Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czym charakteryzują się psy zaprzęgowe i jakie mają potrzeby?

Psy zaprzęgowe jak sama nazwa wskazuje, odpowiadają za ciągnięcie wózka lub sani. Wyróżnia się kilka podstawowych ras psów, które są wykorzystywane do tego typu zadań, za sprawą silnego charakteru, zapału oraz budowy ciała. Psy zaprzęgowe muszą być silne, odporne na niskie temperatury oraz mieć zdolność do szybkiej regeneracji.

Pies zaprzęgowy może sam ciągnąć wózek zaprzęgowy lub być częścią większego zespołu, w zależności od wielkości sani czy ich ciężaru. Jeśli zastanawiacie się, jak wygląda wyścig zaprzęgów psich oraz jakie rasy zaliczane są do tej grupy, w dalszej części artykułu poznacie odpowiedzi na tego typu pytania.

 

Psy w zaprzęgu.

 

Psy do zaprzęgu - charakterystyczne cechy

Psy zaprzęgowe wykorzystywane były na terenach takich jak Syberia, Alaska czy Antarktyda, gdzie pomagały w przewozie ludzi i towarów. Aktualnie najczęściej kojarzone są z wyścigami psich zaprzęgów oraz z turystyką, czyli atrakcją dla turystów odwiedzających konkretne tereny zimą.

Psi zaprzęg charakteryzuje się tym, iż grupa psów w szelkach zaprzęgowych dla psa, jest przytwierdzona do sanek lub wózka i w taki sposób czworonogi je za sobą ciągną. Pies, który jest zaliczany do grupy psów zaprzęgowych czy inaczej zwanych pociągowymi, musi mieć kilka charakterystycznych cech. Najważniejsze by był silny i odporny na niskie temperatury, które np. na Alasce mogą osiągnąć nawet minus 40 st. C. Dodatkowo taka rasa powinna szybko się regenerować oraz potrafić pracować w grupie, szczególnie podczas wyścigów psów zaprzęgowych ta cecha jest istotna.

 

Siberian husky w zaprzęgu psów.

 

Psy zaprzęgowe - rasy

Pies w zaprzęgu musi posiadać kilka specyficznych cech charakteru oraz mieć konkretną budowę ciała. Dlatego też ze wszystkich ras psów wyróżnia się kilka gatunków, które są w stanie przykładowo ciągnąć sanie zaprzęgowe przez kilkanaście kilometrów w mrozie. Do najpopularniejszych ras psów zaprzęgowych można zaliczyć:

Syberian husky - to jedna z najbardziej popularnych ras psów pociągowych, to tak zwany pies zaprzęgowy z Alaski. Charakteryzuje się niezwykłą siłą oraz zaciętością, ich codzienna aktywność musi być bardzo duża, dlatego ciągnięcie sani idealnie się w ich przypadku sprawdza. Są popularne w terenach Alaski, Syberii czy Antarktydy.

- Pies grenlandzki, rasa psów zaprzęgowych, które posiadają jeden z najsilniejszych instynktów łowieckich, dlatego też dobrze odnajdywały się podczas polowań na zwierzynę. Dodatkowo pies grenlandzki jest bardzo wytrwały, wierny i odporny na wszelkie warunki klimatyczne.

- Samojed, czyli rasa psów, która należy do grupy szpiców. Są niezwykle żywiołowe i uwielbiają codzienną aktywność. Dlatego też świetnie radzą sobie podczas wyścigów psich zaprzęgów. Samojedy są bardzo towarzyskie, przyjacielskie i oddane swojemu właścicielowi, szybko również aklimatyzują się w nowych miejscach.

- Alaskan malamut, jeden z głównych psów zaprzęgowych, aktualnie wykorzystywany podczas wyścigów psich zaprzęgów, chociaż pierwotnie pełnił funkcję psów pociągowych, które ciągnęły wózki z towarami. Dzięki niezwykłej sile i wytrzymałości świetnie radzą sobie z tego typu zadaniami.

- Greyster, rasa psa wywodzącego się z Norwegii, charakteryzuje się niezwykłą szybkością i zwinnością, często bierze udział w wyścigach psów zaprzęgowych.

- Eurodog, rasa psa popularna w Skandynawii, jest połączeniem alaskan husky i pointera. To niezwykle silne i ruchliwe psy, które mają cechy psów myśliwskich i zaprzęgowych. Dlatego też tak dobrze radzą sobie podczas wyścigów, jak i polowań na zwierzynę.

 

 Zaprzęg psów.

 

Wyścigi psich zaprzęgów

Wyścigi psich zaprzęgów to dziedzina sportu, podczas której psy ciągną za sobą sanie zaprzęgowe dla psa. Wyścigi dzielą się na kilka kategorii w zależności od grupy psów i ich poziomu zaawansowania.

Psy w zaprzęgu mają konkretne zadania i rolę w grupie. Na samym początku zaprzęgu najdalej od sań przywiązywany jest lider drużyny, za którym podążają inni, on wyznacza trasę oraz tempo biegu. Za nim znajduje się swing, pies, który aspiruje do tytułu lidera. Na samym końcu wybiera się najsilniejsze psy, tak zwane wheel, bo to one odpowiadają za trzymanie głównego obciążenia sani.

Wyścigi psich zaprzęgów mają kilka klas, które zależne są od długości dystansu, ilości psów w grupie, rodzaju szlaku i wielu innych wytycznych.

 

Sanie do zaprzęgu psów na postoju psów zaprzęgowych.

 

Akcesoria dla psich zaprzęgów

Akcesoria w psich zaprzęgach stanowią jeden z najważniejszych elementów, źle dobrany sprzęt będzie utrudniał pracę psom oraz znacznie spowalnia cały bieg. Do podstawowych akcesoriów potrzebnych w wyścigach psich zaprzęgów zaliczamy:

  • sanie zaprzęgowe dla psa,
  • wózek zaprzęgowy dla psa,
  • buty dla psów,
  • szelki zaprzęgowe dla psa.

Pies musi być mocno przytwierdzone do reszty grupy oraz sań za pomocą szelek, dlatego tak ważne jest wybieranie sprzętu z najwyższej półki, aby było wytrzymałe.

 

Poza sprzętem warto również pamiętać o przekąskach dla psów, zwłaszcza podczas treningów do wyścigów, musimy nagradzać psy po dobrze wykonanym zadaniu, oraz co ważne miski na wodę, które po skończonej trasie napełniamy płynami oraz następnie podajemy w nich posiłek dla psa.

 

Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość