgi oraz ich starszym pokoleniom. Z hodowcą corgi przeprowadź rozmowę, wypytaj o choroby i wolność od wady schorzeń kręgosłupa. Dobra hodowla, z małym ryzykiem problemów z dyskami międzykręgowymi posiada szczenięta corgi w wyższych cenach porównując do średniej rynku, jednak za tym idzie zdrowie pupila na lata. Pamiętajmy, że jeżeli zaoszczędzimy na kupnie szczeniaka to może się to później odbić na kosztach leczenia weterynaryjnego dorosłego psa.

Ile kosztuje corgi? Szczeniak corgi pembroke lub cardigan kosztuje 6 - 7 000 zł. O wiele niższe ceny - rzędu 4 500 zł i niższe - powinny zdecydowanie zapalić żółtą lampkę ostrzegawczą.

 

Koszt utrzymania rasy psów corgi nie jest wysoki i wynosi około 150 - 200 zł miesięcznie. Jednak dotyczy to zdrowego psa, przy corgi z występującymi już problemami z układem kostno-szkieletowym, koszty utrzymania znacznie wzrastają. Sama operacja kręgosłupa to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, do tego należy doliczyć wysokie koszty rehabilitacji.

 

 

Ciekawostki o psach rasy Corgi:


  • Pierwszy zapis o psach corgi, z 920 roku, był w Kodeksie Walijskim, gdzie król Walii oszacował wartość zwierząt gospodarskich

  • Nazwa ras w dosłownym tłumaczeniu znaczy „mały pies”, wywodzi się od staroceltyckiego „cur” oznaczający mały/niewielki oraz „gi” – pies

  • Pierwszy klub miłośników ras utworzono w 1925 roku

  • Sposobem corgi na utrzymanie porządku w pilnowanym stadzie jest podszczypywanie zwierząt w pęciny

  • Miłośniczką rasy jest królowa Elżbieta II, która pierwszego corgi dostała już jako dziecko

  • Nakręcono o nim bajkę - Corgi, pies Królowej

 

 

Karolina Łuszczyk

 

Komentarze

Nowa wiadomość
oj nie, furminator dla dla z podszerstkiem, a takim psem jest corgi, to zbrodnia